PARÍŽ. Nemecko je pripravené viesť rozhovory o návrhu celosvetovo pozastaviť platnosť patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti nákazlivej chorobe COVID-19, ktorý v stredu podporili aj Spojené štáty.
Vo štvrtok to oznámil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Podobné vyhlásenie zverejnilo aj Francúzsko, informovala tlačová agentúra AFP.
"Je to diskusia, ktorej sme otvorení," povedal Maas novinárom, keď sa ho spýtali na stredajšie vyhlásenie splnomocnenkyne americkej vlády pre obchodné záležitosti Katherine Taiovej, že Washington teraz podporuje výzvy na celosvetové zrušenie ochrany patentov na vakcíny proti covidu, pretože pandémia sa stále prudko šíri.
Mimoriadne okolnosti si vyžadujú mimoriadne opatrenia
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že "absolútne súhlasí" s celosvetovým zrušením ochrany patentov na vakcíny proti covidu, a pridal tak svoj hlas ku kampani podporovanej americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Macronovo vyhlásenie je posunom v postoji Francúzska, ktoré sa predtým stavalo proti takémuto kroku, pretože by odradil farmafirmy od zavádzania inovácií. Paríž tiež argumentoval, že pozastavenie ochrany patentov by malo byť až poslednou možnosťou.
Ako už skôr napísala agentúra AFP, Bidenova administratíva bude o konkrétnych podmienkach návrhu rokovať na pôde Svetovej obchodnej organizácie.
Práva duševného vlastníctva sú síce dôležité, Washington však "podporuje pozastavenie tejto ochrany pre vakcíny proti (ochoreniu) COVID-19," uviedla vo vyhlásení Taiová.
"Ide o globálnu zdravotnú krízu a mimoriadne okolnosti pandémie COVID-19 si vyžadujú mimoriadne opatrenia," dodala.
Chudobné krajiny na vakcíny stále čakajú
Ešte vlani v októbri návrh na pozastavenie týchto patentov na pôde WTO spoločne predložili India a Juhoafrická republika. Ak by bol ich návrh schválený, potom by vakcíny mohla vyrábať každá technologicky schopná firma, čím by sa očkovanie stalo rýchlejšie dostupným aj chudobnejším krajinám.
Viac ako 60 bývalých šéfov štátov a vlád, vrátane niekdajších lídrov Británie a Francúzska, a vyše 100 nositeľov Nobelovej ceny vyzvalo v apríli prezidenta Bidena, aby tento návrh podporil.
V ich otvorenom liste sa uvádza, že na základe súčasného tempa výroby vakcín si väčšina chudobných krajín bude musieť na dosiahnutie masovej imunizácie proti covidu počkať minimálne do roku 2024.
Nové varianty vírusu budú medzitým aj naďalej zabíjať ľudí a vzájomne prepojená globálna ekonomika bude naďalej poškodzovaná, "kým nebudú mať všetci a všade prístup k bezpečnej a účinnej vakcíne," uviedol nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?