BRATISLAVA. Bosnianskosrbské občianske združenie sa v stredu vyslovilo za premenovanie jednej z ulíc v niekdajšej moslimskej enkláve Srebrenica po rakúskom nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru Petrovi Handkem.
Konkrétne ide o ulicu, ktorá aj v súčasnosti nosí meno exprezidenta bývalej Juhoslávie Josipa Broza Tita. Informuje o tom agentúra APA.
Je absurdné, že iba v Srebrenici existuje ulica maršala Tita, podotkol vodca iniciatívy Vojin Pavlovič pre televíznu stanicu N1.
Krátka návšteva Handkeho v menšej bosnianskej entite Republike srbskej (RS), počas ktorej si začiatkom mája prevzal viacero štátnych vyznamenaní, sa postarala o rozruch vo väčšej bosniansko-chorvátskej Federácii Bosny a Hercegoviny (BaH). Tamojšie médiá Handkeho označili za "popierača genocídy" s odvolaním sa na vyvražďovanie moslimského obyvateľstva Srebrenice.
Po obsadení mestečka na východe Bosny bosnianskosrbskými jednotkami v júli 1995 bolo zavraždených zhruba 8000 miestnych moslimských mužov a chlapcov.
Srebrenica od skončenia občianskej vojny v Bosne patrí do Republiky srbskej, čo pozostalí po obetiach masakry považujú za hlbokú nespravodlivosť.
Peter Handke (78) v roku 2006 vystúpil s príhovorom na pohrebe bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča. Handke bol počas krvavého rozpadu bývalej Juhoslávie horlivým obhajcom Srbov.
Z dôvodu jeho postoja sa na odovzdaní Nobelovej ceny v decembri 2019 nezúčastnili zástupcovia Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Albánska, Kosova a Turecka.