Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete
- Celkový počet potvrdených prípadov: 132 818 300
- Počet vyliečených: 107 039 440
- Počet úmrtí: 2 879 208
Zdroj: worldometers.info/coronavirus, aktualizované o 20:55
Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 po celom svete prekročil v utorok hranicu troch miliónov. Ukázal to vlastný výpočet tlačovej agentúry Reuters.
Úmrtia na covid opäť pribúdajú po celom svete, a to najmä v Brazílii a Indii. Podľa úradov za to môžu infekčnejšie varianty vírusu, ktoré boli prvýkrát zistené v Británii a Juhoafrickej republike, spolu s únavou verejnosti z lockdownov a ďalších obmedzení.
Podľa údajov agentúry Reuters trvalo viac než rok, kým počet obetí dosiahol na celom svete dva milióny. Ďalších milión úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom pribudlo za zhruba tri mesiace.
Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Táto juhoamerická krajina hlási v poslednom čase rekordné denné prírastky v počte úmrtí na koronavírus.
India v pondelok zaznamenala rekordný nárast nových prípadov nákazy a stala sa druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorá za deň evidovala viac ako 100 000 novoinfikovaných.
Región Európy, kam patrí 51 krajín, má takmer 1,1 milióna úmrtí. V piatich európskych krajinách (Británii, Rusku, Francúzsku, Taliansku a Nemecku) zaznamenali približne 60 percent zo všetkých úmrtí na koronavírus v Európe.
Spojené štáty sú stále krajinou s najväčším počtom úmrtí - 555 000, čo predstavuje zhruba 19 percent zo všetkých úmrtí na koronavírus na svete.
Zdravotníci sa domnievajú, že rýchla očkovacia kampaň v tejto krajine môže zabrániť nárastu úmrtí. V Spojených štátoch najmenej jednu dávku vakcíny dostala tretina z celkového počtu ich obyvateľov.
Jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo do nedele najmenej 370,3 milióna ľudí alebo takmer 4,75 percenta svetovej populácie, vyplýva z najnovších údajov databázy Our World in Data.
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Poľsku >>>
- Koronavírus na Ukrajine >>>
- Koronavírus v Belgicku >>>
- Koronavírus v Španielsku >>>
- Koronavírus v Taliansku >>>
- Koronavírus v Indii >>>
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Maďarsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 691 743
- Počet vyliečených: 418 568
- Počet úmrtí: 22 098
Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu novým typom koronavírusu 1890 ľuďom.
V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 170 pacientov, počet obetí koronavírusovej pandémie tak dosiahol 22 098, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených v utorok na webovej stránke koronavirus.gov.hu.
Aktuálne je infikovaných 251 077 osôb. V nemocniciach ošetrujú 12 007 covidových pacientov, z ktorých 1440 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.
Očkovanie proti vírusu SARS-CoV-2 pokračovalo ďalej aj počas uplynulých veľkonočných sviatkov - prvú dávku vakcíny podali už 2 432 313 ľuďom, z nich 922 885 dostalo aj druhú dávku.
Vláda avizovala, že po zaočkovaní dva a pol milióna osôb prvou dávkou očkovacej látky bude možné začať s postupným zmierňovaním prísnych karanténnych opatrení.
V uplynulých piatich týždňoch počet záujemcov o vakcínu stúpol o 1,5 milióna, k dnešnému dňu sa zaregistrovalo na očkovanie už 3,8 milióna občanov.
Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová vyjadrila nádej, že sa bude dať dosiahnuť 70-percentná zaočkovanosť obyvateľstva.
Podľa prieskumu Ústredného štatistického úradu z konca marca prejavilo záujem o vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyše 55 percent populácie tejto desaťmiliónovej krajiny, pričom 20 percent respondentov uviedlo, že sa v danej otázke ešte nerozhodlo.
Koronavírus v Poľsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 2 456 709
- Počet vyliečených: 2 036 577
- Počet úmrtí: 55 065
Poľsko v utorok potvrdilo 8245 nových prípadov nákazy koronavírusom a 60 súvisiacich úmrtí, ktoré zaznamenali v uplynulých 24 hodinách. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na údaje poľského ministerstva zdravotníctva.
V poľských nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 33 544 osôb s ochorením COVID-19, z čoho 3315 je pripojených na pľúcnu ventiláciu.
Oboma dávkami vakcíny zatiaľ v Poľsku zaočkovali 2 074 033 ľudí a 6 665 384 osôb dostalo aspoň prvú dávku.
Splnomocnenec poľského premiéra pre očkovaciu kampaň Michal Dworczyk v utorok povedal, že očkovanie v Poľsku sa v druhom polroku 2021 výrazne zrýchli.
