NEW YORK. Bezpečnostná rada rokovala v nedeľu o pokračujúcich bojoch medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, jej členovia však nezaujali k situácii nijaké spoločné stanovisko.
Čína v tejto súvislosti obvinila Spojené štáty z obštrukcií, informovala agentúra AFP.
Guterres varuje pred humanitárnou krízou
Izrael aj Palestínčania požadovali od členov najvplyvnejšieho orgánu OSN podporu pre svoje postoje ku konfliktu v Gaze, zatiaľ čo generálny tajomník svetovej organizácie António Guterres naliehal na okamžité ukončenie týždeň trvajúcich bojov, ktoré si celkovo vyžiadali už asi 200 životov.

Išlo o vôbec prvé verejné zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN k súčasnému dianiu v Izraeli a pásme Gazy. Problematike sa predtým venovala na dvoch zasadnutiach za zatvorenými dverami, ktoré prebehli v pondelok a v stredu.
Verejné virtuálne zasadnutie sa malo konať už v piatok, Spojené štáty si však vynútili jeho odklad na nedeľu. Pred diskusiou na pôde OSN chceli totiž dať viac priestoru diplomacii.
"Boje sa musia skončiť. Musia sa skončiť okamžite," povedal na úvod virtuálnej schôdze streamovanej na internete Guterres. Varoval, že prípade pokračovania bojov môže vzniknúť bezpečnostná a humanitárna kríza, ktorá sa úplne vymkne spod kontroly.
Vyzval pritom Hamas, aby zastavil raketovú paľbu na Izrael, ktorý by mal zase podľa neho ukončiť pokračujúce nálety v Gaze.
Palestína žiada kroky voči Izraelu, Izrael žiada kroky voči Palestíne
Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí vo svojom vystúpení obvinil židovský štát z vojnových zločinov a z praktizovania apartheidu voči. Od členov Bezpečnostnej rady požadoval okamžité kroky na zastavenie izraelskej "agresie" voči Palestínčanom.
“Je poľutovaniahodné, že pre obštrukciu jednej z krajín Bezpečnostná rada nebola schopná prehovoriť jedným hlasom.
„
Izraelský veľvyslanec pri OSN Gilan Erdan vyhlásil, že súčasnú eskaláciu násilia zámerne vyprovokoval Hamas v rámci vnútorného boja o moc v palestínskej politike. Naliehal pritom na krajiny zastúpené v Bezpečnostnej rade, aby odsúdili raketové útoky na civilné obyvateľstvo Izraela, ktorý podľa neho uplatňuje len legitímne právo na vlastnú sebaobranu.
Čína ako aktuálna predsednícka krajina Bezpečnostnej rady OSN vyhlásila, že Spojené štáty zmarili jej snahy o podniknutie "ráznych krokov".
"Je poľutovaniahodné, že pre obštrukciu jednej z krajín Bezpečnostná rada nebola schopná prehovoriť jedným hlasom," povedal čínsky minister zahraničných vecí Wang I.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uviedla, že sa angažuje v zákulisných diplomatických snahách zameraných na ukončenie konfliktu v Gaze. Obávala sa pritom toho, že by prijatie spoločného vyhlásenia Bezpečnostnej rady OSN mohlo tieto snahy narušiť.