ŽENEVA. Trojdňové neformálne ženevské rokovania o budúcnosti etnicky rozdeleného Cypru nepriniesli žiadaný výsledok, keďže obom znepriateleným stranám sa nepodarilo nájsť spoločnú reč.
Skonštatoval vo štvrtok generálny tajomník OSN António Guterres, ktorého citovala agentúra AFP.

"Pravdou je, že sme zatiaľ nedospeli k výraznejšiemu pokroku, ktorý by umožnil obnovenie formálnych rokovaní o riešení cyperského problému," uviedol Guterres na tlačovej konferencii.
Zároveň ale dodal, že sa "nevzdáva" a avizoval zvolanie nového kola neformálnych rozhovorov, ktorých súčasťou budú opäť zástupcovia oboch strán, píše DPA.
Posledné rokovania OSN o ukončení rozdelenia ostrova za účasti zástupcov troch tzv. ochranných mocností - Grécka, Turecka a Británie -, prebehli v roku 2017, avšak bez dosiahnutia pokroku pri riešení dlhoročného cyperského konfliktu.
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď tam došlo k povstaniu cyperských Grékov a následnej vojenskej intervencii Turecka.
V južnej časti Cypru žije prevažne etnicky grécke obyvateľstvo, zatiaľ čo sever krajiny obývajú prevažne etnickí Turci.
Suverenitu Tureckom okupovanej časti Cypru, tzv. Severocyperskej tureckej republiky, uznáva iba Ankara, medzinárodné spoločenstvo však nie. Cyprus sa v roku 2004 stal členskou krajinou Európskej únie.
Súčasný najvyšší predstaviteľ Tureckom okupovanej časti Cypru Ersin Tatar je spolu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom zástancom trvalého rozdelenia Cypru, takzvaného dvojštátneho riešenia.
Vzťahy medzi Tureckom a Cyprom sú dlhodobo napäté aj v súvislosti so sporom okolo ložísk ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora, pripomína AFP.