BRUSEL. Lídri EÚ v pondelok vyzvali Bielorusko na prepustenie opozičného aktivistu a novinára Ramana Prataseviča a jeho partnerky Sofie Sapegovej, ktorí boli v nedeľu zadržaní na letisku v Minsku po odklonení civilného lietadla spoločnosti Ryanair a zhodli sa na potrebe nových sankcií proti vláde bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Šéfovia vlád a štátov EÚ počas pracovnej večere v rámci prvej časti dvojdňového summitu vyzvali na cielené sankcie proti jednotlivcom aj proti organizáciám a hospodárskym subjektom, ktoré mali nejaký podiel na odklonení lietadla na trase Atény - Vilnius a na zadržaní mladého novinára a jeho spoločníčky.
Zákaz lietať nad EÚ
Lídri EÚ v spoločnom vyhlásení uviedli, že ministri členských krajín vo formáte Rady EÚ prijmú opatrenia, ktoré zabránia bieloruským leteckým spoločnostiam lietať vo vzdušnom priestore EÚ, ako aj mať prístup na letiská pod správou krajín Únie.

Vyhlásenie premiérov a prezidentov 27-členného eurobloku je znamením rýchlej a ráznej spoločnej reakcie na nedeľňajší incident, ktorý viacerí lídri odsúdili ako "únos" alebo označili za "štátom podporovaný terorizmus".
Skutočný rozsah reštriktívnych opatrení EÚ však nebude známy, kým úradníci, diplomati a právnici nedotiahnu do detailov nové, v poradí už štvrté kolo sankcií proti bieloruskému vládnemu režimu.
Investičný program zostane zmrazený
V podobnom duchu reštriktívnych opatrení sa v pondelok večer vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, keď oznámila, že európsky investičný program pre Bielorusko v hodnote troch miliárd eur zostane zmrazený, kým sa táto krajina nevráti k demokracii.

Aj šéfka eurokomisie prisľúbila "veľmi silnú" reakciu EÚ voči režimu Lukašenka, ktorý je obviňovaný, že stojí za odklonením lietadla, na palube ktorého sa nachádzal známy odporca a kritik spôsobu jeho vládnutia Pratasevič.
"Bude to veľmi silná odpoveď, pretože ide o škandalózne správanie. Lukašenko a jeho režim musia pochopiť, že to bude mať vážne následky," uviedla Von der Leyenová tesne pred začatím summitu EÚ.
Spresnila, že Únia bude vyvíjať tlak na Minsk dovtedy, kým bieloruská vláda nebude rešpektovať slobodu médií, slobodu prejavu a slobodu názoru.
Podľa jej slov by sa nové sankcie mohli dotknúť aj podnikov, ktoré financujú vládny režim a tiež bieloruského leteckého sektoru.
Rusko útočí na záujmy EÚ
Leyenová ďalej uviedla, že EÚ je konzistentná vo svojom prístupe k Rusku, ktoré podľa nej pokračuje v napádaní európskych záujmov a hodnôt.
Leyenová však zároveň pripomenula, že Rusko je pre Úniu dôležitým partnerom v oblasti obchodu aj riešení regionálnych otázok. Európska komisia v tejto súvislosti predstaví v júni správu o stave diplomatických vzťahov s Ruskom, dodala.
Predmetom diskusií boli aj európsko-britské vzťahy. Leyenová ocenila, že lídri EÚ sa opäť vyslovili za riešenie problémov na základe ustanovení Dohody o vystúpení, Dohody o obchode a spolupráci a Protokolu o Írsku.
"Protokol (o Írsku) je jediným riešením na zabezpečenie mieru a stability v Severnom Írsku. Spolu so Spojeným kráľovstvom je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme tam znížili napätie. Hľadáme praktické riešenia, ktoré by minimalizovali narušenie ekonomického života v Severnom Írsku," napísala Leyenová na Twitteri.
Európska rada opäť zasadne v priebehu utorka. Očakáva sa, že sa bude venovať aj koronavírusovej pandémii a boju proti klimatickým zmenám.