VARŠAVA. Bývalí väzni koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau a ich potomkovia sú proti nominácii Beaty Szydlovej, bývalej poľskej premiérky, na post členky vedeckej rady tohto múzea, informovala v nedeľu agentúra DPA.
V otvorenom liste, ktorý predsedovi poľskej vlády Mateuszovi Morawieckému adresoval jeden z bývalých väzňov a niekoľko príbuzných väzňov tábora Auschwitz, sa uvádza, že Szydlovej vláda zastávala ideológiu vylúčenia, ktorá sa stala "dôležitým bodom jej politického programu" a je neprijateľná pre inštitúciu vydávajúcu svedectvo o nacistických zverstvách.

V liste sa uvádza, že väzni v barakoch koncentračného tábora nesnívali "o vylúčení - ich snom bolo Poľsko priateľské k občanom, bez ohľadu na to, kto sú, ako sa volajú, odkiaľ pochádzajú a aké náboženstvo vyznávajú".
Po nominácii Beaty Szydlovej sa štyria členovia rady múzea na protest vzdali svojho členstva, napísal spravodajský portál Gazeta.pl.
Poľský minister kultúry Piotr Gliňski v oficiálnom vyhlásení svojho rezortu napísal, že rozhodnutie niekoľkých členov rady o demisii ho udivilo. Minister vyjadril presvedčenie, že členstvo Beaty Szydlovej v rade je pre radu i múzeum poctou.
Gliňski vysvetlil, že Szydlová je "osobou vysokého politického formátu, s veľkým dosahom na spoločnosť, požívajúca veľkú dôveru spoločnosti a - čo viac - pochádzajúca z osvienčimského regiónu, kde jej rodina žije roky v bezprostrednej blízkosti bývalého tábora".
Preto je podľa ministra kultúry "cenným spojencom v úsilí o realizáciu programu múzea a podporu jeho činnosti".
Szydlová sa stala poľskou premiérkou v roku 2015, na vrchole migračnej krízy v Európskej únii. Odmietavý postoj poľskej vlády k prijímaniu utečencov v Poľsku bol jedna z hlavných správ, ktoré voličom vtedy vyslala Szydlovej strana Právo a spravodlivosť (PiS).
V nemeckom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau postavenom v okupovanom Poľsku zahynulo počas druhej svetovej vojny vyše milióna ľudí, väčšinou Židov.