NORIĽSK, BRATISLAVA. Sneh tu často má čiernu alebo červenú farbu, inokedy ulice zahalí modrá hmla. Rúška sa tu bežne nosili už dávno pred pandémiou. Mesto Noriľsk na severe ruskej Sibíri patrí medzi najznečistenejšie mestá na svete. „Keď z komínov vychádza dym, cítite to. Meď má sladkú chuť, nikel zase inú,“ povedal v roku 2016 pre denník Guardian majiteľ miestnej reštaurácie Eldar Alijev.
Pred takmer rokom sa Noriľsk dostal do pozornosti médií pre ekologickú katastrofu, počas ktorej uniklo z miestneho podniku Noriľsk Nickel až do Severného ľadového oceánu 21-tisíc ton nafty.
Napriek rozľahlým lesom je dnes Sibír jedným z najviac znečistených regiónov na svete. Vie to aj ruská vláda a úrady. Vedci zo sibírskej pobočky Ruskej akadémie vied sa napriek tomu rozhodli, že aktuálnu správu o atmosférickom a pôdnom znečistení Sibíri pred verejnosťou utaja. Nechcú totiž pred jesennými voľbami uškodiť vládnej strane.
Poplach pred voľbami
V posledných rokoch sa v miliónovom Krasnojarsku narodilo niekoľko detí priamo s leukémiou. Rakovina sa u nich objavila ešte v štádiu embryonálneho vývoja. Miestne úrady často varujú ľudí, aby radšej nevychádzali alebo používali respirátory.