LONDÝN. Vo Windsorskom zámku sa sa poslednýkrát rozlúčili s princom Philipom, manželom britskej kráľovnej Alžbety II., ktorý zomrel minulý piatok vo veku 99 rokov.
Philipovo telo previezli zo súkromnej kaplnky pred vchod hradného areálu na špeciálne upravenom Land Roveri, ktorý pomohol navrhnúť sám princ.
V sprievode kráčala najbližšia rodina
Odtiaľ sa začal čestný osemminútový sprievod, ktorý tvorili príslušníci kráľovskej námornej pechoty a ďalších zložiek britskej armády spájaných so zosnulým princom. Kráľovná sprievod nasledovala v štátnej limuzíne, približuje spravodajská stanica SkyNews.

Za rakvou kráčali Philipovi najbližší rodinní príslušníci na čele s jeho deťmi princmi Charlesom, Andrewom a Edwardom a princeznou Annou. V zástupe tiež kráčali Philipovi vnuci princ William a princ Harry, pričom medzi nimi šiel ich bratranec Peter Phillips.
Dôvodom, prečo vnuci princa Philipa - vojvoda z Cambridgeu a vojvoda zo Sussexu -, nešli vedľa seba, je podľa agentúry AP snaha vyhnúť sa akýmkoľvek nepríjemným okamihom.
Rakva bola prikrytá jeho osobnou zástavou, ktorá zobrazuje prvky z jeho života, od jeho gréckeho pôvodu až po britské tituly, a ležali na nej tiež čiapka a meč, odkazujúce na jeho pôsobenie v kráľovskom námorníctve.
Na oltári v kaplnke bolo vystavených viacero predmetov, ktoré si vojvoda vybral a odzrkadľovali jeho život, a to insígnie, medaily, vyznamenania, obušok poľného maršala a krídla Britského kráľovského letectva.
Windsorský dekan ocenil láskavosť a ľudskosť princa Philipa
Windsorský dekan David Connor na sobotňajšej poslednej rozlúčke s princom Philipom vzdal hold jeho "láskavosti, zmyslu pre humor a ľudskosti".
Informovala o tom britská spravodajská televízia SkyNews.
Veľká Británia sa "inšpirovala (princovou) neochvejnou vernosťou k našej kráľovnej, jeho službou krajine a štátom Commonwealthu, jeho odvahou, statočnosťou a vierou," povedal celebrujúci dekan na smútočnej omši v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade.
Štvorčlenný spevácky zbor spieva počas omše skladby, ktoré si vybral sám princ Philip. Ide najmä o piesne tradične spájané s britským námorníctvom, v ktorom vojvoda z Edinburghu dlhoročne pôsobil.
V súlade s pandemickými nariadeniami sa zbor nachádza v dostatočnej vzdialenosti od účastníkov pohrebu, ktorí sa ku spevu nepripoja.
Po obrade uložili rakvu do kráľovskej krypty
Po zhruba 50-minútovom smútočnom obrade v hradnej Kaplnke sv. Juraja uložili rakvu s pozostatkami vojvodu z Edinburghu do kráľovskej krypty nachádzajúcej sa v kaplnke. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby následne udelil požehnanie a štvorčlenný zbor zaspieval štátnu hymnu.
Trúchliaci mali počas omše, celebrovanej windsorským dekanom Davidom Connerom, na tvárach rúška a dodržiavali dostatočné rozstupy. Kráľovná Alžbeta II. sedela z preventívnych dôvodov sama.
Britský premiér Boris Johnson už dávnejšie oznámil, že sa na pohreb osobne nedostaví, aby umožnil účasť členom kráľovskej rodiny. Sobotňajší živý prenos však podľa svojich slov sledoval v televízii z oficiálneho vidieckeho sídla britských premiérov Chequers na juhovýchode Anglicka.
Premiér tiež v mene národa nechal ku princovej pohrebnej kaplnke položiť veniec, informuje britská spravodajská televízia SkyNews.
Smútočná omša sa v Kaplnke sv. Juraja začala o 15.00 h miestneho času (16.00 h SELČ). Tesne predtým si však celá krajina zosnulého princa uctila minútou ticha.
Napriek upozorneniam, aby necestovali a nezhromažďovali sa, sa v meste Windsor zišli stovky ľudí, aby princovi Philipovi vzdali hold.
Deň po pohrebe sa v Spojenom kráľovstve skončí štátny smútok. Kráľovská rodina bude mať smútok ešte ďalší týždeň, jej členovia však budú pokračovať vo svojich povinnostiach a pri vhodných príležitostiach budú nosiť smútočné pásky.