Na koncerte vystúpili benefične Katarína Koščová, Zuzana Smatanová, Oľga Záblacká. |
"V tábore v Gabčíkove jeme, spíme, chodíme na toaletu a občas pozeráme televíziu. Cítim sa skoro ako vo väzení, chcel by som pracovať," povedal v piatok Sadžad, utečenec z Pakistanu. "Niekedy mám pocit, akoby som ani nebol ľudská bytosť," dodal. Doma pracoval v banke, no tu by bol spokojný s akoukoľvek prácou.
Sadžad si spolu s ďalšími utečencami zo Slovenska a spolu s UNHCR pripomenul dnešný Svetový deň utečencov. Loďou sa všetci preplavili do Azylového tábora v Gabčíkove, kde podľa Piera-Freancsca Maria Nattu, vedúceho Zastupiteľského úradu UNHCR na Slovensku, ocenili najmä "jednu z vlastností, typickej pre utečencov - ich odvahu".
Posledné prieskumy verejnej mienky síce ukázali, že ľudia v SR sa stotožňujú so snahami pomáhať utečencom, no takmer polovica opýtaných si myslí, že by tu nemali zostať natrvalo. Neštandardný je aj nízky počet udelených azylov na Slovensku. V minulom roku to bolo 15 z viac než 11-tisíc žiadostí. Podľa právnika UNHCR Petra Kresáka by však Slovensko ekonomicky "zvládlo" podstatne vyšší počet azylantov.
Problémy utečencov opísala na piatkovej akcii aj poslankyňa Eva Černá, ktorá sa ešte ako novinárka stretla s tromi deťmi z Palestíny. Pre vtedajšiu legislatívu neboli neplnoleté deti v kompetencii žiadneho úradu. "Napokon prežili vďaka podpore z nadácie, pričom jediné miesto, kde ich prijali, bol diagnostický ústav, známy skôr pod pomenovaním polepšovňa," spomenula. Deti sa k rodičom dostali až po viac než rok trvajúcej procedúre.
Cieľom plavby bolo apelovať na obyvateľov Slovenska, aby nemali neopodstatnené obavy z utečencov. "Sú to obyčajní ľudia, žiadni teroristi. V tejto oblasti by nijako nemali byť ohrozované práva domáceho obyvateľstva. Ľudia, neraz aj mučení, si však zasluhujú pomoc," povedal ešte Pierre Francesco Maria Natta.
V Gabčíkove potom benefične - len za cestovné a prevádzkové náklady - spievali Katarína Koščová, Zuzana Smatanová a ako každoročne Oľga Záblacká, za znížený honorár tam vystúpil Ibrahim Maiga. Vypočuť si ich prišli dokonca utečenci s priznaným azylom z Košíc i zo Zvolena, ktorí prišli na Slovensko z Konga, Čečenska i z Afganistanu.
(tasr, mt)
Utečenec Jack z Konga so svojou manželkou Anuaritou a synom Aaronom, ktorý sa už narodil na Slovensku. Rodina získala štatút utečenca koncom roka 2003, žijú v Košiciach. Jack je účtovník, zatiaľ však vyučuje francúzsku konverzáciu na gymnáziu. Manželka je doma a obaja chodia na jazykový kurz slovenčiny. FOTO - MARTIN ŠOLTÉS |