BERLÍN, BRATISLAVA. V nedeľu to bude šesťdesiat rokov, odkedy sa v Izraeli začal súdny proces s jedným zo strojcov holokaustu Adolfom Eichmannom. Súd sa skončil verdiktom vinný a nakoniec po dvoch rokoch popravou.
Mnohí spomedzi Eichmannových spolupracovníkov však pred spravodlivosťou ušli. Jedným z najvyššie postavených spomedzi nich je Franz Josef Huber, ktorý s Eichmannom vo Viedni pripravoval odsun Židov do koncentračných táborov.

Ani po vojne sa Huberovi nedarilo zle. Nielenže ho nepotrestali, nemusel sa ani ukrývať pod cudzím menom. Práve naopak, pôsobil v domovskom Mníchove a až do dôchodku pracoval pre tajnú službu už demokratického západného Nemecka.
Mohol by byť prínosom
O jeho pôsobení v nacistickej ére pritom podľa novozverejnených dokumentov vedeli Američania aj západní Nemci. O tom, že by sa s ním predsa len nemali spájať, v nemeckej službe BND rozhodli až v roku 1964, takmer dve desaťročia po konci vojny.
"Aj keď si v každom ohľade uvedomujeme nebezpečenstvo spolupráce s generálom gestapa, na základe našich informácií veríme, že Huber by mohol byť pre túto organizáciu prínosom," píše v jednej z interných správ ešte z roku 1953 americká CIA, ktorá s Huberom takisto spolupracovala.
Dokumentárny film Mníchovská správa založený na novozverejnených dokumentoch odvysielala v utorok večer nemecká verejnoprávna televízia ARD , ešte predtým sa o zistenia podelila s americkým denníkom New York Times.