TEHERÁN. Najmenej päť ľudí utrpelo zranenia v dôsledku zemetrasenia s magnitúdou 5,9, ktoré v nedeľu otriaslo provinciou Búšehr ležiacou na juhozápadne Iránu, kde sa nachádza aj jadrová elektráreň.
Informovala o tom iránska štátna agentúra IRNA.

Geologická služba Spojených štátov (USGS) určila magnitúda zemetrasenia na 5,8 a jeho epicentrum sa podľa nej nachádzalo pri prístavnom meste Bandar Genaveh, zhruba 100 kilometrov od jadrovej elektrárne Búšehr. Otrasy podľa nej vychádzali z hĺbky 10 kilometrov.
Po hlavnom otrase nasledovalo viac ako desať dotrasov rôznej intenzity, ktoré spôsobili výpadky dodávok elektriny a prerušenie telefónnych liniek v blízkosti epicentra, lokalizovaného približne 100 kilometrov severne od jadrovej elektrárne.
Agentúra ISNA citovala predstaviteľa jadrovej elektrárne, podľa ktorého zemetrasenie nespôsobilo žiadne škody a nedošlo k prerušeniu jej prevádzky. Dodal, že elektráreň bola postavená tak, aby odolala zemetraseniu do magnitúdy 8,0.
Ako uvádza agentúra AP, zemetrasenie s magnitúdom 5 už môže spôsobiť značné škody, hlavne keď vychádzajú z malej hĺbky, ako to nedeľňajšie.
Územie Iránu sa nachádza na viacerých seizmických zlomoch a v priemere ho postihuje jedno zemetrasenie denne. Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 v roku 2003 pripravilo o život okolo 26-tisíc ľudí a takmer zrovnalo so zemou historické mesto Bám.
V roku 2017 postihli západný Irán otrasy s magnitúdou 7,0, ktoré si vyžiadali viac ako 600 obetí a vyše 9 000 zranených.
Najničivejšie zemetrasenie v novodobých dejinách tejto krajiny zasiahlo v júni 1990 severný Irán. Malo magnitúdu 7,4 a vyžiadalo si najmenej 40-tisíc obetí a vyše 300-tisíc zranených.