Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete
- Celkový počet potvrdených prípadov: 130 977 660
- Počet vyliečených: 105 439 477
- Počet úmrtí: 2 853 188
- Koronavírus v Rakúsku
- Koronavírus v Poľsku
- Koronavírus v Lotyšsku
- Koronavírus vo Švajčiarsku
- Koronavírus na Ukrajine
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Rakúsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 556 012
- Počet vyliečených: 509 550
- Počet úmrtí: 9 434
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotňajšom veľkonočnom videoposolstve prisľúbil, že v máji dôjde v krajine k otvoreniu športových a kultúrnych zariadení, gastronomických prevádzok, ako aj k uvoľneniu obmedzení v oblasti cestovného ruchu. Informovala o tom agentúra APA.

Kurz vo videu zverejnenom na Facebooku zároveň vyhlásil, že napriek problémom s dodávkami vakcín proti novému koronavírusu, "bude v nasledujúcich 100 dňoch každému, kto sa chce dať zaočkovať, ponúknutá najmenej prvá dávka".
Ak by sa začalo očkovať i ruskou vakcínou Sputnik V, tempo vakcinácie by sa malo zrýchliť ešte viac.
Cieľom je podľa kancelára v apríli zaočkovať všetkých obyvateľov nad 65 rokov, v máji všetky osoby staršie ako 50 rokov a v júni by sa očkovanie malo otvoriť pre všetky vekové skupiny.
Po tom, čo bude v máji zaočkovaných väčšina starších ľudí, odľahčí sa i situácia v nemocniciach a bude možné prijať zmiernenie opatrení, vysvetlil Kurz. V lete sa podľa neho všetci budú môcť vrátiť k bežnému životu pred pandémiou. Dovtedy bude situácia náročná a ťažko predvídateľná, dodal.
Otváranie krajiny od mája považuje za možné i rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober, a to v prípade, že bude situácia v apríli "veľmi, veľmi dobrá". Uvoľnenie reštrikcií by malo byť možné, ak počet nových prípadov nákazy, ktorý je aktuálne príliš vysoký, počas nasledujúcich desiatich dní začne klesať, povedal Anschober v relácii Ö1 Mittagsjournal stanice ORF.
Opozičné strany sú však voči tomuto scenáru skeptické. Christian Deutsch zo Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) hovoril o "falošných nádejach a prázdnych sľuboch", ktoré podľa neho škodia boju proti pandémii.

Predstavitelia strany NEOS zase pripomenuli, že Kurz v marci prisľúbil, že do apríla budú zaočkovaní všetci seniori nad 75 rokov, no aktuálne dostalo vakcínu len 20 percent z nich.
Sprísnenie pandemických opatrení na západe Rakúska Kurz nepovažuje za potrebné. Rozhodné obmedzenia je podľa neho nutné dodržiavať v troch spolkových krajinách - Viedni, Burgenlande a Dolnom Rakúsku -, kde je do 11. apríla v platnosti tvrdý lockdown, ktorého súčasťou je aj 24-hodinový zákaz vychádzania.
Predstaviteľ viedenského zastupiteľstva pre sociálne záležitosti, zdravie a šport Peter Hacker v stredu revidoval očkovací plán pre rakúsku metropolu v súvislosti s nedostatkom vakcín. Oznámil, že pôvodný plán, ktorým bolo do konca júna zaočkovať 70 percent obyvateľov, sa splniť nepodarí.
Sedemdňová incidencia nákazy je v Rakúsku naďalej vysoká - v piatok bola na hodnote 247,4. Najvyššiu hodnotu dosahuje metropola Viedeň (vyše 300), pričom Burgenland a Dolné Rakúsko hlásia vyše 250. V sobotu pribudlo za 24 hodín vyše 3200 infikovaných.
Koronavírus v Poľsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 2 415 584
- Počet vyliečených: 1 945 994
- Počet úmrtí: 54 737
Poľské ministerstvo zdravotníctva v sobotu informovalo o 28 073 nových potvrdených prípadoch koronavírusovej infekcie. Najviac nakazených hlási Sliezske vojvodstvo. Ministerstvo tiež oznámilo, že zomrelo ďalších 571 ľudí, pričom 145 z nich podľahlo chorobe Covid-19 a zvyšným 426 koronavírusová infekcia skomplikovala iné ochorenia.

Agentúra PAP dodala, že počet ľudí hospitalizovaných kvôli nákaze za posledných 24 hodín v Poľsku stúpol z 31 955 na 32 260. Na pľúcny ventilátor je napojených 3209 hospitalizovaných. Ministerstvo dodalo, že celkovo je v Poľsku 4176 takýchto prístrojov na podporu dýchania.
Zaočkovaných je celkovo 6 614 819 obyvateľov Poľska, pričom viac ako dva milióny z nich už dostali aj druhú dávku vakcíny, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke vlády.
Splnomocnenec poľského premiéra pre očkovaciu kampaň Michal Dworczyk v piatok informoval, že poľská vláda plánuje po Veľkej noci zrýchliť tempo očkovania proti novému koronavírusu - týždenne má vakcínu dostať až milión ľudí.
Dworczyk spresnil, že uvedený počet zohľadňuje rovnako prvú i druhú dávku očkovacích látok. Dodal, že v krajine budú za týmto účelom zriadené aj mnohé ďalšie vakcinačné centrá.
Koronavírus v Lotyšsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 103 867
- Počet vyliečených: 94 101
- Počet úmrtí: 1 923
V Lotyšsku v sobotu otvorili desať veľkokapacitných očkovacích centier. Stalo sa tak v snahe urýchliť jednu z najpomalších očkovacích kampaní v Európskej únii.
Ako informovala agentúra AFP, pobaltský štát s 1,9 milióna obyvateľmi zápasí s pomalými dodávkami vakcín i nízkou dôverou obyvateľstva v očkovanie. Táto nedôvera sa najviac prejavuje u príslušníkov ruskej menšiny, ku ktorej sa hlási asi štvrtina populácie.

