ŽENEVA. Komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová sa obáva, že Mjanmarsko smeruje po februárovom vojenskom prevrate k masívnemu konfliktu podobného typu, akým je napríklad občianska vojna v Sýrii.
Varovala tiež pred možnými zločinmi proti ľudskosti odohrávajúcimi sa v tejto krajine na ázijskom juhovýchode. Bacheletovej utorkové vyhlásenie citovala agentúra AFP.
Koordinované krviprelievanie
"Obávam sa, že situácia v Mjanmarsku smeruje k masívnemu konfliktu. Štáty nesmú dopustiť, aby sa opakovali smrteľné chyby z minulosti ako v Sýrii či v iných krajinách," uviedla Bacheletová vo vyhlásení.
Bacheletová spomenula aj víkendové brutálne potlačenie protestov v meste Bago, nachádzajúcom sa neďaleko mesta Rangún.
"Boli sme svedkami ďalšieho víkendu koordinovaného krviprelievania v mnohých častiach krajiny vrátane údajného hromadného zabitia najmenej 82 osôb v meste Bago, ku ktorému došlo z piatka na sobotu.
Zdá sa, že armáda má v úmysle zintenzívniť svoju nemilosrdnú politiku násilia páchaného na obyvateľoch Mjanmarska pomocou ťažkých zbraní," dodala.
Podľa agentúry Reuters bezpečnostné zložky použili na potlačenie protestov v Bago aj automatické zbrane a granátomety.
Civilné obete
Nezisková organizácia Združenie pre pomoc politickým väzňom (AAPP) uviedla, že od prevratu z 1. februára má potvrdených celkovo 710 úmrtí civilistov.

Od februárového puču bolo tiež v krajine zadržaných, obvinených alebo odsúdených najmenej 3080 osôb. Väčšina z nich zostáva vo väzbe.
Vlna protestov v Mjanmarsku sa začala po prevrate z 1. februára, keď armáda zvrhla občiansku vládu a prevzala moc v krajine. Junta uväznila členov vlády vrátane štátnej kancelárky - teda faktickej premiérky - Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.
Vojenský puč spustil masové protesty, ktoré sa bezpečnostné sily snažia potlačiť násilím a represiami.