Súhrn priebežne aktualizujeme.
- Druhá vlna v Indii ďalej naberá na sile.
- Čína bude musieť s očkovaním pridať.
- Rumuni potvrdili indický variant, monitorujú možné ohnisko.
Druhá vlna v Indii ďalej naberá na sile
India zaznamenala za posledných deň rekordných 379 257 nových prípadov nákazy a 3645 súvisiacich úmrtí. Počet novým prípadov predstavuje vôbec najvyšší denný prírastok na svete, píše agentúra AFP s tým, že oficiálne počty nakazených i obetí v krajine zrejme odrážajú len zlomok skutočných čísel.
Zatiaľ čo USA a viaceré európske krajiny začali tento týždeň uvoľňovať epidemické opatrenia, India patrí k momentálne najviac zasiahnutým štátom, pričom miera nákazy i úmrtnosť na Covid-19 tam exponenciálne rastie už od začiatku apríla. Pandémia si vo svete vyžiadala už vyše 3,1 milióna obetí na životoch, z toho viac ako 200 000 len v samotnej Indii.

Zdravotnícke zariadenia hlásia akútny nedostatok lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako aj zásob kyslíka i liekov. Krematória sú pre vysoký počet obetí nútené spopolňovať telá na tzv. pohrebných hraniciach, v súvislosti s čím krajina už zápasí aj s nedostatkom na to vhodného dreva.
Indická vláda od soboty 1. mája sprístupní očkovanie proti novému koronavírusu všetkým vekovým skupinám. Dosiaľ sa mohli dať zaočkovať len ľudia nad 45 rokov či niektoré ďalšie špecifické skupiny obyvateľstva. Prinajmenšom prvou dávkou vakcíny dosiaľ zaočkovali menej ako desať percent populácie tejto 1,3-miliardovej krajiny.
Niektoré indické štáty v súvislosti s avizovanou vakcináciou všetkých vekových kategórii upozorňujú, že nemajú dostatočné zásoby očkovacích látok a hrozí im, že vypukne zmätok, administratívne prieťahy, ako aj technické problémy na digitálnej registračnej platforme, približuje AFP.
Indii ponúkli pomoc vrátane dodávky liekov, kyslíka, pľúcnych ventilátorov či iného zdravotníckeho vybavenia už mnohé krajiny vrátane EÚ či USA.
USA na túto pomoc vyčlenili viac ako 100 miliónov dolárov, pričom už vo štvrtok by malo z tejto krajiny priletieť do Indie prvé vojenské lietadlo vezúce 960 000 rýchlotestov a 100 000 ochranných rúšok na tvár určených pre zdravotníkov v tzv. prvej línii.
India od začiatku pandémie zaevidovala už viac ako 18 miliónov infikovaných a vyše 200 000 úmrtí. Za posledných osem dní pribúdalo v Indii viac ako 300 000 nových prípadov nákazy denne.
Čína bude musieť s očkovaním pridať
V Číne tento týždeň podali viac dávok vakcín proti koronavírusu než v akejkoľvek inej krajine, aby sa však podarilo splniť cieľ, ktorým je do konca júna zaočkovať 40 percent tamojšej populácie, bude sa musieť očkovanie zrýchliť ešte viac.
Čína do 28. apríla aplikovala viac ako 243,9 milióna dávok vakcín proti covidu, čím prekonala 234,6 milióna dávok podaných v Spojených štátoch. V prepočte na 100 obyvateľov ale Čína s 1,4 miliardami obyvateľov podala len 17,4 dávky, čo je menej než 71,1 dávky v USA, kde žije menej ako štvrtina z tohto počtu obyvateľov.
V Číne v priebehu apríla podali v priemere 4,4 milióna dávok vakcín denne. Na to, aby krajina dosiahla stanovený cieľ vakcinančnej kampane, musela by sa rýchlosť očkovania zvýšiť na najmenej päť miliónov dávok za deň, čo ešte viac zaťaží výrobné kapacity, niektoré časti krajiny už teraz zápasia s nedostatkom vakcín.
Čína sa spolieha na domáce vakcíny, čo by mohlo podľa agentúry Reuters skomplikovať imunizáciu obyvateľov, podľa doterajších zistení vykazujú nízku účinnosť.
V Číne zatiaľ schválili päť domácich vakcín, štyri z nich majú účinnosť od 50,7 do 83,5 percenta, čo je menej než u konkurenčných vakcín od firiem Moderna či Pfizer/BioNTech. Jediným čínskym výrobcom vakcín, ktorý zverejnil kompletné dáta o ich bezpečnosti a účinnosti, je Sinovac. Dáta o piatej čínskej vakcíne, ktorú vyvinul štátny mikrobiologický výskumný ústav, ešte nezverejnili.
Ďalšie správy z Ázie:
- Na väčšine územia Nepálu začal platiť 15-dňový lockdown, v krajine stúpa počet nových prípadov. Zatvorené sú podniky i trhy a obmedzená je aj premávka.
Rumuni potvrdili indický variant
V Rumunsku zaznamenali prvý prípad tzv. indického variantu koronavírusu. Zistili ho u 26-ročného pacienta, ktorý do krajiny pricestoval približne pred mesiacom a vykazoval ľahké príznaky nákazy.
Rumunský národný inštitút verejného zdravia sa podľa vyhlásenia rezortu zdravotníctva nedomnieva, že tento variant je nákazlivejší než ten pôvodný. Predpokladá sa pritom, že v Indii práve tento variant spôsobil vysoký nárast počtu infikovaných, píše Reuters.
Rumunské ministerstvo zdravotníctva monitoruje aj ohnisko nákazy v dedine v Brašovskej župe medzi stavebnými robotníkmi, ktorí nedávno pricestovali z Indie.
V Rumunsku pribudlo za posledný deň podľa oficiálnych úradov 1850 prípadov nákazy. Celkovo v tejto krajine od vypuknutia pandémie zaznamenali už vyše 1,05 milióna prípadov infekcie a 27 971 súvisiacich úmrtí.
Ďalšie správy z Európy:
- V Maďarsku pribudlo 2584 nakazených koronavírusom a 186 obetí súvisiacich s Covid-19. V krajine zaočkovali 3,8 milióna ľudí, obe dávky vakcíny dostalo už viac ako 1,8 milióna ľudí.
- Vakcína od firiem Pfizer a BioNTech proti koronavírusu by mohla byť už v júni dostupná pre mladých vo veku od 12 do 15 rokov. >>>>
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?