SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Česku klesajú nové prípady, pribudlo 3301 prípadov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

Manželský pár z Budapešti zo Semmelweisovej univerzity na odbernom mieste v telocvični maďarského gymnázia v Komárne 31. októbra 2020.Manželský pár z Budapešti zo Semmelweisovej univerzity na odbernom mieste v telocvični maďarského gymnázia v Komárne 31. októbra 2020. (Zdroj: TASR/Ladislav Vallach)

Správu priebežne aktualizujeme

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo v pondelok ďalších 3 301 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je o 567 menej než pred týždňom. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnilo ministerstvo zdravotníctva ČR.

Hospitalizovaných bolo k utorkovému ránu 4 108 ľudí, čo je o 125 viac ako deň predtým. Vo vážnom stave je 888 pacientov. V súvislosti s koronavírusom pribudlo 36 úmrtí. Menej ako 100 úmrtí denne registrujú úrady nepretržite od 10. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

V ČR od začiatku pandémie potvrdili 1 606 030 prípadov nákazy koronavírusom a 28 640 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Tzv. reprodukčné číslo, udávajúce rýchlosť šírenia vírusu, je na hodnote 0,8. Ak je reprodukčné číslo vyššie ako jeden, epidémia sa zrýchľuje.

Očkovanie v Česku sa v pondelok spomalilo, píše spravodajský server Novinky.cz. Dávku dostalo v priebehu pondelka 55 085 ľudí, čo je približne o desatinu menej než pred týždňom. Doteraz tam podali 2 527 622 dávok vakcín proti novému koronavírusu.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock oznámil, že Británia zaradila Indiu na tzv. červený zoznam vysoko rizikových krajín v spojitosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Väčšina ľudí, ktorí v predchádzajúcich desiatich dňoch Indiu navštívili, nebudú vpustení na územie Spojeného kráľovstva. Opatrenie vstúpi do platnosti v piatok 23. apríla o 03.00 miestneho času (5.00 h SELČ).

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Britskí a írski občania budú do Británie vpustení, avšak následne budú musieť absolvovať desaťdňovú karanténu vo vládou schválených zariadenia.

"Uvedomujem si dosah tohto rozhodnutia, som však presvedčený, že Dolná snemovňa britského parlamentu bude súhlasiť s tým, že musíme konať, pretože musíme ochrániť pokrok, ktorý sme v boji s touto strašnou chorobou dosiahli," povedal v pondelok Hancock.

Hancock ďalej oznámil, že v Británii zaznamenali celkovo 103 prípadov variantu koronavírusu šíriaceho sa z Indie, píše na svojej webovej stránke stanica BBC. Väčšina z nich má podľa Hancocka spojitosť s cestovaním do zahraničia.

India, ktorá má takmer 1,4 miliardy obyvateľov, minulý týždeň prekonala Brazíliu a po Spojených štátoch sa stala krajinou s druhým najvyšším počtom nakazených na svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový variant koronavírusu s dvojitou mutáciou objavili v marci v Indii, písala 25. marca na svojej webovej stránke stanica BBC. Virológ Šáhid Džamíl pre BBC uviedol, že dvojitá mutácia na kľúčových miestach v hrotovom proteíne môže vírusu umožniť, aby odolával imunitnému systému.

Kombinácia preventívnych opatrení a distribúcia vakcín pomohli zatiaľ Španielsku udržať pod kontrolou rast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom.

Povedal to šéf koordinačného centra pre núdzové situácie pri španielskom ministerstve zdravotníctva Fernando Simón.

Podľa jeho slov pohyb ľudí počas veľkonočných sviatkov neviedol k významnému rastu počtu infekcií. Po Vianociach pritom krajina zaznamenala prudké zhoršenie šírenia nákaz v dôsledku spoločenských stretnutí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pätina obyvateľov Španielska už dostala aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a viac ako 7 percent populácie je už úplne zaočkovaných. V pondelok v krajine zaznamenali 21-tisíc nových prípadov koronavírusu a 121 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19.

Mnohé údaje koronavírusovej pandémie v Maďarsku sa síce zlepšujú, ale denný počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 je stále blízko k 200.

Za posledný deň zomrelo 199 pacientov. Od vypuknutia pandémie je to už celkom 25 580 obetí, informoval operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Pribudlo 1 645 nakazených, ich počet od začiatku pandémie stúpol na 754 833. Z covidu sa zotavilo 461 181 osôb. Aktuálne je infikovaných koronavírusom 268 072, o 1 523 menej než hlásili v pondelok.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet hospitalizovaných klesol oproti predchádzajúcemu dňu o 48 na 8 602. Z nich je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu 980, čo je v porovnaní s pondelkom pokles o 72 chorých.

Vakcínou proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali 3 317 052 osôb. Obe dávky očkovacej látky podali už 1 400 703 ľuďom.

Grécko v nasledujúcich týždňoch prijme obrovské množstvo vakcín proti koronavírusu a do júna plánuje imunizovať voči ochoreniu COVID-19 celú krajinu, uviedol grécky minister zdravotníctva Marios Themistokleus. Informuje o tom v utorok srbský spravodajský server Novosti.rs.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer dodá podľa neho krajine 2 150 000 dávok v máji a ďalších 2 450 000 v júni.

