Ulsan 20. júna (TASR) - Medzinárodná organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace vyslovila dnes radosť nad výsledkami prvého hlasovania na zasadnutí Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC) v juhokórejskom Ulsane.
V prvý deň 57. výročného zasadnutia IWC zamietli účastníci tesnou väčšinou návrh Japonska, aby sa z rokovacieho programu stiahli diskusie o chránených oblastiach morských cicavcov a o ďalších témach. Na rozhodovaní o osude ohrozených druhov veľrýb sa dnes prvýkrát zúčastnilo aj Slovensko.
Morská biologička Greenpeace Antje Helmsová však zároveň varovala, že táto tesná väčšina sa môže kedykoľvek stratiť pri hlasovaní nových členov IWC, ktorí v Ulsane ešte neboli prítomní.
"Je zreteľné, aký dôležitý bol nedávny vstup krajín priateľsky naladených voči veľrybám, ako je Slovensko, ČR, Maďarsko a Luxembursko, na ktorom sme v uplynulých mesiacoch tvrdo pracovali," podčiarkla Helmsová.
Tábor priaznivcov lovu veľrýb však podľa nej môže naďalej rásť. Japonsko, ktoré lov tradične podporuje, by si získaním Gambie, Kamerunu, Toga a Nauru na svoju stranu mohlo posilniť pozície. Tri z týchto krajín pritom na prvom hlasovaní neboli prítomné.
Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch zostáva IWC rozdelená na dva znepriatelené tábory. Do prvého patria ochranársky naladené krajiny v čele s USA, Austráliou, Novým Zélandom a štátmi Európskej únie, ktoré chcú zachovať moratórium na komerčný lov veľrýb. Druhý tábor vedú Japonsko, Nórsko a Island, ktoré aj napriek moratóriu dodnes lovia veľryby a sú zástancami obnovenia komerčného lovu.
Kým Nórsko moratórium svojvoľne ignoruje, Japonsko a Island tvrdia, že lovia veľryby za účelom vedeckého výskumu. Práve vedecký lov veľrýb sa na tohtoročnom zasadaní stane pravdepodobne jednou z najhorúcejších tém.
Vedecký výbor IWC tento lov každoročne odsudzuje a jeho zdôvodňovanie považuje za obyčajnú zámienku pre komerčný lov veľrýb. Mäso z "vedecky" ulovených veľrýb sa v Japonsku predáva za desiatky miliónov dolárov. Japonsko sa na tohtoročnom zasadaní dokonca pokúsi pretlačiť rezolúciu, ktorá tento lov označí ako prínosný z hľadiska vedeckého výskumu, informovala TASR slovenská pobočka Greenpeace.
SR sa stala členom IWC v tomto roku po dlhotrvajúcej kampani organizácie Greenpeace. Vstup Slovenska podporilo mnoho významných osobností a zástupcovia širokej verejnosti.