Poľská vláda podľa Dworczykových slov plánuje v najbližších dvoch týždňoch rozdistribuovať po krajine viac ako dva milióny dávok vakcín proti covidu.
Vláda má podľa neho obzvlášť záujem zrýchliť očkovanie osôb vo veku 60 a viac rokov. "Boli by sme radi, keby všetci vo veku nad 60 rokov boli zaočkovaní v apríli," povedal Dworczyk. Očkovacie strediská vyzval, aby ako prvých očkovali práve starších obyvateľov.
Koronavírus na Ukrajine
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 769 164
- Počet vyliečených: 1 362 379
- Počet úmrtí: 35 017
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 13 276 na celkovo 1 769 164.
Vyplýva to z utorkových údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.
Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 430 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 35 017.
Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 10 240 ľudí; od začiatku pandémie už 1 362 379.
Koronavírus v Belgicku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 902 964
- Počet vyliečených: 58 369
- Počet úmrtí: 23 202
Lekárne v Belgicku začali od utorka predávať samodiagnostické testy na nový typ koronavírusu.
Domáce testy sú spolu s PCR testami a rýchlymi antigénovými testami vnímané ako jedna z "troch obranných línií" proti šíreniu ochorenia COVID-19, napísal denník The Brussels Times.
Oprávnenie predávať domáce autotesty od firiem Roche a Biosynex v cene od sedem do osem eur dostali iba lekárne, hoci sa objavili aj požiadavky, aby ich bolo možné zakúpiť aj v supermarketoch.
Ľuďom s finančnými problémami budú testy z väčšej časti preplatené cez zdravotného poistenie a zaplatia za ne iba jedno euro.
Každý člen rodiny si môžu zakúpiť v lekárni maximálne dva testy raz za týždeň. To má zabrániť tomu, aby ľudia hromadne kupovali domáce testy a spôsobili ich deficit v lekárňach.
Federálny minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke v tejto súvislosti upozornil, že domáce samotestovanie neznamená automatické povolenie vykonávať činnosti, ktoré sú zakázané na základe platných pandemických opatrení.
Na verejnosti musia aj otestovaní ľudia naďalej musia rešpektovať opatrenia v podobe umývania si rúk, nosenia ochranných rúšok a dodržiavania odstupu.
"(Samotesty) môžu použiť tí, ktorí chcú navštíviť blízku osobu a chcú si pre istotu urobiť test. Alebo ak napríklad niekto potrebuje byť v kontakte s vysoko rizikovou osobou," spresnil Vandenbroucke.
V rámci samodiagnostických testov sa odoberajú vzorky z oboch nosných dierok a výsledok je k dispozícii do 15 až 30 minút. V prípade pozitívne testu alebo pochybností o jeho správnom prevedení sa vykonáva kontrolný PCR test.
Koronavírus v Španielsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 3 317 948
- Počet vyliečených: 3 080 466
- Počet úmrtí: 75 911
Španielsko zintenzívňuje svoje úsilie v rámci vakcinačnej kampane proti ochoreniu COVID-19. Premiér Pedro Sánchez v utorok uviedol, že zvýšenie dodávok vakcín v nasledujúcich mesiacoch umožní do konca augusta zaočkovanie 70 % dospelej populácie Španielska, čo predstavuje asi 33 miliónov ľudí.
„V súčasnosti je viac ako kedykoľvek predtým priorita očkovať bez prestávky. Musíme očkovať, očkovať a očkovať,“ poznamenal 49-ročný Sánchez. Španielsko očakáva do septembra dodanie 87 miliónov dávok.
V aktuálnom štvrťroku Španielsko dostane dovedna 38 miliónov dávok, čo je 3,5-násobok zásob dodaných počas úvodných troch mesiacov tohto roka.
„Každý, kto chce vakcínu, ju bude môcť dostať. Sme na začiatku konca pandémie,“ dodal Sánchez, podľa ktorého sú španielske zdravotnícke zariadenia schopné zaočkovať 3,5 milióna ľudí týždenne.
Samotný premiér stanovil aj čiastkové ciele očkovacieho procesu - 5 miliónov ľudí zaočkovaných do konca prvého májového týždňa, 10 miliónov do začiatku júna, 15 miliónov do polovice júna a 25 miliónov do 15. júla.
V krajine sa počas ostatných týždňov mierne zvýšil počet nakazených. Dvojtýždňový ukazovateľ infikovanosti má aktuálne hodnotu 163 prípadov na 100-tisíc ľudí, týždeň predtým to bolo 149 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.
