Washington 20. júna (TASR) - Krajiny strednej a východnej Európy (SVE) a strednej Ázie potrebujú pre ďalší rast reformy súdnictva, ktoré zaostáva za veľkým pokrokom v trhovo orientovaných reformách. Uviedla to v dnešnej správe Svetová banka (SB).
"Dobre fungujúce právne a súdne inštitúcie sú rozhodujúce pre ekonomický rast a znižovanie chudoby v trhových hospodárstvach," píše sa v správe. Väčšina krajín regiónu musí zvýšiť efektívnosť súdov, zlepšiť presadzovanie práva a bojovať proti korupcii.
Podľa jedného z autorov správy Davida Bernsteina patrí reforma justície k ústredným výzvam najbližšieho desaťročia. Transformujúce sa krajiny SVE a strednej Ázie však v nej dosiahli menšie pokroky než pri reformách v takmer každej inej inštitucionálnej oblasti.
Z prieskumu SB medzi občanmi, právnikmi a manažérmi vyplýva, že ani polovica z nich v 90. rokoch neverila súdom. Tento nedostatok dôvery je len jedným z dôvodov potreby realizácie reforiem pre zefektívnenie súdov, ich väčšiu nezávislosť a zodpovednosť.
Menej než 40 percent opýtaných si myslelo, že súdy svoje rozhodnutia aj dokážu presadzovať. Väčšina z nich označila prácu súdov za pomalú a drahú. Vo väčšine krajín regiónu trvalo vymáhanie dlhov v priemere 200 dní, avšak firmy a právnici v Poľsku, Slovinsku a Srbsku a Čiernej Hore sa k svojim peniazom dostávali až za takmer tri roky.
SB uviedla, že reformy musia takéto pomery v jednotlivých krajinách obmedziť, pričom sa tiež vyslovila proti rovnakému prístupu u všetkých. Zatiaľ čo pre krajiny nastupujúce na cestu k voľnému trhu ako Bielorusko či Uzbekistan by malo byť cieľom najskôr nezávislé súdnictvo, ďalšie sa môžu venovať komplexnejším otázkam ako urýchleniu práce justície a jej väčšej transparentnosti, súdnej zodpovednosti a hľadaniu alternatívnych mechanizmov riešenia sporov.