BRUSEL. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu po zasadnutí kolégia komisárov oznámila predĺženie dohody o dodávkach proticovidových vakcín so spoločnosťou Pfizer/BioNTech až do roku 2023.
Šéfka exekutívy EÚ počas tlačovej videokonferencie uviedla, že ako prejav dôvery v spoločnosť, ktorá bola doteraz "základným pilierom európskych očkovacích aktivít", Únia už v stredu začala rokovať v poradí o tretej dohode s koncernom Pfizer/BioNTech, a to o nákupe ďalších 1,8 miliardy dávok vakcíny do roku 2023, pričom nielen výroba vakcín, ale aj všetkých ich základných komponentov bude prebiehať v EÚ.
Únia bojuje o čas
Podľa jej slov sa komisia dohodla s Pfizer/BioNTechom aj na ďalšom urýchlení dodávok vakcín, čo znamená, že 50 miliónov ďalších dávok bude dodaných v druhom štvrťroku 2021, počnúc aprílom.
Tieto dávky boli pôvodne určené pre záver roka. To zvýši celkové dávky od tejto firmy na 250 miliónov dávok v druhom štvrťroku. Aj tieto dávky sa rozdelia podľa populačného kľúča medzi všetky členské štáty.

Von der Leyenová pri tejto príležitosti vyjadrila úplnú dôveru v technológiu mRNA použitú pre tvorbu vakcín Pfizer/BioNTech.
Ide o výrobný postup na báze nukleovej kyseliny mRNA, ktorý sa líši od technológie na báze vírusového vektora použitej pri vakcínach ponúkaných spoločnosťou AstraZeneca alebo Johnson & Johnson.
Vektorové vakcíny sú najnovšie spájané s obavami z možného súvisu medzi očkovacou látkou a zriedkavými prípadmi krvných zrazenín.
Upozornila, že mRNA vakcíny sa dokážu prispôsobiť novým mutáciám koronavírusu a EK ich chce zabezpečiť rýchlo a v dostatočnom množstve.
"Musíme sa zamerať na technológie, ktoré sa osvedčili," odkázala v tejto súvislosti Von der Leyenová. Upozornila, že EÚ je "opreteky s časom", a spresnila, že čím skôr sa podarí dosiahnuť cieľ zaočkovať 70 percent dospelého obyvateľstva, tým väčšie sú šance na porazenie tohto vírusu.
Úplne zaočkovaných je už viac ako 27 miliónov ľudí
Dobrou správou je podľa nej to, že očkovanie v celej Európe naberá na obrátkach a do utorka členské štáty EÚ dostali už viac ako 126 miliónov dávok vakcín. "S radosťou môžem povedať, že dnes sme v EÚ dosiahli prah 100 miliónov očkovaní.
Toto je míľnik, na ktorý môžeme byť hrdí. Z týchto 100 miliónov očkovaní je viac ako štvrtina už aj s druhou dávkou, čo znamená, že teraz máme úplne zaočkovaných viac ako 27 miliónov ľudí," opísala situáciu.
Európska komisia od vlaňajška zabezpečila široké portfólio 2,3 miliárd dávok vakcín proti COVID-19 od najmenej šiestich rôznych výrobcov a rokuje aj o zmluvách s ďalšími farmaceutickými firmami.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť