BRUSEL. Bývalý český prezident Václav Klaus opakovane kritizoval Európsku úniu a dal to najavo aj symbolicky. Za jeho pôsobenia neviala nad Pražským hradom vlajka Únie.
Jeho nástupca Miloš Zeman v roku 2013 ako jeden z prvých krokov v úrade rozhodol, že na Hrade bude okrem českej visieť aj vlajka Európskej únie. V týchto dňoch tam však nevisí. Zeman ju dočasne nahradil izraelskou vlajkou.
"Bola dnes na čestnom dvore, I. nádvorí Pražského hradu, vyvesená ako výraz jednoznačnej podpory a solidarity so štátom Izrael,“ napísal na twitteri piatok prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.
V jednoznačnej podpore Izraela v konflikte s Hamasom sa za Zemana postavila aj väčšina českých politikov. Podobné postoje zaujala aj väčšina ostatných štátov Európskej únie vrátane Slovenska, aj keď sa väčšinou opakuje výzva na "ukončenie násilia z oboch strán“.
Prispieť k ukončeniu násilia
V utorok sa zídu ministri zahraničia členských štátov. "Budeme sa koordinovať a diskutovať o tom, ako Európska únia môže najlepšie prispieť k ukončeniu súčasného násilia,“ povedal pre Politico šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

"Je tu naliehavá potreba riešiť pôvod konfliktu a nájsť politickú cestu vpred, ktorá umožní návrat k zmysluplným rokovaniam smerom k riešeniu v podobe dvoch štátov na základe medzinárodne dohodnutých parametrov,“ napísal Borrell v tlačovej správe pred stretnutím.
Medzinárodne plánované parametre znamenajú hranice spred šesťdňovej vojny v roku 1967. Palestínsky štát by sa tak rozkladal na súčasnom západnom brehu a v pásme Gazy, jeho hlavným mestom by bol východný Jeruzalem.
Toto riešenie je však čoraz vzdialenejšie, keďže Izrael označuje celý Jeruzalem za svoje hlavné mesto, na východ mesta prichádza čoraz viac Židov a vláda pokračuje vo výstavbe židovských osád na západnom brehu.