JERUZALEM, BRATISLAVA. Ostreľovanie medzi palestínskym hnutím Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, a izraelskou armádou prebieha už týždeň. Aj keď celý svet obe strany vyzýva na ukončenie násilia, zatiaľ to na pokoj zbraní nevyzerá.
Vystupňuje sa konflikt, dohodnú sa strany na prímerí alebo sa konečne začne hovoriť o trvalom riešení?
Prinášame scenáre ďalšieho vývoja.
Izrael spustí pozemnú inváziu
Židovský štát už presúva k pásmu Gazy pozemnú armádu, povolal šesťtisíc vojakov zo zálohy, aktívnym vojakom zrušil voľná. Minulý týždeň sa objavili prvé správy o vstupe pozemných jednotiek do Gazy, no nakoniec sa ukázalo, že išlo „len“ o ostreľovanie územia delostrelectvom.

Izrael naposledy poslal do pásma Gazy vojakov v roku 2014. Stalo sa tak po desiatich dňoch náletov a ostreľovania izraelského územia hnutím Hamas. Len pozemná armáda totiž môže efektívne zničiť infraštruktúru militantov.
Zároveň to so sebou prináša oveľa väčšie škody ako cielené útoky zo vzduchu. Boje v uliciach znamenajú skazu budov aj veľké ľudské obete. Civilné aj vojenské. Izrael sa pri tom veľmi snaží vyhnúť obetiam medzi svojimi vojakmi alebo ich zadržaniu.
Platí totiž pravidlo, že židovský štát sa za každú cenu pokúsi vyslobodiť svojho zajatého vojaka, čo zvyšuje morálku v armáde. Naposledy sa v tomto kontexte hovorilo o Giladovi Šalitovi, ktorého Hamas uniesol a päť rokov zadržiaval. Nakoniec ho v roku 2011 prepustil výmenou za slobodu viac ako tisíc bojovníkov Hamasu.