Koronavírus v Taliansku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 3 686 707
- Počet vyliečených: 3 019 255
- Počet úmrtí: 111 747
Potýčky medzi demonštrantami a políciou vypukli na utorňajšom proteste proti epidemiologickým opatreniam, ktorý sa konal neďaleko budovy talianskeho parlamentu v Ríme. Podľa tlačovej agentúry ANSA bol na proteste zranený minimálne jeden policajt a došlo k zadržaniu niekoľkých demonštrantov.
Taliansky denník La Repubblica zase citoval vyjadrenia účastníkov protestu, podľa ktorých utrpelo zranenia aj viacero demonštrantov.
Protestujúci, vrátane majiteľov či zamestnancov reštaurácií, obchodov a posilňovní, protestovali voči reštrikciám týkajúcich sa zatvorenia či obmedzenia fungovania ich prevádzok.
Desiatky ľudí sa pokúsili prekonať zátarasy na námestí pred Poslaneckou snemovňou (dolnou komorou talianskeho parlamentu). Niektorí z demonštrantov, prevažne muži, nemali počas protestu na tvárach nasadené rúška.
Jeden z protestujúcich mal na hlave pripevnené rohy a kožušinu, čím podľa agentúry DPA zjavne odkazoval na januárový násilný vpád protrumpovských demonštrantov do sídla amerického Kongresu vo Washingtone, pri ktorom bol jeden z útočníkov vystrojený práve takto.
Podľa agentúry ANSA prebehli obdobné protesty proti zatvoreniu prevádzok aj v ďalších talianskych mestách.
V Taliansku aktuálne platí štvorstupňový systém, v súlade s ktorým sú jednotlivé oblasti zaradené do bielych, žltých, oranžových alebo červených zón, a to v závislosti od rizika prenosu nákazy.
Talianska vláda zaradila počas veľkonočných sviatkov celú krajinu do tzv. červenej zóny s najprísnejšími pravidlami, čím chcela zamedziť šíreniu nákazy počas sviatkov. Opatrenie platilo len do pondelka. Napriek tomu v Taliansku stále platí mnoho reštrikcií; reštaurácie napríklad môžu jedlo zákazníkom podávať len vonku, zatiaľ či interiérové športoviská sú zatvorené do odvolania.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Indii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 12 799 723
- Počet vyliečených: 11 789 752
- Počet úmrtí: 166 207
Najväčší výrobca vakcín proti koronavírusu na svete so sídlom v Indii by mohol do júna obnoviť vývoz očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca. Pristúpi k tomu však len v prípade, že dovtedy klesne miera nákazy v samotnej Indii. V rozhovore pre agentúru AP to v utorok povedal šéf firmy Serum Institute of India (SII).
Indická farmaceutická spoločnosť vývoz dávok očkovacej látky pozastavila 18. marca, správa o tom však bola medializovaná až takmer o týždeň neskôr. SII tak urobila z dôvodu zvýšeného dopytu po vakcínach na indickom trhu.
Viacero indických štátov hlási za posledné týždne zvýšený nárast prípadov nákazy a indická vláda sa preto chce nateraz zamerať na očkovanie svojich občanov.
Na dodávky vakcín od SII sa spolieha najmä distribučný program COVAX, ktorý sa pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sústreďuje na dodávanie očkovacích látok do chudobnejších krajín.
V dôsledku rozhodnutia SII došlo k omeškaniu dodávok zhruba 90 miliónov dávok očkovacích látok určených na export.
Riaditeľ SII Adar Poonawalla priznal, že týmto spôsobom skomplikoval situáciu pre viaceré štáty, ktoré sa na jeho firmu spoliehali.
"Musel som všetkým situáciu slušne vysvetliť," povedal Poonawalla, pričom dodal, že väčšina svetových lídrov konanie jeho firmy dokázala pochopiť, keďže vo svojich krajinách v súčasnosti čelia rovnakým problémom.
"(Vakcínový) nacionalizmus sa prejavuje... do určitej miery všade," povedal, pričom poukázal na kontrolu exportu vakcín zo strán EÚ či USA, ktoré bránia vývozu viacerých kľúčových komponentov potrebných na zrýchlenie výroby očkovacích látok.
To však môže podľa neho viesť k pozastaveniu výroby ďalšej vakcíny od firmy Novavax, ktorú v Indii v súčasnosti ešte stále testujú.
Novavax už uzatvoril zmluvu o dodaní vakcín s programom COVAX, pre oneskorenie dodávok látok potrebných na ich výrobu by sa však dodacie termíny mohli predĺžiť o päť až šesť mesiacov, dodal šéf SII.
Mapa cestovných obmedzení
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?