SME

Nejde len o gauč u Erdogana, lídri Únie bojujú o to, kto bude mať mocensky navrch

V kríze majú väčší vplyv členské štáty.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa usadila na gauč.Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa usadila na gauč. (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRUSEL, BRATISLAVA. Po spoločnom fototermíne Ursula von Der Leyenová len stála a zmätene pozerala, ako si dvaja muži na stretnutí sadajú na pripravené stoličky. Jej sa stolička neušla, a tak si po chvíli sadla na gauč.

Video zo stretnutia predsedníčky Európskej komisie, predsedu Európskej rady Charlesa Michela a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyvolalo minulý týždeň veľa pozornosti. Šéf Rady sa potom niekoľko dní kajal, prišli sľuby o väčšom dôraze na protokolárne záležitosti do budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiely medzi Michelom a von der Leyenovou však presahujú situáciu, keď muž neuvoľnil miesto žene. Ide o mocenský súboj dvoch kľúčových inštitúcií, ktoré vedú Európsku úniu, a lídrov, ktorí nehovoria jednotne.

Kto má odpisovať?

Navyše, týždeň po stretnutí v Ankare výrazne porušila protokol aj samotná predsedníčka Európskej komisie. Keď ju totiž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval na augustové oslavy 30. výročia nezávislosť Ukrajiny, odpovedal mu „len“ šéf jej kabinetu Björn Seibert.

A pozvanie pre plný kalendár svojej šéfky odmietol. Koncom augusta je pritom v Bruseli tradične voľnejšie obdobie, keďže mesto na letnú dovolenku opúšťa veľká časť úradníkov aj europoslancov.

Naopak, Michel okamžite sľúbil, že spraví všetko pre to, aby si upravil kalendár a do Kyjeva pricestoval.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ursula v kúte alebo čo nás Erdogan učí o Istanbulskom dohovore Čítajte 

„Je dôležité ukázať podporu Ukrajine, najmä v tomto čase,“ povedal pre Politico nemenovaný úniový predstaviteľ a narážal na nedávne zhromažďovanie ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou. „Zelenskyj nás potrebuje,“ dodal.

V časoch krízy sú vždy silnejšie členské štáty ako Európska komisia, pripomína nezávislý bruselský analytik Peter Stach. Práve členské štáty ako šéf Rady zastupuje Michel, aj keď medzi lídrami nemá veľmi silné postavenie. Tam majú hlavné slovo Emmanuel Macron alebo Angela Merkelová.

Kto je silnejší?

Pri dvojici ich predchodcov bol silnejší predseda Komisie Jean-Claude Juncker, no ten už nemal ďalšie politické plány, a preto nechával v popredí predsedu Rady Donalda Tuska. „Ten sa vďaka tomu mohol stať výrazným lídrom aj napriek tomu, že stál na čele v tom čase mocensky slabšej inštitúcie,“ hovorí Stach.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz je situácia opačná. Pandemická kríza so sebou priniesla to, že kľúčové rozhodnutia sa presúvajú na úroveň štátov a „Komisia sa často dostáva do pozície, v ktorej plní len politické zadania“, tvrdí Stach.

Načítavam video...

Michel aj von der Leyenová sú navyše ambiciózni lídrí, ktorí svoju politickú budúcnosť vidia aj po eurovoľbách v roku 2024.

„Michel sa chce zviezť na vlne toho, že členské štáty prezvali iniciatívu, von der Leyenová sa tak veľmi sústreďuje na vytváranie imidžu energickej šéfky, že jej a jej ľuďom niekedy uniká dôležitosť budovania spojenectiev s Európskym parlamentom a európskymi politickými stranami, bez ktorých nedokáže krotiť novonadobudnutý mocenský apetít členských štátov,“ pripomína analytik.

Obaja si tiež zakladajú na svojom imidži. Michel prišiel s nápadom vydávať vlastný newsletter, von der Leyenová si zas ešte pred nástupom do funkcie najala PR agentúru, aby jej pomohla s propagáciou na sociálnych sieťach. „V tejto situácii ľahko vznikajú spory o stoličky a gauče,“ glosuje Stach.

SkryťVypnúť reklamu

Kde bol protokolista?

Von der Leyenovej tiež vyčítajú, že sa vo funkcii obklopuje úzkym kruhom najbližších spolupracovníkov, ktorých si priviedla zo svojho pôsobenia v nemeckej politike. Iní už majú menšie slovo, do Turecka s ňou napríklad nešiel ani šéf protokolu Európskej komisie.

Ankara sa obhajuje, že usadenie lídrov bolo v súlade s medzinárodnými zvyklosťami, lebo partnerom Erdogana ako prezidenta je predseda Európskej rady. Oproti von der Leyenovej sedel na inom gauči turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu.

Incident ešte v utorok obaja lídri vysvetľovali v Európskom parlamente. Stalo sa tak niekoľko dní po tom, ako sa Michel verejne kajal za svoje správanie. „Netajím sa tým, že už niekoľko nocí som sa poriadne nevyspal, lebo si tú scénu opakovane premietam v hlave,“ povedal nemeckým novinám Handelsblatt.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zástupcov parlamentu sa na utorňajšom stretnutí viackrát ospravedlnil a von der Leyenová priznala, že jej to celé bolo nepríjemné. Európske zmluvy dávajú podľa nej oboch lídrov na rovnakú úroveň, aj na stretnutiach v minulosti sedávali vedľa Erdogana Tusk aj Juncker.

Europoslanci sa sťažovali, že stretnutie ukázalo nejednotnosť európskeho bloku v čase citlivých rokovaniach s Tureckom o témach ako migrácia alebo napätie vo východnom Stredomorí.

Dôveryhodnosť Únie

Súvisiaci článok Citovala Havla, spomínala na Československo. Von der Leyenová dostala zelenú Čítajte 

V tomto sa von der Leyenová aj Michel postavili jednoznačne na stranu Grécka a Cypru. Nakoniec sa dvaja európski lídri zhodli, že v budúcnosti sa bude dávať väčší dôraz na podmienky protokolu.

„Musíme sa venovať jadru problému a tým je hlas Európskej únie vo svete,“ uviedol vo vyhlásení po stretnutí Dacian Ciolos, líder liberálnej skupiny Obnovme Európu. „Tento odsúdeniahodný incident v Ankare nebol prvý. Je jasné, že takéto udalosti podkopávajú dôveryhodnosť Európskej únie ako geopolitického hráča.“

Recep Tayyip Erdogan

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 009
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 618
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 849
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 660
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 289
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 868
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 315
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 136
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prítomných vyzval, aby zachovávali „historickú pamäť“ cirkvi.


TASR

Počasie počas posledných troch dní prinieslo viac ako šesťmesačné zrážky.


TASR
Peter Magyar na proteste v Budapešti.

Magyar po viac než týždni cesty prekročil hranice Rumunska.


TASR
Ilustračné foto

Rastie záujem o takzvané pomalé cestovanie.


TASR

Sportnet

Stanislav Lobotka oslavuje zisk titulu s Neapolom

Slovák dostal vysokú známku.


Jacob Markstrom v zápase Švédsko - USA na MS v hokeji 2025

Švédsko v semifinále MS v hokeji 2025 čelí USA. Pozrite si všetky góly a zaujímavé momenty.


Charles Leclerc

Domáci jazdec sa ako jediný dostal pod hranicu jednej minúty a jedenástich sekúnd.


TASR
Ilustračná fotografia.

Rokovania majú pokračovať v lete.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu