WASHINGTON. Viac ako 500 ľudí, ktorí sa angažovali v predvolebnej kampani terajšieho prezidenta USA Joea Bidena alebo sú predstaviteľmi Demokratickej strany, podpísali list s výzvou, aby prinútil Izrael prevziať zodpovednosť za svoju nedávnu "agresiu" voči Palestínčanom.
Neúmerný počet palestínskych obetí
Americký denník The Washington Post napísal, že signatári listu vyzývajú Bidena, aby urobil viac pre "ochranu práv Palestínčanov a vyvodenie zodpovednosti voči židovskému štátu".
Poukazujú aj na neúmerný počet palestínskych obetí v porovnaní s tými, ktoré sú pripisované palestínskym ozbrojeným radikálom.
List, ktorý bol zverejnený v pondelok, podpísali aktivisti a zamestnanci centrály Bidenovej predvolebnej kampane a jeho prívrženci v 22 štátoch americkej Únie vrátane kľúčových štátov Wisconsin, Pensylvánia, Georgia, Michigan, Arizona a ďalších.
Verejná mienka je viac kritická k Izraelu
Signatármi listu sú aj osoby židovského a arabského pôvodu, uviedol britský denník The Guardian.

Tento list je podľa neho tiež dôkazom, že verejná mienka USA sa stala voči Izraelu kritickejšou.
Otvorený list sa objavil v čase prehlbujúceho sa rozporu v radoch Demokratickej strany - medzi časťou jej progresívneho krídla, kam patrí aj Alexandra Ocasiová-Cortezová -, a centristami vrátane Bidena, ktorí konzistentne zaujímajú proizraelský postoj.
Podľa Guardianu je Biden pod zvyšujúcim sa tlakom, aby zaujal rozhodnejší postoj voči Izraelu po najnovšom konflikte, v ktorom zahynulo viac ako 230 Palestínčanov a desiatky budov v pásme Gazy boli zničené, zatiaľ čo rakety vypálené radikálnym hnutím Hamas spôsobili v Izraeli smrteľné zranenia 12 osobám.
Izrael nesie väčšiu vinu
Signatári listu oceňujú Bidenovo úsilie sprostredkovať prímerie medzi Izraelom a radikálmi z pásma Gazy, zároveň však uvádzajú, že "nemôžu nepoukázať" na násilie z posledných týždňov.
Podľa signatárov Izrael zaň nesie väčšiu vinu vzhľadom na svoju väčšiu vojenskú silu, pokračujúcu okupáciu palestínskych komunít a blokádu pásma Gazy.
Vyzývajú preto Bidena, aby využil vplyv svojho úradu na to, aby Izrael prinútil niesť zodpovednosť za svoje činy a aby položil základy spravodlivosti a trvalého mieru.
Biden, ktorý tento týždeň vyslal na Blízky východ ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena, vo svojom vyhlásení k jeho misii uviedol, že "v nadväznosti na našu zákulisnú a intenzívnu diplomaciu, ktorá viedla k prímeriu medzi Izraelom a Hamasom, sa Blinken stretne s izraelskými lídrami a uistí ich o našom nezlomnom záväzku týkajúcom sa bezpečnosti Izraela".
Avizoval tiež, že Blinken "bude pokračovať v úsilí našej administratívy o obnovenie väzieb a podporu pre palestínsky ľud a jeho vodcov po rokoch zanedbávania".
Blinken sa počas návštevy Blízkeho východu stretne s predstaviteľmi Izraela, palestínskej samosprávy, Egypta a Jordánska, ale neabsolvuje schôdzku so zástupcami hnutia Hamas ovládajúceho pásmo Gazy. Hnutie Hamas totiž USA považujú za teroristickú organizáciu a kontakty medzi americkými predstaviteľmi a ním sú preto zakázané.
V praxi to znamená, že USA sa musia pri tlmočení svojich posolstiev adresovaných Hamasu obracať na tretie krajiny, ako sú Egypt či Katar.