Spoločnosť Moderna dodá Grécku počas nasledujúcich dvoch mesiacov vyše 660 000 dávok vakcín proti koronavírusu, pričom od spoločnosti Johnson & Johnson krajina ešte v apríli dostane menšiu dodávku vakcín, pričom v máji a júni prijme ďalších 1 260 000 dávok, spresnil Themistokleus.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dodal, Grécko suspendovalo plánované využívanie vakcíny od Johnson & Johnson dovtedy, kým sa o jej bezpečnosti nevyjadrí Európska agentúra pre lieky (EMA).

Koronavírus v Ázii

Izrael zaznamenal osem prípadov variantu koronavírusu, najprv identifikovaného v Indii, a blízkovýchodná krajina je presvedčená, že aspoň čiastočne je proti nemu účinná vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech.

V utorok to oznámil predstaviteľ izraelského zdravotníctva Hezi Levy, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Prvých sedem prípadov indického variantu zistili v Izraeli minulý týždeň medzi ľuďmi prichádzajúcimi zo zahraničia, ktorí odvtedy absolvovali predbežné testy, uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

"Náš dojem je, že vakcína od Pfizeru je proti nemu účinná, aj keď obmedzene," povedal pre verejnoprávny rozhlas Kan generálny riaditeľ sekcie na ministerstve Levy.

Skryť Vypnúť reklamu

Británia a Írsko takisto oznámili, že skúmajú tento variant, ktorý zistili na svojich územiach.

Izrael s 9,3 milióna obyvateľmi úplne zaočkoval už približne 81 percent občanov alebo obyvateľov vo veku nad 16 rokov. Zároveň tam prudko klesli počty chorých na COVID-19 a hospitalizovaných.

Palestínska samospráva si objednala celkovo 4,5 milióna dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a ruskej očkovacej látky Sputnik V, informovala v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na palestínsku ministerku zdravotníctva Maj al-Kajlaovú.

Vakcíny by podľa ministerky mali prísť v blízkej budúcnosti; ich príchod však bližšie nešpecifikovala. Celková cena bola 27 miliónov dolárov, píše DPA.

Na palestínske územia už dorazili desaťtisíce dávok vakcín, najmä prostredníctvom programu COVAX, ktorý zastrešuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), pripomína DPA. Tisíce dávok Palestínčanom poslali aj Spojené arabské emiráty (SAE).

Skryť Vypnúť reklamu

Izrael zaočkoval viac ako 100.000 Palestínčanov, ktorí majú pracovné povolenie v Izraeli.

Počet prípadov nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 na palestínskych územiach sa v poslednom období prudko zvýšil a kapacity nemocníc sa napĺňajú.

Na území západného brehu Jordánu žijú približne štyri milióny obyvateľov. Ďalších 2,3 milióna žije v pásme Gazy - často v nevhodných podmienkach a s nedostatočným prístupom k zdravotnej starostlivosti, konštatuje DPA.

Najmenej 49 pasažierov letu z indickej metropoly Naí Dillí do Hongkongu zo začiatku apríla malo pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2, informovala v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na hongkonské úrady.

Všetci títo cestujúci do Hongkongu prileteli na palube letu indickej spoločnosti Vistara ešte 4. apríla. Lietadlo tejto spoločnosti má kapacitu 188 pasažierov, hongkonské úrady však nespresnili, koľko ich bolo na palube.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozitívne prípady odhalili počas povinnej trojtýždňovej karantény, ktorú Hongkong zaviedol. Pasažieri z 25 vysokorizikových krajín vrátane Británie, Indie, Juhoafrickej republiky (JAR), Pakistanu a USA musia okrem toho pred odletom do Hongkongu predložiť negatívny test, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Hongkonské úrady od pondelka 19. apríla zaviedli dvojtýždňový zákaz pre všetky lety z Indie, Pakistanu a Filipín. Tieto krajiny označili v súvislosti s výskytom novej mutácie koronavírusu N501Y za "neobyčajne vysoko rizikové".

India čelí prudkému nárastu v počte prípadov a v nemocniciach sa zapĺňajú lôžka, pripomína AFP. Indická vláda opätovne sprísňuje pandemické opatrenia a v hlavnom meste Naí Dillí zaviedla od pondelka lockdown.

Skryť Vypnúť reklamu

Hongkong bol jedným z prvých území, ktoré pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 na začiatku roka 2020 zasiahla. Prísne opatrenia v oblasti cestovania, dodržiavania rozstupov a nosenia rúšok však pomohli šírenie nákazy obmedziť, píše AFP.

Hongkong zaznamenal v spojitosti s ochorením COVID-19 celkovo viac ako 11 000 prípadov nákazy a 209 úmrtí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 747
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 028
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 792
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 945
 5. Po Slovensku na motorke 6 476
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 221
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 483
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 309
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 124
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 052
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herbert Kickl.

Na sneme získal viac ako 88 percent hlasov.


TASR 1 h
Do ulíc poľskej metropoly vyšli tisíce ľudí.

Do ulíc Varšavy vyšli tisíce ľudí.


TASR 1 h
Dmitrij Medvedev.

Putin predstavil prvých piatich kandidátov strany.


TASR 2 h
Ilustračná fotografia.

Zranenia utrpeli štyria ľudia.


TASR 3 h