LONDÝN. Britská armáda v sobotu salvami z diel na celom území Spojeného kráľovstva vzdala poctu zosnulému princovi Philipovi.
Delostrelecké jednotky v Londýne, Edinburghu, Cardiffe, Belfaste, ako aj na zámorskom území Gibraltár či na niektorých základniach a plavidlách Kráľovského vojnového loďstva, každú minútu - počnúc poludním (13.00 h SELČ) - vypálili 41 čestných sálv.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Podobné rituály sa konali aj v Canberre a vo Wellingtone, keďže kráľovná Alžbeta II. je hlavou štátu aj v Austrálii a na Novom Zélande.
Kanada spustila vlajky na pol žrde na budovách zákonodarných zborov svojich provincií.

Úrady vzhľadom na opatrenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou odporučili obyvateľom, aby salvy sledovali prostredníctvom televízie alebo internetu vo svojich domovoch.
Čestnú salvu pozostávajúcu zo 41 výstrelov - najdlhšiu používanú salvu podľa vojenského protokolu - vypálili aj pri príležitosti úmrtia britskej kráľovnej Viktórie v roku 1901 a britského premiéra Winstona Churchilla v roku 1965.
Princovia navštívili svoju matku
Princovia Andrew a Edward v sobotu navštívili svoju matku kráľovnú Alžbetu II., ktorá sa nachádza na hrade Windsor.
Edward a jeho manželka Sophie strávili na hrade približne hodinu. Grófka z Wessexu pri odchode novinárom povedala, že "kráľovná bola úžasná". Andrew len zamával davu. Ich brat princ Charles navštívil matku už v piatok. Bratia majú ešte jednu sestru princeznú Annu.
V špeciálnom programe, ktorý v piatok odvysielala BBC, si všetky štyri deti zaspomínali na zosnulého otca.
Uviedli, že ich vždy podporoval a povzbudzoval. Charles, ktorý je následníkom trónu, vyhlásil, že jeho otec mal "úspešný život".
Pohreb nebude verejný
Princ Filip zomrel v piatok vo veku 99 rokov. "Jej veličenstvo Kráľovná s hlbokým zármutkom oznamuje úmrtie jej milovaného manžela, jeho kráľovskej výsosti princa Filipa, vojvodu z Edinburghu. Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na hrade Windsor," oznámil Buckinghamský palác.
Pohreb sa bude konať 17. apríla v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor. Začiatok obradu naplánovali na 15:00 tamojšieho času (16:00 SELČ).
Pohreb nebude verejný a zúčastnia sa na ňom len členovia rodiny. Palác uviedol, že konali na základe žiadosti zosnulého.
K rodine sa pripojí aj princ Harry, ktorý žije v Kalifornii. Jeho tehotná manželka Meghan po odporúčaní lekára do Británie nepriletí.
Zástupcovia paláca potvrdili, že pohreb sa bude konať v súlade so striktnými pravidlami, ktoré vláda zaviedla v čase pandémie.
Dodržia aj povolený počet ľudí, ktorí sa môžu zúčastniť na pohrebe. Odmietli však povedať, či členovia kráľovskej rodiny budú musieť mať na tvári rúško.
Na zoznam svetových politických osobností, ktoré kráľovnej vyjadrili úprimnú sústrasť, sa dnes pridali aj čínsky prezident Si Ťin-pching a juhokórejský prezident Mun Če-in.
Druhý menovaný napísal, že obyvatelia jeho krajiny princovi "nikdy nezabudnú, ako prispel k vzájomným priateľským vzťahom oboch krajín počas spoločnej návštevy s kráľovnou v roku 1999".
Na znak pocty k princovi Filipovi majú všetky vládne budovy oficiálne vlajky na pol žrde. Tak by to malo zostať do 8:00 miestneho času dňa po pohrebe.
V piatok od 18:00 na poctu vojvodovi z Edinburghu rozozvučali zvon vo Westminsterskom opátstve. Zvon udrel celkovo 99-krát, a to vždy raz za minútu.