Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete
- Celkový počet potvrdených prípadov: 151 161 947
- Počet vyliečených: 128 572 958
- Počet úmrtí: 3 179 961
Zdroj: worldometers.info/coronavirus, aktualizované o 9:00
Koronavírusom SARS-COV-2 sa od vypuknutia pandémie do piatka nakazilo celkovo už 151,1 milióna ľudí, vyplýva z údajov zhromaždených agentúrou AFP.
Počet novoinfikovaných v súčasnosti rastie obzvlášť rýchlo najmä pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v Indii, kde za posledný týždeň zaznamenali 2,5 milióna prípadov nákazy. Podľa AFP globálny počet nových infekcií rástol takouto rýchlosťou naposledy na začiatku pandémie.
India vo štvrtok hlásila rekordných 379 257 nových prípadov nákazy a 3645 súvisiacich úmrtí, informovalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva.
Tento počet novoinfikovaných predstavuje vôbec najvyšší denný prírastok na svete, uviedla vo štvrtok agentúra AFP s tým, že oficiálne počty nakazených i obetí v tejto krajine pravdepodobne odrážajú len zlomok skutočných čísel.
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Maďarsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 779 348
- Počet vyliečených: 510 379
- Počet úmrtí: 27 540
Maďarsko uvoľní niektoré pandemické obmedzenia pre držiteľov vládou vydaných imunitných certifikátov. Nové kolo uvoľňovania, ktoré závisí od počtu podaných vakcín v krajine, odštartuje v sobotu.
Odvtedy budú mať držitelia certifikátov povolený vstup do vnútorných jedálenských priestorov, hotelov, divadiel, kín, kúpeľov, posilňovní, knižníc, múzeí a ďalších rekreačných zariadení.
Tiež sa predĺžia otváracie hodiny podnikov do 23:00 a začiatok nočného zákazu vychádzania bude po novom až od polnoci.
Premiér Viktor Orbán uviedol, že v Maďarsku už dostali prvú dávku vakcíny štyri milióny ľudí, čo je zhruba 40 % obyvateľstva. „V minulosti sme sa bránili zatváraním, čím sme spomalili šírenie vírusu. Teraz ale útočíme,“ povedal predseda maďarskej vlády s tým, že „vakcína je ako nepriestrelná vesta, od ktorej sa vírus odrazí“.
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó vo štvrtok oznámil, že cestovanie medzi Maďarskom, Srbskom a Čiernou Horou bude pre držiteľov imunitných certifikátov z týchto krajín povolené bez karantén alebo povinnosti testovať sa. Rokovania v tejto veci vedie Budapešť aj s Gréckom a Izraelom, povedal.
Maďarsko je jediná krajina v Európskej únii, ktorá okrem vakcín schválených v bloku očkuje aj látkami z Číny a Ruska. Má druhú najvyššiu mieru očkovania v únii, no prudký nárast pandémie na jar krajine podľa Johns Hopkins University priniesol najvyššiu celkovú mieru úmrtnosti na milión obyvateľov na svete.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Indii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 18 762 976
- Počet vyliečených: 15 384 418
- Počet úmrtí: 208 330
Infekcie a úmrtia v dôsledku nákazy koronavírusom v Indii stále stúpajú. Krajina zaznamenala nový rekordný denný prírastok 386 452 prípadov. V dôsledku toho dosiahol celkový počet potvrdených infekcií od začiatku pandémie už 18,7 milióna.
Ministerstvo zdravotníctva tiež v piatok oznámilo prírastok 3 498 mŕtvych. Celkovo tak v krajne potvrdili už 208 330 úmrtí. Podľa odborníkov sú však počty obetí aj infekcií hlboko podhodnotené, ale nie je jasné, ako veľmi.
India zaznamenávala denné globálne rekordy v počte infekcií po viac ako týždeň, priemerne zaevidovala takmer 350-tisíc prípadov. Denné úmrtia sa počas posledných troch týždňov takmer strojnásobili, uvádza agentúra AP.
India sa potýka s humanitárnou krízou, ktorú spôsobil akútny nedostatok nemocničných lôžok, liekov a kyslíka. Zúfalí ľudia zaplavili sociálne médiá so srdcervúcimi žiadosťami o kyslík, lieky a miesta na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Svoje nemocnice pre verejnosť otvorila aj armáda, ktorá tiež pomáha s dovážaním kyslíkových cisterien a vozidlami, kde sú potrebné špeciálne schopnosti.
Odborníci pripisujú nárast počtu infekcií novým, nákazlivejším variantom koronavírusu a masovým zhromaždeniam, ako sú politické zhromaždenia a náboženské podujatia, ktoré aj napriek pandémii mohli pokračovať. V štáte Západné Bengálsko vo štvrtok v štátnych voľbách hlasovalo milión voličov, ktorí nedodržiavali sociálne odstupy.
Ako uvádza spravodajský portál BBC, v hlavnom meste Naí Dillí je situácia taká vážna, že polícia požiadala miestne úrady, aby určili ďalšie miesta vhodné na kremáciu zosnulých.

Noviny The Times of India informujú, že učiteľská organizácia v najľudnatejšom indickom štáte Uttarpradéš oznámila, že po tom, ako sa tento mesiac pri pomáhaní s organizáciou volieb nakazili ochorením COVID-19, zomrelo viac ako 550 jej členov.
V štáte Karnátaka minister financií R. Ashoka uviedol, že takmer 2 000 pacientov, ktorí sú v domácej starostlivosti, si vyplo telefóny, aby sa ich nedalo trasovať. Polícia sa ich snaží vysledovať, pretože sa možno snažia nájsť si nemocničné lôžko svojpomocne.
Tri dediny v štáte Madhjapradéš zase vyzbierali peniaze, aby premenili budovy na centrá starostlivosti o ľudí s COVID-19, pričom kúpili koncentrátory kyslíka a začali prijímať pacientov. Vládni lekári zariadenia navštevujú dvakrát denne.
Indii s krízou pomáha aj viac ako 40 zahraničných štátov. Japonsko v piatok oznámilo, že do Indie pošle 300 ventilátorov a 300 kyslíkoch koncentrátorov. Svoju pomoc sľúbili aj Francúzsko, Nemecko, Írsko či Austrália.
Dve lietadlá s kyslíkovým vybavením poslalo aj Rusko a vybavenie poskytli aj Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Singapur, Dubaj a Bangkok.
Koronavírus v Južnej Amerike
Koronavírus v Brazílii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 14 592 886
- Počet vyliečených: 13 152 118
- Počet úmrtí: 401 417
Brazília zaznamenala už viac ako 400 000 úmrtí spojených s novým koronavírusom. S odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala v piatok agentúra DPA.
Pred niečo vyše mesiacom evidovali v tejto latinskoamerickej krajine zhruba 300 000 úmrtí na koronavírus, pričom na vzostupe boli úmrtia medzi 20 až 39-ročnými.
Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Vyšší počet úmrtí zaznamenali len Spojené štáty. Od vypuknutia pandémie sa v Brazílii táto nákaza potvrdila u viac ako 14,5 milióna osôb.
Momentálne má brazílska vláda problémy pri zabezpečovaní dostatočného počtu vakcín pre približne 212 miliónov obyvateľov krajiny.
Zdravotnícke zariadenia v mnohých regiónoch pod náporom covidových pacientov skolabovali alebo sú na pokraji svojich kapacít.
Krajne pravicový brazílsky prezident Jair Bolsonaro dlhodobo zľahčuje vážnosť pandémie, odmieta rady expertov, nesúhlasí so zavádzaním lockdownov, nosením rúšok a očkovaním a podporuje lieky ako hydroxychlorochín, ktoré sú podľa vedcov voči koronavírusu neúčinné.
Brazílsky Senát preto začal v utorok vyšetrovanie postupu Bolsonarovej vlády v súvislosti s pandémiou. Parlamentný výbor má posúdiť, či sa vládne úrady alebo úrady v jednotlivých brazílskych štátoch dopustili trestného činu nedbanlivosti alebo korupcie.
Predmetom vyšetrovanie bude okrem iného aj zlyhanie vlády pri zavádzaní lockdownov a opatrení, či príčiny januárovej krízy v brazílskom štáte Amazonas, keď sa nemocniciach minuli zásoby kyslíka.
Podľa DPA je tiež Bolsonaro okrem iného obvinený z odmietania a spomaľovania dodávok vakcín proti covidu i sprenevery federálnych finančných prostriedkov určených na boj proti pandémiám.
Mapa cestovných obmedzení
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?