JERUZALEM. Stovky ľudí utrpeli zranenia pri násilných potýčkach medzi izraelskou políciou a Palestínčanmi, ktoré v pondelok opätovne vypukli pri mešite al-Aksá vo východnom Jeruzaleme.
Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na údaje palestínskeho Červeného polmesiaca.
Omračujúce granáty
"Zranené sú stovky ľudí," uviedol Červený polmesiac v krátkom tlačovom vyhlásení s tým, že zhruba 50 osôb bolo hospitalizovaných.
Stovky ľudí hádzali na príslušníkov izraelských bezpečnostných síl kamene a iné predmety. Izraelská polícia na rozohnanie davu nasadila omračujúce granáty, slzotvorný plyn a gumové projektily.
Netanjahu obhajoval zásahy polície
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že ide o "boj medzi toleranciou a netoleranciou, medzi nezákonným násilím a poriadkom," pričom vyjadril plnú podporu izraelským bezpečnostným zložkám v "tomto spravodlivom boji" za práva Izraelčanov.
Zdôraznil, že nejde o "nový boj, vedie sa už stovky rokov. Jedna strana zakaždým vládla a bránila uctievaniu iného náboženstva. Iba izraelská zvrchovanosť umožnila slobodu vyznávania (svojej viery) každému".
Abbás: Brutálne útoky okupantov
Predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás odsúdil Izrael .
"Brutálne útoky izraelských okupačných síl na veriacich v mešite al-Aksá a na jej nádvoriach sú novou výzvou pre medzinárodné spoločenstvo, najmä pokiaľ ide o úsilie vyvíjané (novou) administratívou Spojených štátov," uviedol Abbásov hovorca Nabíl abú Rudajná.
Upozornil, že palestínske vedenie a radoví Palestínčania "nedovolia, aby sa naplnili zámery Izraela".
Hrozba vysídlenia
Napätie v Jeruzaleme stúplo v uplynulých týždňoch po tom, čo sa Palestínčania postavili na odpor proti izraelským obmedzeniam prístupu do častí jeruzalemského Starého mesta počas moslimského posvätného mesiaca ramadán.
Príčinou napätia je tiež hrozba vysídlenia štyroch palestínskych rodín, na domy ktorých si robia nároky židovskí osadníci.

Piatkový zásah izraelskej polície pri mešite al-Aksá, kde utrpelo zranenia viac ako 200 ľudí, odsúdili EÚ, USA aj Rusko.
V sobotu bolo vo viacerých jeruzalemských štvrtiach zranených podľa palestínskeho Červeného polmesiaca vyše 100 osôb, keď izraelská polícia použila vodné delá a strieľala na palestínskych demonštrantov v anektovanom východnom Jeruzaleme gumovými projektilmi.
Izrael obsadil východný Jeruzalem v šesťdňovej vojne v roku 1967 a neskôr si ho anektoval, čo nebolo uznané väčšou časťou medzinárodného spoločenstva.
Židia pripomínajú zjednotenie Jeruzalema
Chrámová hora v jeruzalemskom Starom meste, ktorá je považovaná za najposvätnejšie miesto judaizmu a tretie najposvätnejšie miesto moslimov, sa už v minulosti neraz stala epicentrom násilností medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, pripomína agentúra AP.
Izraelská polícia v pondelok - na Deň Jeruzalema (Jom Jerušalajim) -, keď si židia pripomínajú tzv. zjednotenie Jeruzalema, zamedzila židom vstup na Chrámovú horu.
K rozhodnutiu polície prišlo niekoľko hodín pred plánovaným tradičným pochodom izraelských nacionalistov cez jeruzalemské Staré mesto, ktorý sa považuje za provokatívny prejav židovskej hegemónie nad Jeruzalemom. Polícia sprievod s vlajkami povolila napriek narastajúcim obavám z ďalšej eskalácie situácie.
Jordánsko si povolalo izraelského diplomata
Jordánske ministerstvo zahraničných vecí si v reakcii na dianie v Jeruzaleme predvolalo izraelského chargé d'affairs v Ammáne, aby mu tlmočilo svoj protest a odsúdenie zákroku izraelských bezpečnostných zložiek proti veriacim v jeruzalemskej mešite al-Aksá, ako aj útoky proti Palestínčanom na východojeruzalemskom predmestí Šajch Džarrá.
Jordánsky kráľ Abdalláh II., ktorého krajina je správcom posvätných moslimských a kresťanských svätýň v Jeruzaleme, predtým rozhodne odsúdil izraelské násilnosti a činy smerujúce k eskalácii v oblasti mešity al-Aksá.
Jordánska diplomacia označila zásah izraelských zložiek proti ľuďom v mešite al-Aksá za "porušenie medzinárodného práva a historického a právneho status quo" a apelovala, že "musia byť okamžite zastavené".