SME

Blair vyzval na reformu subvencovania poľnohospodárstva v EÚ

Londýn 20. júna (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes vyhlásil, že výdavky EÚ na subvencovanie poľnohospodárstva "nedávajú zmysel" a vyzval na rozsiahlu ...

Londýn 20. júna (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes vyhlásil, že výdavky EÚ na subvencovanie poľnohospodárstva "nedávajú zmysel" a vyzval na rozsiahlu revíziu rozpočtu 25-člennej únie.

Vo vystúpení pred dolnou komorou britského parlamentu Blair upozornil, že EÚ stojí pred "obrovskou globálnou konkurenčnou výzvou", a zdôraznil, že blok musí vydávať viac prostriedkov na vedu, technológiu, vzdelávanie, a nie na podporu poľnohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Blair tiež naznačil, že v snahe o zaistenie dohody o rozpočtovom výhľade pre roky 2007-13 sa obráti na nové členské krajiny EÚ. "Plne chápem obavy nových európskych krajín. Tie si želejú dohodu. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme takúto dohodu zaistili a zaistili, že splní ich potreby," povedal Blair pred parlamentom.

SkryťVypnúť reklamu

Blair vystúpil pred poslancami len pár dní po tom, čo v Bruseli stroskotal summit lídrov EÚ venovaný rozpočtu únie na roky 2007-13. Premiér vyhlásil, že návrh predsedajúceho Luxemburska venovaný rozpočtu bol "neadekvátny". Británia polročné predsedníctvo v EÚ prevezme 1. júla.

Podľa Blaira jazyk použitý v luxemburskom návrhu bol "taký vágny, že nemal zmysel". "Nebola to dobrá dohoda pre Britániu. Nebola to dobrá dohoda pre Európu," zhodnotil.

Lídrom EÚ sa na summite, ktorý sa skončil v piatok neskoro večer, nepodarilo dohodnúť na rozpočte, ani vyslať jasný signál, že ústavná zmluva bude po odmietnutí v referendách vo Francúzsku a Holandsku niekedy ratifikovaná.

Hlavnými aktérmi rozpočtového sporu bola Británia a Francúzsko. Británia sa nechce vzdať refundácií svojich príspevkov do spoločného rozpočtu, dohodnutých ešte v 80. rokoch počas hospodárskej krízy v krajine, kým sa neotvorí otázka poľnohospodárskych subvencií, ktoré tvoria takmer 50 percent rozpočtu EÚ a z ktorých najviac profituje Francúzsko. Napriek refundáciám je Británia po Nemecku druhým najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu únie, výrazne pred Francúzskom, ktoré v čistom prispieva na úrovni oveľa menšieho Holandska, najväčšieho prispievateľa v prepočte na hlavu.

SkryťVypnúť reklamu

Jadrom sporu však bola zásadne odlišná vízia budúcnosti Európy. Kým Blair sa usiluje o dereguláciu a hospodárske reformy, aby bola Európa schopná konkurovať USA a rozvíjajúcim sa ekonomikám, ako India a Čína, Chirac varuje, že "anglosaský" voľný trh môže podkopať pracovný a sociálny protekcionizmus, na ktorý Francúzi nedajú dopustiť.

"Európa čelí obrovskej globálnej konkurenčnej výzve," povedal dnes Blair. "Úplne mimo etablovaných ekonomík Ameriky a Japonska, rast Číny, Indie a iných ázijských ekonomík vytvára úplne nové hospodárske prostredie. V tomto novom svete jednoducho nedáva zmysel, keď Európa míňa viac ako 40 percent svojho rozpočtu na Spoločnú poľnohospodársku politiku, ktorá reprezentuje päť percent populácie EÚ vytvárajúcej menej ako dve percentá celkovej produkcie EÚ," vyhlásil Blair.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto nie je rozpočet vhodný pre potreby 21. storočia. Európa jednoducho nemôže čakať desať rokov alebo viac na zmenu," upozornil britský premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 079
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 673
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 473
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 435
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 104
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 252
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu