Správu priebežne aktualizujeme
Koronavírus vo svete
Koronavírus vo svete
Celkový počet potvrdených prípadov: 154 241 017
Počet vyliečených: 131 685 339
Počet úmrtí: 3 228 632
Zdroj: worldometers.info/coronavirus, aktualizované: 13:20
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Česku >>>
- Koronavírus v Poľsku >>>
- Koronavírus v Belgicku >>>
- Koronavírus v Brazílii >>>
- Koronavírus v Indii >>>
- Koronavírus v Izraeli >>>
Mapa cestovných obmedzení
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Česku
Celkový počet potvrdených prípadov: 1 636 836
Počet vyliečených: 1 565 481
Počet úmrtí: 29 421
V Česku pribudlo v pondelok ďalších 2 216 prípadov nákazy novým typom koronavírusu, čo je o 363 menej než pred týždňom. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok ráno zverejnilo ministerstvo zdravotníctva ČR.
V českých nemocniciach je momentálne hospitalizovaných 2 564 ľudí. Vo vážnom stave je 473 pacientov. V súvislosti s koronavírusom pribudlo 15 úmrtí.
Reprodukčné číslo, ktoré ukazuje, koľko ďalších ľudí nakazí jeden infikovaný, sa v Českej republike nepatrne zvýšilo na 0,895, informoval spravodajský server Novinky.cz.
Česko eviduje od začiatku pandémie 1 636 836 potvrdených prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2, z nich 1 565 481 sa vyliečilo. Celkový počet ľudí, ktorí zomreli a mali pozitívny test na tento koronavírus, dosiahol 29 421.
V pondelok v krajine zaočkovali 66 507 ľudí. Celkovo doteraz v Česku podali vyše 3,27 milióna dávok protikoronavírusových vakcín. Obe dávky dostalo 1,02 milióna ľudí.
Koronavírus v Maďarsku
Celkový počet potvrdených prípadov: 784 837
Počet vyliečených: 532 990
Počet úmrtí: 28 045
Za posledných 24 hodín potvrdili v Maďarsku 726 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 137 pacientov, informoval v utorok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.
V nemocniciach ošetrujú 4 739 chorých s covidom, z nich 549 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne je nakazených 223 802 osôb.
Celkový počet infikovaných v krajine od vypuknutia koronavírusovej pandémie dosiahol 784 837 a počet obetí covidu stúpol na 28 045.
Prvú dávku vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2 podali dosiaľ 4 099 495 ľuďom, kompletne je zaočkovaných už 2 157 637 osôb. Na očkovanie sa zaregistrovalo 4,7 milióna ľudí, z ktorých vakcínu dostalo už 80 percent.
Po prekročení hranice štyroch miliónov zaočkovaných minulú sobotu (1. 5.) uvoľnili v Maďarsku ďalšie epidemiologické opatrenia - začiatok zákazu nočného vychádzania posunuli na 24.00 h, obchody a reštauračné zariadenia môžu byť otvorené do 23.00 h, pričom mnohé prevádzky služieb sú dostupné pre klientov s potvrdením o imunite.
Koronavírus v Poľsku
Celkový počet potvrdených prípadov: 2 808 052
Počet vyliečených: 2 536 931
Počet úmrtí: 68 133
Poľsko od utorka uvoľnilo niektoré opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. V krajine sa znova otvárajú nákupné strediská, múzeá a školy, píše agentúra PAP.
Reštaurácie v nákupných strediskách môžu do polovice mája fungovať formou donášky alebo osobného odberu. Potom budú môcť svoje služby ponúkať na otvorených terasách.
Do škôl sa od utorka vrátili deti prvých troch ročníkov základných škôl. Starší žiaci aj naďalej pokračujú v on-line výučbe. Od 17. mája prejdú na hybridný model vyučovania.
Zákazníci v obchodoch však aj naďalej musia nosiť rúška a prevádzky im musia poskytnúť ochranné rukavice a dezinfekciu.
V prevádzkach s rozlohou do 100 štvorcových metrov je maximálny počet zákazníkov v prevádzke jedna osoba na 15 štvorcových metrov. Vo väčších prevádzkach musí na jednu osobu pripadať najmenej 20 štvorcových metrov.
Návštevníci múzeí a galérii musia takisto mať rúška a dodržať pravidlo jednej osoby na 15 štvorcových metrov vo vnútorných priestoroch.
Poľsko začalo s uvoľňovaním protipandemických opatrení po tom, ako v krajine zaznamenali výrazné zníženie počtu prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí, píše PAP.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki predstavil minulú stredu (28. apríla) plán ich postupného uvoľňovania počas mája.
Koronavírus v Belgicku
Celkový počet potvrdených prípadov: 996 896
Počet vyliečených: 868 294
Počet úmrtí: 24 322
Očkovanie proti COVID-19, do ktorého sa už v Belgicku zapojila vyše tretina populácie, nie je jedinou dostatočnou ochranou na prekonanie pandémie koronavírusu. Ďalším riešením je liečba, najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, ktorým môžu pomôcť monoklonálne protilátky. Uviedla to v utorok televízna stanica RTBF.
Podľa RTBF je u pacientov s vysokým rizikom vzniku závažnej formy COVID-19 nevyhnutná liečba monoklonálnymi protilátkami. Ide o protilátky vyrobené v laboratóriu, ktoré by významne znížili riziko hospitalizácie alebo úmrtia, aj preto sa Belgická kráľovská lekárska akadémia (ARMB) oficiálne vyslovila za nasadenie tohto typu liečby.
Podľa doterajších zistení pacienti so slabým imunitným systémom reagujú horšie na očkovanie a ich telá nevytvárajú vôbec alebo iba málo protilátok na ochranu pred vírusom Sars-Cov-2.
V Belgicku sa podľa odhadov nachádza 1000 až 3000 ľudí so zvýšeným rizikom vzniku závažnej formy ochorenia COVID-19, pokiaľ sa v populácii nedosiahne kolektívna imunita. Pre týchto ľudí sú monoklonálne protilátky jedinou zbraňou, o ktorej sa aktuálne vie, že je dnes účinná proti tejto vírusovej infekcii, uvádza RTBF.
Laboratórne vytvorené molekuly napodobňujú normálnu imunitnú odpoveď tela po podaní vakcíny. Injekčné protilátky zastavia vírus skôr, ako sa dostane do pľúc, píše sa v správe s tým, že liečba monoklonálnymi protilátkami je účinná aj proti novým variantom koronavírusu.
Vďaka mobilizácii lekárskych tímov mohlo viacero belgických pacientov vyskúšať túto liečbu aj napriek tomu, že nejde o liek schválený belgickými regulačnými úradmi. Belgická kráľovská lekárska akadémia v tejto súvislosti oznámila, že je nevyhnutné mať prístup k takejto liečbe a nechať schváliť potrebné lieky, pričom odkázala, že vo viacerých členských krajinách EÚ už pacientom monoklonálne protilátky podávajú.
Koronavírus v Amerike
Koronavírus v Brazílii
Celkový počet potvrdených prípadov: 14 791 434
Počet vyliečených: 13 336 476
Počet úmrtí: 408 829
Nedostatok vakcín proti ochoreniu COVID-19 prinútil niekoľko veľkých brazílskych miest pozastaviť podávanie druhých dávok, informovali v pondelok podľa agentúry AFP tamojšie úrady a médiá.
Podľa nich sedem z 26 hlavných miest brazílskych federatívnych štátov pozastavilo podávanie druhej dávky čínskej vakcíny CoronaVac pre nedostatok dodávok.
V Brazílii s 212 miliónmi obyvateľov si COVID-19 vyžiadal už viac ako 400.000 životov - v úmrtnosti je na druhom mieste za Spojenými štátmi.
Približne 15 percent populácie dostalo prvú dávku vakcíny a 7,5 percenta druhú.
Okrem čínskej používajú v Brazílii aj vakcínu od firmy AstraZeneca. Obe vakcíny sa podávajú v dvoch dávkach. Minulý týždeň dostala krajina prvých milión dávok dvojdávkovej vakcíny od spoločnosti Pfizer a začali ich distribuovať v pondelok.
Prezident Jair Bolsonaro čelí kritike za to, že bagatelizoval pandémiu a vzoprel sa odborným radám.
Minister zdravotníctva Marcelo Queiroga v nedeľu uviedol, že nedostatok druhej dávky bol spôsobený logistickou chybou jeho predchodcu, armádneho generála Eduarda Pazuella, ktorého Bolsonaro v marci odvolal z funkcie.
Za Pazuella sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo uvoľniť zásoby druhých dávok, ktoré sa mali podať ako prvé dávky v snahe urýchliť očkovaciu kampaň v krajine. Avšak ďalšie dávky neprišli včas, dodala AFP.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Indii
Celkový počet potvrdených prípadov: 20 282 833
Počet vyliečených: 16 613 292
Počet úmrtí: 222 408
Celkový počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Indii presiahol v utorok 20 miliónov, informuje agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.
Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 naďalej spôsobuje v indických nemocniciach pohromu. Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine 357 229 infikovaných, čím ich celkový počet stúpol na 20,3 milióna, spresnilo indické ministerstvo zdravotníctva.
Počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol o 3 449 na 222 408. Mnoho expertov sa domnieva, že skutočný počet je oveľa vyšší, pripomína AFP.
V hlavnom meste Naí Dillí, ktoré patrí k najviac zasiahnutým, v sobotu oznámili predĺženie lockdownu, ktorý sa mal skončiť v pondelok, o ďalší týždeň. Nemocnice v metropole sú preťažené a chýbajú tam lôžka, lieky i kyslík, v dôsledku čoho mnohí ľudia zomierajú bez toho, aby dostali zdravotnícku starostlivosť.
Plné sú i pohrebiská a mnohé krematóriá pracujú nepretržite, pričom telá obetí pandémie spopolňujú okrem iného i na parkoviskách.
Koronavírus v Izraeli
Celkový počet potvrdených prípadov: 838 664
Počet vyliečených: 831 036
Počet úmrtí: 6 369
Počet pacientov s ochorením COVID-19 vo vážnom stave v Izraeli klesol pod 100 po prvý raz za posledných približne desať mesiacov, informovala v utorok agentúra DPA.
Na základe údajov izraelského ministerstva zdravotníctva z pondelkového večera bolo v krajine 97 osôb vo vážnom stave a 63 ľudí potrebovalo pľúcny ventilátor.
Tento počet bol nižší ako 100 naposledy 7. júla 2020. Najviac osôb vo vážnom stave, 1192, v krajine zaznamenali 17. januára.
Izrael začal s očkovaním proti koronavírusu SARS-CoV-2 v decembri. Počty nakazených a chorých klesajú už približne tri mesiace, píše DPA. Za posledných 24 hodín v Izraeli zaznamenali 51 nových prípadov nákazy.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?