BRUSEL. Poslanci Európskeho parlamentu schválili v stredu dohodu o budúcich vzájomných vzťahoch Európskej únie so Spojeným kráľovstvom.
Informovala o tom agentúra AP.
Za pobrexitovú dohodu hlasovalo 660 europoslancov, proti boli piati a 32 sa zdržalo hlasovania.
Posledný krok
Dohoda dočasne platila od 1. januára do 30. apríla - cieľom bolo získať dostatok času na jej ratifikáciu.

Ide o dohodu, ktorú vyjednávači Únie a Spojeného kráľovstva dosiahli 24. decembra 2020. Stanovuje budúce pravidlá vzájomnej spolupráce v oblastiach voľného obchodu bez kvót a ciel, rybolovu, energetiky, vnútornej bezpečnosti a spravodlivej súťaže.
Dohoda chráni práva európskych občanov a jednotný trh EÚ a zaisťuje vysokú ochranu štandardov v environmentálnej, sociálnej a daňovej oblasti.
Schválenie dohody poslancami Európskeho parlamentu je posledným krokom v procese ratifikácie tohto dokumentu na európskej úrovni. Súhlas Európskeho parlamentu je nevyhnutný, aby nadobudla účinnosť.
Za pobrexitovú dohodu hlasovalo v utorok 660 europoslancov, proti boli piati a 32 sa zdržalo hlasovania.
Začiatok nových vzťahov
Veľká Británia krok europarlamentu privítala. Ide o "posledný krok na dlhej ceste", ktorý zabezpečí "stabilitu" vo vzťahoch medzi Britániou a EÚ uviedol britský premiér Boris Johnson.
Podľa britského vyjednávača pre brexit Davida Frosta schválenie dohody prinieslo "istotu a umožňuje nám sústrediť sa na budúcnosť".
"Čaká nás veľa práce v novej Rade pre partnerstvo. Sme odhodlaní hľadať riešenia, ktoré budú fungovať pre obe strany," uviedol Frost.
Ide o dohodu, ktorú vyjednávači dosiahli 24. decembra 2020. Stanovuje budúce pravidlá vzájomnej spolupráce v oblastiach voľného obchodu bez kvót a ciel, rybolovu, energetiky, vnútornej bezpečnosti a spravodlivej súťaže.
Dohoda chráni práva európskych občanov a jednotný trh EÚ a zaisťuje vysokú ochranu štandardov v environmentálnej, sociálnej a daňovej oblasti.
Schválenie dohody poslancami EP je posledným krokom v procese ratifikácie tohto dokumentu na európskej úrovni. Súhlas Európskeho parlamentu je nevyhnutný, aby nadobudla účinnosť.
Problémom otázka Severného Írska
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poslancov niekoľko hodín pred hlasovaním vyzvala, aby pobrexitovú dohodu o partnerstve s Britániou schválili.
Časť europoslancov totiž naznačila ochotu odložiť ratifikáciu pre prebiehajúci spor s Londýnom o osobitné obchodné pravidlá pre Severné Írsko, čo je v protiklade s dohodou o brexite a jej protokole o Írsku a Severnom Írsku.
Tento protokol bol navrhnutý na ochranu zásad Veľkopiatkovej dohody z roku 1998 a na udržanie režimu voľnej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko.