VIEDEŇ, BRATISLAVA. Sieglinde Schopfová videla naposledy svojho manžela Hannesa začiatkom marca 2020, keď odišiel s priateľmi na lyžovačku do rakúskeho alpského strediska Ischgl.
O niekoľko týždňov zomrel 72-ročný muž na koronavírus bez toho, aby k nemu pustili najbližších. Jeho manželka ho pritom presvedčila, že ísť do Ischglu v čase, keď už na severe Talianska zatvorili niekoľko provincií, nebude rizikové.
„Nemôžem si to odpustiť, lebo ja som ho v podstate poslala na smrť,“ vraví pre agentúru AFP.
Schopfová je dnes jedna z desiatich ľudí, ktorí žalujú Rakúsko za pomalú reakciu na koronavírus. Jej manžel sa zrejme nakazil počas evakuácie strediska, keď stovky turistov nahnali do preplnených autobusov.
Schopfová chce od Rakúska vysúdiť až 100-tisíc eur, iní žiadajú desaťtisíce. Počet žalôb však zrejme vzrastie s blížiacim sa septembrovým súdom – k hromadnej žalobe od tých, ktorí sa v Ischgli počas dovolenky nakazili, sa totiž prihlásilo až šesťtisíc ľudí.
Päť percent cíti následky
Už 4. marca 2020 upozornili islandské úrady kolegov v Tirolsku, že pozitívny nález na covid-19 má štrnásť turistov, ktorí sa vrátili z alpského strediska na Island. Napriek tomu ešte celý ďalší týždeň fungovali v meste bary a diskotéky. Stredisko napokon úplne uzatvorili až 12. marca.
Rakúska nezávislá komisia vypočula celkovo 53 ľudí a preskúmala 5798 strán podkladov, kým došla k záveru, že stredisko uzatvorili úrady príliš neskoro a za zlyhanie považuje aj chaotický odchod dovolenkárov z oblasti.