JERUZALEM, BRATISLAVA. Prvýkrát sa ten pojem používal v súvislosti s juhoafrickým režimom, ktorý okrem iných držal vo väzení aj Nelsona Mandelu. Apartheid, oddelenie po afrikánsky - v jazyku bielych obyvateľov Juhoafrickej republiky.

Do medzinárodného práva sa dostal v Rímskom dohovore z roku 1998 ako "inštitucionalizovaný režim systematického útlaku a dominancie jednej rasovej skupiny nad druhou" s cieľom zaručiť prežitie tohto režimu. Je to zločin proti ľudskosti, keďže oberá skupinu ľudí o ich práva.
Nejde len o Juhoafrickú republiku v druhej polovici 20. storočia. Podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch sa apartheidu dopúšťa aj súčasný Izrael.
"Ide o najprísnejšie označenie, ktoré sme použili za tridsať rokov, čo monitorujeme porušovanie práv v Izraeli," povedal Guardianu Omar Shakir, riaditeľ Human Rights Watch pre Izrael a Palestínu.
Milióny ľudí
Správa porovnáva prístup k siedmim miliónom Palestínčanov v okupovaných územiach na západnom brehu Jordánu a v Izraeli s tým, ako úrady pristupujú k Židom žijúcim na rovnakých územiach. Prišla k výsledku, že "izraelská vláda systematicky uprednostňuje židovských Izraelčanov a v tom istom čase potláča Palestínčanov, osobitne na okupovaných územiach".