SME

Seniorov bude po Ostrave voziť rikša

S novinkou prišlo regionálne dobrovoľnícke centrum.

Rikša ako dopravný prostriedok je známa skôr z Ázie.Rikša ako dopravný prostriedok je známa skôr z Ázie. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

OSTRAVA. Ostravskí seniori môžu po novom vyraziť na prechádzku po moravsko-sliezskej metropole rikšou. S touto novinkou prišlo regionálne dobrovoľnícke centrum ADRA. Dopravný prostriedok známy skôr z Ázie budú vlastnými silami poháňať dobrovoľníci, informoval v utorok portál Novinky.cz.

"Rikša je určená prioritne pre seniorov, ktorí by si radi vyrazili na nejakú vychádzku na miesta, kde už napríklad dlho neboli, a dobrovoľníkom, ktorí ju budú riadiť," načrtla vedúca zmieneného regionálneho centra Dagmar Hoferková.

SkryťVypnúť reklamu

ADRA má k dispozícii iba jednu rikšu za 200.000 korún (7800 eur). Kúpila ju vďaka nadácii Krása pomoci Taťány Gregor Brzobohatej a výťažku z charitatívnej tomboly spoločnosti B of B Cars. Stroj funguje na báze elektrobicykla a vozíka.

"Jazdí sa s tým úplne bezproblémovo. Je tam nastavenie rýchlostí, takže dobrovoľník sa nemusí obávať, že by nejakého seniora neuviezol," uistila koordinátorka dobrovoľníkov v centre ADRA Kristína Velvethyová a dodala, že aj stabilita rikše je výborná.

ADRA zatiaľ neuvažuje o tom, že by zakúpila viac strojov. Jediná rikša bude zaparkovaná v Dome pre seniorov Slunečnice v Ostrave-Porube. Práve cez tento domov a centrum ADRA si budú môcť záujemcovia jazdu rikšou objednať.

Zmienené regionálne dobrovoľnícke centrum bude tiež koordinovať dobrovoľníkov, ktorí budú seniorov voziť. Už teraz ich má k dispozícii niekoľko v rámci spoločného projektu s Moravsko-sliezskym krajom.

SkryťVypnúť reklamu

"Na začiatok budeme radi, keď sa prihlási niekto, kto vie trochu ovládať bicykel," oznámila vedúca centra Hoferková s tým, že nových dobrovoľníkov preškolí, naučí s rikšou jazdiť a poistí.

Česká republika

Český premiér Petr Fiala.

Český premiér dúfa, že sa strany nakoniec dohodnú na nízkych clách.


TASR
Policajti pri budove Rektorátu Univerzity Karlovej, kde vzniklo po tragickej streľbe na Filozofickej fakulte UK pietne miesto.

Súd zamietol sťažnosť otca jednej z obetí, ktorý nesúhlasil s tým, že polícia čin kvalifikovala ako vraždu.


TASR 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  1. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  8. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 10 528
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 10 030
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 871
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 039
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 240
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 850
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 784
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 555
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dánska polícia v blízkosti izraelskej ambasády v Kodani, ktorej niekto poslal 3. júla podozrivý balík.

Vyšetrovaný občan Dánska mal byť aktívny v prospech Iránu.


TASR
Ilustračné foto

Balík pochádzal z Vietnamu, zachytili ho v Kolíne nad Rýnom.


TASR
Rokovanie nemeckého a amerického ministra obrany vo Washingtone.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 2
Ilustračné foto.

USA obhajovali útok na Irán zasiahnutím proti miestnemu jadrovému programu.


TASR 1

Sportnet

Futbalisti FK TJ Lokomotíva Kozárovce.

Hráči FK TJ Lokomotíva Kozárovce sú na odchode.


Momentka z prípravného zápasu Lokomotíva Košice - Vranov nad Topľou. Radosť hráčov Vranova po strelenom góle.

Vranov chce v budúcej sezóne trápiť favoritov.


Momentka z prípravného zápasu Lokomotíva Košice - Vranov nad Topľou.

Lokomotíva Košice má tie najvyššie ciele.


Timotej Kudlička a kapitán Häckenu Simon Gustafson počas zápasu 1. predkola Európskej ligy medzi FC Spartak Trnava a BK Häcken.

Športový program na najbližších sedem dní. Pozrite si TV program.


SkryťZatvoriť reklamu