K tomuto historickému kroku došlo len niekoľko týždňov po tom, čo ženy v Kuvajte dostali po 40 rokoch boja za svoje politické nároky aj právo volebné.
Prvou poslankyňou je aktivistka boja za ľudské práva Masúma Mubaraková, ktorá sa začiatkom júna stala ministerkou plánovania a administratívneho rozvoja. Profesorka politológie na univerzite v Kuvajte nahradila na poste ministra šejka Ahmada al-Abdalláha as-Sabáha, čím sa Kuvajt stal treťou krajinou v oblasti Perzského zálivu, ktorá má vo vláde ženu.
Mubaraková sa poslankyňou parlamentu stala preto, lebo všetci ministri vládneho kabinetu sú považovaní ex offo aj za členov parlamentu a o návrhoch zákonov hlasujú spoločne s 50 regulárnymi zákonodarcami.
"Je to veľký deň pre kuvajtské ženy, ktoré bojujú za svoje plné politické práva," povedala pred parlamentom po uvedení do funkcie 57-ročná Mubaraková.
"V mojom mene i v mene kuvajtských žien veľmi oceňujeme čestné úsilie, ktoré sa použilo na legitimizáciu požiadaviek Kuvajťaniek," dodala prvá kuvajtská poslankyňa.
Mubaraková je v 16-člennej kuvajtskej vláde jediným členom šiitského moslimského vierovyznania po tom, čo pred niekoľkými mesiacmi rezignoval iný šiita - minister informácií.
1 dem pel