Brusel 17. júna (TASR) - V pesimistickej nálade sa dnes v Bruseli začal druhý deň krízového summitu Európskej únie, ktorého cieľom je dohodnúť plán financovania na roky 2007-13. Vzhľadom na hlboké rozpory v niektorých otázkach je dohoda málo pravdepodobná.
Stále som veľmi pesimistický a myslím, že by sme sa dnes nemali unáhľovať smerom k dohode, povedal novinárom pri príchode na rokovanie švédsky premiér Göran Persson. Všetci dúfame, že bude dohoda, ale je lepšie vziať si o rok viac a rokovať, dodal s tým, že podľa neho treba prehodnotiť výdavky na poľnohospodárstvo a regionálnu politiku.
Švédsko patrí spolu s Holandskom a Britániou k trom krajinám, ktoré majú najväčší problém s aktuálnym návrhom finančného balíka na roky 2007-13 vo výške takmer 870 miliárd eur.
Švédsku sa zdajú navrhované výdavky privysoké a zle štruktúrované. Holandsko má problém s nedostatočnými kompenzáciami za svoje vysoké príspevky do spoločného rozpočtu a Británia sa odmieta vzdať svojej zľavy z príspevkov, ktorú nechce zvyšných 24 krajín.
Slovensku naopak súčasný návrh vyhovuje a premiér Mikuláš Dzurinda sa chce dnes snažiť o dohodu. Slovensko i mnoho ďalších krajín však bude dnes skôr v role štatistov. Hlavné rokovania sa odohrajú medzi predsedníctvom a veľkými hráčmi - najmä Britániou, Francúzskom, Nemeckom a problematickými krajinami.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder vyjadril pripravenosť návrh prijať. Môžeme s týmto návrhom žiť. Ostatní sa však musia tiež pohnúť alebo vziať späť svoje ďalekosiahle očakávania, uviedol na adresu nespokojných krajín.
Únia podľa neho potrebuje pozitívny signál v podobe dohody o finančnom výhľade.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed