WASHINGTON. Americký prezident Joe Biden v noci na utorok rázne odsúdil Bielorusko za nútené pristátie lietadla v Minsku a následne zadržanie novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Informovala o tom agentúra AFP.
"Tento poburujúci incident a video, ktoré pán Pratasevič zrejme natočil pod nátlakom, sú hanebnými útokmi na politický disent a na slobodu tlače," povedal Biden po tom, ako bieloruská televízia odvysielala video, ktoré zachytáva Pratesevičovo priznanie, že zorganizoval hromadný protest v Minsku.
"Môžem potvrdiť, že nemám žiadne zdravotné problémy. Naďalej spolupracujem s vyšetrovateľmi a priznávam, že som zorganizoval masový protest v Minsku," hovorí Pratasevič vo videu.
Novinár ďalej uviedol, že vo väzení s ním zaobchádzajú "maximálne správne a v súlade so zákonom".
Biden podporil sankcie
"Vítam správy, že Európska únia vyzvala na cielené hospodárske sankcie a ďalšie opatrenia, a požiadal som svoj tím, aby vypracoval kroky na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí sa podieľali (na zadržaní Prataseviča)," píše sa v Bidenovom vyhlásení.
"Spojené štáty sa pripájajú ku krajinám po celom svete a požadujú (Pratasevičovo) prepustenie, ako aj prepustenie stoviek politických väzňov, ktorí sú nespravodlivo zadržiavaní Lukašenkovým režimom," dodal Biden.
Johnson: Kroky Bieloruska budú mať následky
"Sledovanie videa Ramana Prataseviča je hlboko znepokojujúce. Ako (bývalý) novinár a vášnivý vyznávač slobody slova vyzývam na jeho okamžité prepustenie. Kroky Bieloruska budú mať následky," napísal na svojom twitterovom účte britský premiér Boris Johnson.
OSN žiada slobodu Prataseviča aj jeho priateľky
"Žiadame okamžité prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapegovej, ktorým by malo byť umožnené pokračovať v ceste do Litvy," uviedol hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (UNHCHR) Rupert Colville.
Podľa Colvilla sa UNHCHR sa obáva o Pratasevičovu bezpečnosť a hľadá záruky, že sa s ním bude zaobchádzať ľudsky a že nebude vystavený zlému zaobchádzaniu alebo mučeniu. "Jeho včerajšie vystúpenie v štátnej televízii nebolo vôbec upokojujúce, a to vzhľadom na zjavné podliatiny na jeho tvári, veľkú pravdepodobnosť, že jeho vystúpenie nebolo dobrovoľné a jeho vynútené priznanie k závažným trestným činom," skonštatoval Colville.
Informácie získané na základe nátlaku podľa Colvilla nemožno proti Pratasevičovi použiť v žiadnom súdnom konaní, pretože Dohovor proti mučeniu nútené priznania zakazuje.
"Sme v šoku z tohto nezákonného zatknutia a svojvoľného zadržania," povedal Colville. Dodal, že lietadlo bolo násilne odklonené do bieloruskej metropoly "zjavne pod falošnou zámienkou“ s jednoznačným cieľom zadržať Prataseviča.
Cichanovská: Pratasevič môže čeliť mučeniu
Exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyjadrila v pondelok obavy, že Prataseviča v Bielorusku mučia, informuje agentúra DPA.

"Je veľmi pravdepodobné, že ho momentálne mučia členovia (bieloruských) špeciálnych síl," povedala Cichanovská.
Cichanovská vyzvala v utorok USA a ďalšie krajiny zoskupenia krajín G7, aby vyvinuli silnejší tlak na bieloruskú vládu.
Cichanovská na Twitteri informovala o telefonáte s americkým poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom, prostredníctvom ktorého podľa vlastných slov "apelovala na Spojené štáty, aby izolovali (bieloruský) režim a vyvinuli naň tlak formou sankcií".
V inom príspevku na kanáli Telegram zas uviedla, že požiadala o účasť predstaviteľov bieloruskej opozície na júnovom summite G7 za účelom rokovaní o vyriešení politickej krízy v Bielorusku, ktorá spolu s hromadnými protestami vypukla v krajine po opätovnom víťazstve tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka vo vlaňajších voľbách.
Summit premiérov a prezident krajín G7 (Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a USA), ktoré tvoria hospodársky najvyspelejšie štáty sveta, sa uskutoční v grófstve Cornwall na juhozápade Anglicka.
Cichanovská tiež dodala, že na "únos" lietadla, ku ktorému došlo minulú nedeľu, sa medzinárodné spoločenstvo nemôže pozerať "oddelene od ďalšieho potlačovania a ohavného porušovania ľudských práv v Bielorusku".
Dve verzie o Pratasevičovom zdraví
Šéfredaktor komunikačného kanálu Nexta Live Tadeusz Giczan skôr v pondelok na Twitteri oznámil, že Pratasevič je pre problémy so srdcom v kritickom stave v nemocnici, odvolal sa pritom na Pratasevičovu matku.
"Zadržaná osoba je vo väzbe" a vedenie zariadenia, v ktorom je Pratasevič držaný "nedostalo žiadne sťažnosti na jeho zdravotný stav," napísal následne bieloruský minister vnútra Ivan Kubrakov na sociálnej sieti Telegram.

Lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu bolo podľa Bieloruska nútené pristáť v nedeľu v Minsku po prijatí správy údajne od palestínskeho hnutia Hamas, že na palube je bomba. Hovorca Hamasu Fawzí Barhúm tieto obvinenia rázne odmietol.
Po pristátí úrady zatkli novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ako aj jeho partnerku Sofiu Sapegovú. Počas prehliadky lietadla sa na palube nenašiel nijaký podozrivý predmet.
Prataseviča (26) spolu so Sciapanom Pucilom (22), druhým zakladateľom komunikačného kanálu Nexta Live fungujúcim na sociálnej sieti Telegram, zaradilo vlani v novembri Bielorusko na zoznam osôb podozrivých z teroristickej činnosti.
Úrady tak urobili na základe predošlých obvinení, že obaja mladí muži sa podieľali na organizovaní hromadných nepokojov, čo je trestný čin, za ktorý v Bielorusku hrozí až 15 rokov väzenia.