"Tí, ktorí požiadali o očkovanie, a sú na zozname prioritných osôb, môžu dostať svoju očkovaciu látku okamžite," uviedol v sobotu minister zdravotníctva Daniels Pavluts pre tlačovú agentúru LETA.
Okrem spustenia očkovania vo veľkých očkovacích centrách v mestách budú do vzdialených dedín vyslané mobilné očkovacie tímy.
Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Nielsen iba polovica Lotyšov uviedla, že sa chce dať zaočkovať, 34 percent ich bolo proti a 16 percent sa zatiaľ vo veci očkovania nerozhodlo.
Minister Pavluts je však presvedčený, že "len čo budú centrá hromadnej vakcinácie v prevádzke, ľudia uvidia úspešnú očkovaciu kampaň, ich prístup sa posunie smerom k pozitívnejším výsledkom a my budeme mať veľa ľudí ochotných dať sa zaočkovať."
Agentúra LETA dodala, že príslušné úrady rozposlali pozvánky na očkovanie pre skupiny s primárnym rizikom, kam patria starší ľudia, onkologickí pacienti, pacienti s HIV, cukrovkou a inými chronickými chorobami, ako i ľudia všetkých vekových skupín s chorobami súvisiacimi s poruchou imunity.
Lotyšsko má v súčasnosti po Bulharsku druhú najnižšiu mieru zaočkovanosti v EÚ, pričom najmenej jednu dávku vakcíny dostalo niečo cez sedem percent populácie.
Koronavírus vo Švajčiarsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 605 342
- Počet vyliečených: 548 375
- Počet úmrtí: 10 351
Obyvatelia Švajčiarska majú v nasledujúcich týždňoch možnosť virtuálne zapáliť sviečku na pamiatku niektorej z takmer 9700 obetí, ktoré si v tejto krajine vyžiadala epidémia choroby Covid-19, informovala agentúra AFP.

Toto online podujatie iniciovali cirkvi rôznych denominácií. Koná sa tak, aby sa časovo krylo s obdobím medzi vigíliou Veľkonočnej nedele Pánovho zmŕtvychvstania a nedeľou Zoslania Ducha Svätého, známou aj ako Turíce, ktorá sa slávi 50 dní po Veľkej noci.
Len pár hodín po spustení akcie na webe www.offreunelumiere.ch. bolo zapálených viac ako 1000 virtuálnych sviečok, ktoré na tmavej mape Švajčiarska vytvárali blikajúce svetelné body v rôznych farbách.
Farby symbolizujú, či bola sviečka zapálená na pamiatku konkrétnej zosnulej osoby, alebo či majú vyjadriť iné posolstvo: podporu, vďačnosť, nádej či svornosť.
Ľudia tiež môžu na stránke napísať svoj odkaz, a to buď v nemčine, francúzštine alebo taliančine.
Jedným z prvých, ktorí možnosť zapáliť virtuálnu sviečku využili, bol švajčiarsky prezident Guy Parmelin, dodala agentúra AFP. Parmelin okrem toho zverejnil aj videoposolstvo, v ktorom zapálil aj reálnu sviečku z červeného vosku a porovnal jej horiaci plameň so "svetielkom, ktoré v tejto kríze začíname vidieť na obzore".
Koronavírus na Ukrajine
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 731 971
- Počet vyliečených: 34 075
- Počet úmrtí: 10 351
Ukrajina zaznamenala v sobotu ďalšie negatívne maximum v počte nových potvrdených prípadov koronavírusu, keď pozitívny test na ochorenie Covid-19 malo viac ako 20-tisíc ľudí.

Minister zdravotníctva Maxim Stepanov informoval o dovedna 20 341 nových prípadoch koronavírusu, čo je takmer o 500 viac ako v piatok.
Na Ukrajine začali s očkovaním proti koronavírusu koncom februára, no dosiaľ aplikovali vakcíny iba asi 230-tisícom občanov. Môže za to čoraz väčšia neochota Ukrajincov nechať sa zaočkovať.
Odpor obyvateľstva a podozrievavosť voči vakcínam má pravdepodobne korene v sovietskej ére. Tie sú navyše umocnené súčasnými vyhláseniami politikov o nízkej kvalite vakcín, korupčnými škandálmi a dezinformáciami šírenými prostredníctvom sociálnych médií.
Ukrajina v doterajšom priebehu pandémie koronavírusu zaznamenala viac ako 1,7 milióna nakazených osôb a približne 34-tisíc úmrtí.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?