TEHERÁN, BRATISLAVA. Celý minulý týždeň sa vo Viedni stretávali zástupcovia Iránu, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Ruska, aby rokovali o možnosti oživenia dohody o iránskom jadrovom programe.
Od nej pred troma rokmi odstúpil americký prezident Donald Trump a Teherán obviňoval, že skryte pracuje na vývoji jadrových zbraní. Američania na rokovaniach neboli, ale ich spojenci im odovzdávali odkazy od Iráncov, ktorí s Washingtonom odmietajú rokovať, kým nestiahne sankcie obnovené v roku 2018.
Výsledok nebol konkrétny, no podľa oficiálnych vyhlásení boli stretnutia na pôde Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu „konštruktívne“. V nedeľu sa však odohral incident, ktorý môže akýkoľvek posun ukončiť.
Výpadok prúdu

V iránskom jadrovom zariadení Natanz došlo k výpadku elektrického prúdu. Stalo sa to len deň po tom, ako iránsky prezident Hassan Ruhání v Natanze odhalil nové centrifúgy, v ktorých sa obohacuje urán. Ten môže slúžiť na fungovanie jadrových elektrární, ale aj ako palivo pri bombách.
Využívanie týchto centrifúg je v rozpore s dohodou o iránskom jadrovom programe, ale Teherán sa podľa vlastných vyjadrení necíti byť dohodou viazaný, kým Američania uplatňujú proti nemu sankcie.
„Iránska islamská republika bude pokračovať vo vývoji jadrovej technológie, aby zabránila cieľom, ktoré chcú dosiahnuť páchatelia tohto teroristického činu,“ reagoval na výpadok elektriny šéf iránskeho jadrového programu Alí Akbar Salehí.
Spôsobené škody, či už na majetku, alebo na životoch, známe nie sú. Salehí páchateľa nemenoval, no prakticky okamžite sa začalo hovoriť, že za útokom je Izrael.