GAZA. Izrael zničil v stredu pri leteckom útoku 14-poschodovú budovu v meste Gaza v pásme Gazy, informovala agentúra AP.
Jeho obyvateľov vopred varovala. Od pondelka ide o tretiu výškovú civilnú budovu, na ktorú izraelská armáda zaútočila. Podľa nej tam boli byty radikálneho Hamasu a sídlila tam aj televízia al-Aksá.
Podľa zdrojov z Gazy Izrael informoval správcu budovy o prichádzajúcom útoku a nutnej evakuácii. Rovnako ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch zhodili Izraelčania pred útokom na strechu menšiu muníciu, ktorá nevybuchuje, aby upozornili na blížiaci sa hlavný útok.
Hamas a Islamský džihád vypálili od pondelka na Izrael 1 200 rakiet, z ktorých 200 spadlo ešte na území Pásma Gazy. Izraelská protivzdušná obrana zachytila 85 až 90 percent striel mieriacich na husto obývané miesta. V bojoch zomrelo od pondelka skoro 60 ľudí.
Michel vyzval na deeskaláciu napätia
Predseda Európskej rady Charles Michel sa v stredu pripojil k výzvam medzinárodného spoločenstva na okamžitú deeskaláciu napätia.

Belgický expremiér prostredníctvom svojho účtu na Twitteri uviedol, že v tejto súvislosti telefonicky hovoril s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom. Spresnil, že je "veľmi znepokojený" najnovším rozmachom násilia, ako aj vystreľovaním rakiet naslepo.
"Prioritou musí byť deeskalácia napätia a prevencia úmrtí nevinných civilistov na oboch stranách," odkázal predseda Európskej rady. Michel sa svojou výzvou pripojil k ďalším európskym lídrom, ktorí žiadajú o ukončenie násilností medzi izraelskými armádnymi silami a hnutím Hamas.
Kolobeh násilia
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian povedal, že medzinárodné spoločenstvo musí urobiť všetko pre to, aby odvrátilo nový konflikt medzi Izraelom a Palestínčanmi .
"Kolobeh násilia v Gaze, Jeruzaleme i v Predjordánsku a niekoľkých izraelských mestách je hrozbou, ktorá môže viesť k veľkej eskalácii," uviedol Le Drian v parlamente.
"Musí sa urobiť všetko pre to, aby sa vyhlo... konfliktu", ktorý by bol štvrtou smrtiacou konfrontáciou za uplynulých 15 rokov, dodal.
"Je absolútne nevyhnutné, aby všetci aktéri bez výnimky preukázali čo najväčšiu zdržanlivosť a zdržali sa akýchkoľvek provokácií a akéhokoľvek podnecovania k nenávisti v záujme ukončenia násilia, obeťami ktorého sú najmä palestínski a izraelskí civilisti," zdôraznil francúzsky minister zahraničných vecí.
USA vysielajú tajomníka
Na Blízky východ vycestuje Hady Amr - tajomník amerického ministerstva zahraničných vecí pre záležitosti Izraela a Palestíny. Stretnúť sa tam má s vedúcimi predstaviteľmi Izraela a Palestíny a spoločne majú nájsť cestu k ukončenie násilia.
"Amr bude v mojom mene a v mene prezidenta (Joea) Bidena žiadať deeskaláciu násilia... Veríme, že obyvatelia Izraelu a Palestíny si zaslúžia žiť v mieri," uviedol minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Americký minister obrany Lloyd Austin sa telefonicky spojil s izraelským ministrom obrany Bennym Gancom a podporil právo Izraela "brániť seba a svojich obyvateľov".
Erdogan žiada "silnú príučku"
Iný názor má turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý ruskému náprotivkovi Vladimirovi Putinovi povedal, že medzinárodné spoločenstvo by malo „dať Izraelu silnú a odstrašujúcu lekciu“.
Obaja prezidenti absolvovali telefonický rozhovor o stupňujúcej sa konfrontácii medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Vo vyhlásení komunikačného odboru Erdoganovej kancelárie sa uvádza, že podľa tureckého prezidenta by mal Izrael dostať „silnú a odstrašujúcu príučku od medzinárodného spoločenstva“.
Erdogan nalieha na Bezpečnostnú radu OSN, aby čo najrýchlejšie zasiahla „odhodlanými a jasnými odkazmi“ voči Izraelu. Erdogan navyše navrhol Putinovi medzinárodnú ochranu Palestínčanov.
Tisíce ľudí v Istanbule medzitým v utorok večer v čase celonárodného zákazu vychádzania protestovali proti izraelským útokom.
Veľká kolóna automobilov smerovala k izraelskému konzulátu a mávala tureckými a palestínskymi vlajkami. Na budovu konzulátu zároveň premietali podobizeň palestínskej a tureckej vlajky.
Raketové útoky palestínskych militantov z pásma Gazy na ciele v Izraeli a odveta Izraela za ne v podobe náletov pokračujú už piaty deň. Ide o najhoršie boje od operácie izraelských síl voči pásmu Gazy v roku 2014.
Podnietili ich násilné potýčky medzi palestínskymi demonštrantmi a izraelskou políciou, ktoré vypukli začiatkom mája v okolí mešity al-Aksá v Jeruzaleme, posvätnom mieste židov i moslimov.