PEKING. Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) v sobotu oznámila, že jej diaľkovo riadené robotické vozidlo v sobotu absolvovalo prvú jazdu po povrchu Marsu.
Informovala o tom agentúra AP.
Cieľom jeho misie je pátrať po známkach života
Vozidlo (rover) s názvom Ču-žung v sobotu podľa AP zišlo z výjazdovej rampy pristávacieho modulu a pohybovalo sa po povrchu planéty.

Ču-žung na Mars vyniesla raketa Tchien-wen-1, ktorá na povrchu červenej planéty pristála minulú sobotu (15. mája) nadránom. Čína sa stala po USA druhou krajinou, ktorej sa na povrch Marsu podarilo dostať svoje robotické vozidlo, pripomína AP.
Rover Ču-žung, pomenovaný podľa čínskeho boha ohňa, má na Marse pôsobiť 90 dní a cieľom jeho misie je pátrať po známkach života. Čína počas uplynulého týždňa zverejnila prvé snímky zhotovené na Marse týmto diaľkovo riadeným robotickým vozidlom.
Stroj má radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu
Robotické vozidlo, ktoré váži zhruba 240 kilogramov, bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu. Prístroje na jeho palube dokážu posudzovať zloženie miestnych skál či počasie na planéte.
Stroj má dokonca aj radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu. Pred tým, ako začal v sobotu s terénnym prieskumom, vykonal rover viacero diagnostických testov.
Čína plánuje vyslať na Mesiac ľudskú posádku a buduje aj vlastnú vesmírnu stanicu. V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorej sonda pristála odvrátenej - relatívne nepreskúmanej - strane Mesiaca, pripomína AP.
Na Marse vo februári pristálo americké robotické vozidlo s názvom Perseverance (Vytrvalosť). Súčasťou jeho technického vybavenia je aj malá helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť).
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) očakáva, že rover v júli nazbiera prvé vzorky, ktoré by mohli na Zem doraziť už v roku 2031.