BERLIN. Vo veku 93 rokov zomrel v utorok významný švajčiarsky teológ Hans Küng. Patril k hlavným osobnostiam reformného katolicizmu.
V minulosti sa dostal niekoľkokrát do konfliktu s Vatikánom, napríklad kvôli odmietaniu dogmy pápežskej neomylnosti, napísala agentúra Reuters.
Küng bol výrazným kritikom pápeža Benedikta XVI. Nástup pápeža Františka naopak privítal. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier ho označil za brilantného mysliteľa.
Vatikán mu zakázal učiť
Küng vyštudoval v 50. rokoch teológiu v Ríme a v roku 1960 bol vysvätený za kňaza. Patril k hlasným podporovateľom druhého vatikánskeho koncilu a modernizácie katolíckej cirkvi.

Počas koncilu sa Küng staval za zrušenie povinného celibátu a podporoval povolenie antikoncepčných prostriedkov.
V roku 1979 mu Vatikán odobral povolenie vyučovať katolícku teológiu. Vedenie cirkvi sa domnievalo, že jeho učenie nie je v súlade s katolíckou doktrínou.
Küng spochybňoval niekoľko katolíckych dogiem, napríklad tú o pápežskej neomylnosti, ktoré bolo vyhlásené prvým vatikánskym koncilom v roku 1870.
Konflikt s Ratzingerom
V spore s vedením katolíckej cirkvi Künga podporila univerzita v Tübingene, na ktorej pôsobil od začiatku 60. rokov, a vymenovala ho za profesora. Na tamojšej vysokej škole pôsobil do roku 1969 aj Joseph Ratzinger.
Künga pôvodne spájalo s Ratzingerom priateľské puto, neskôr ale švajčiarsky teológ patril medzi najsilnejších kritikov budúceho pápeža Benedikta XVI. Ratzinger neskôr podporil rozhodnutie Vatikánu vziať Kungovi povolenie učiť.
Pôsobenie pápeža Benedikta XVI. v rokoch 2005 až 2013 Küng označil za sklamanie pre tých, ktorí verili v reformu fungovania cirkvi.
"Popiera slobodu vo vnútri katolíckej cirkvi a používa inkvizičné metódy voči reformným kňazom a teológom," uviedol na adresu vtedajšieho pápeža.
Kritický bol už aj k jeho predchodcovi Jánovi Pavlovi II. Zvolenie pápeža Františka v roku 2013 Küng privítal ako "záblesk nádeje".
Küng bol tiež neúnavný autor, ktorý napísal desiatky kníh, esejí a statí. Vo svojich textoch sa venoval katolíckej cirkvi, teológii a náboženskému dialógu. Niektoré z nich boli vydané aj v slovenčine.