MINSK, BRATISLAVA. Nerobte to, zabijú ma. Som utečenec, hovoril bieloruský opozičný novinár a bloger Raman Pratasevič letuške spoločnosti Ryanair potom, ako let z Atén do Vilniusu v nedeľu pre údajnú bombovú hrozbu odklonili na letisko do Minska. V sprievode bieloruskej stíhačky.
V lietadle ani u pasažierov žiadnu bombu nenašli. Pratasevič však už z Minsku neodletel – bieloruské úrady ho aj s priateľkou zatkli za údajné teroristické aktivity spojené s informovaním o protestoch proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.
Z Minsku už neodletela ani štvorica mužov, podľa kanálu Nexta agentov tajnej služby KGB. Európska únia hovorí o štátnom terorizme a únose lietadla a pripravuje sankcie.
Bieloruská opozícia sa obáva, že Lukašenkov režim prechádza do fázy čoraz silnejších represií a prenasledovania oponentov a novinárov - aj tých, čo žijú v exile.
Opozícia ako teroristi
Keď sa v auguste v Bielorusku rozbehli masové protesty proti režimu Alexandra Lukašenka, niektorí hovorili aj o „telegramovej revolúcii“. Správy o protestoch, videá policajných zásahov aj svedectvá o zmanipulovaných voľbách vychádzali na kanáli Nexta v obľúbenej aplikácii Telegram.
Nexta, z ktorej sa stal jeden z posledných nezávislých zdrojov v Bielorusku, zakladali dvaja mladí aktivisti a novinári, Stepan Putilo a Raman Pratasevič. Obaja pre nátlak režimu žili v Poľsku.
V októbri súd v Minsku zaradil Nextu medzi extrémistické portály a Putila s Pratasevičom začal trestne stíhať za podporu terorizmu. Obom hrozí doživotie či až trest smrti.
Zadržanie Prataseviča na minskom letisku je prvý známy prípad zatknutia opozičného aktivistu, ktorý žije v exile. Doma Lukašenkov režim postupne likviduje takmer všetok odpor.