MOSKVA. Nový projekt zamestnávania odsúdených namiesto pracovných migrantov v Rusku nadobúda zreteľnejšie kontúry.
Prvých 600 odsúdencov by sa na stavbách železnice Bajkalsko-amurskej magistrály mohlo objaviť už v júni tohto roku, informoval v stredu ruský denník Kommersant.
Náhrada za pracujúcich cudzincov
S nápadom nahradiť na veľkých staveniskách pracovných migrantov – zväčša zo stredoázijských štátov – odsúdencami prišiel riaditeľ ruskej Federálnej väzenskej služby Alexandr Kalašnikov.
Jeho nápad podporil aj minister spravodlivosti Konstantin Čujčenko, ktorý informoval, že momentálne má asi 190 000 väzňov v Rusku záujem, aby sa im trest zmenil na nútené práce.
Doteraz takáto zmena trestu nebola pre nedostatok pracovných miest možná.
Kritici upozornili na plytvanie financiami
Kalašnikovovu iniciatívu odobril aj Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ako aj ďalšie orgány.
Podľa Kommersantu nateraz nie je celkom jasné, ako budú väzni z tzv. nápravných centier fungovať na staveniskách možná – či už budú pracovať oddelene, alebo v súčinnosti s ženijnými jednotkami a civilnými stavebnými robotníkmi.
Kritici projektu – napríklad bývalý koordinátor charitatívnej nadácie Rus sediaca za mrežami, právnik Alexej Feďarov – upozorňujú, že zákon umožňujúci zamestnávanie väzňov v Rusku existuje a uplatňuje sa.
Preto u nich vzniká pochybnosť, či nejde o plytvanie financiami zo štátneho rozpočtu.
Nepôjde o gulag
Podľa Kalašnikova ide o perspektívny návrh týkajúci sa zamestnanosti a zamestnávania odsúdených ako "špeciálneho kontingentu".
Kalašnikov tiež nedávno vyslovil predpoklad, že "neskôr, keď títo ľudia vyjdú na slobodu, zostanú tam pracovať, pretože túto prácu budú poznať."
Zdôraznil tiež, že nepôjde o nijaký GULAG – pracovný tábor známy zo stalinistických čias –, ale o prácu v "slušných podmienkach".