SME

Koronavírus vo svete: V Maďarsku chcú otvoriť školy, hromadne očkujú učiteľov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

​Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Európe

Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 9288 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 258 pacientov, čím počet obetí koronavírusovej pandémie stúpol na 20 995, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených vo štvrtok na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

SkryťVypnúť reklamu

Vírusom SARS-CoV-2 sa doteraz preukázateľne nakazilo 661 721 osôb, aktuálne je infikovaných 230 161 ľudí. V nemocničnom ošetrení je 12 062 chorých, umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 1512 z nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vakcínou proti covidu zaočkovali v Maďarsku doteraz 2 065 948 ľudí, aj druhú dávku očkovacej látky dostalo 787 207 z nich.

Prísne karanténne opatrenia zostávajú v platnosti, pretože v tretej vlne pandémie v Maďarsku sa veľmi rýchlo šíri britský variant vírusu. Výrazne stúpa počet nakazených i hospitalizovaných, zdôraznil operačný štáb.

Na vyše 400 nemocničných očkovacích miestach sa začalo mimoriadne očkovanie pedagógov materských škôl a učiteľov škôl.

Do 29. marca sa ich zaregistrovalo takmer 215 000. Vláda oznámila, že školy začnú otvárať v priebehu týždňa po tom, čo bude zaočkovaných 2,5 milióna ľudí, čo by pri terajšom tempe podávania vakcín mohlo byť najskôr 12. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Pedagógovia však vyjadrili obavy, že v tak krátkom čase ešte nebudú mať vybudovanú dostatočnú imunitu, a všetky odborárske organizácie učiteľov vyzvali vládu, aby to vzala do úvahy a školy otvárala neskôr.

V Poľsku zaznamenali za posledných 24 hodín 35 251 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie.

Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na najnovšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

V súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, tam zároveň za uplynulý deň zomrelo 621 ľudí. Poľské úrady zaevidovali od začiatku pandémie celkovo 2 356 970 prípadov nákazy a 53 665 súvisiacich úmrtí.

S potvrdeným ochorením COVID-19 je v Poľsku aktuálne hospitalizovaných 31 311 ľudí, z toho 3143 pacientov je na pľúcnej ventilácii. Poľské nemocnice majú v súčasnosti k dispozícii viac ako 9400 voľných lôžok pre pacientov s covidom, približuje PAP.

SkryťVypnúť reklamu

Ako však píše agentúra DPA, zdravotnícke zariadenia sú už v niektorých regiónoch vyťažené takmer na maximum svojej kapacity.

Najvážnejšia epidemiologická situácia je momentálne v Sliezskom vojvodstve, kde v stredu zaznamenali rekordných 6092 novoinfikovaných a nemocnice nezvládajú nápor nakazených.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski v stredu avizoval, že úrady ešte pred víkendom presunú maximálne 170 pacientov zo Sliezskeho do nemocníc v iných vojvodstvách, v niektorých prípadoch aj letecky.

K zlej situácii v tomto vojvodstve prispieva podľa ministra pravdepodobne cezhraničná doprava z Českej republiky. Takéto tvrdenie podľa DPA podporuje aj skutočnosť, že južné časti Sliezskeho vojvodstva, ktoré sú pri českých hraniciach, sú nákazou zasiahnuté najviac.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajina zaznamenala za posledný deň rekordný počet úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, informovala vo štvrtok agentúra UNIAN.

Kým v stredu hlásili z Ukrajiny 407 úmrtí, vo štvrtok to bolo 421, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 33 246, vyplýva z údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu sa za posledných 24 hodín zvýšil o 17 569 na celkových 1 691 737.

Z ochorenia sa za posledný deň uzdravilo ďalších 9602 ľudí; od začiatku pandémie už 1 323 083.

Prvou dávkou vakcíny proti chorobe COVID-19 sa dalo na Ukrajine zaočkovať doteraz 248 736 osôb, pričom obe dávky doteraz dostali dvaja ľudia, píše UNIAN.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko predĺžilo väčšinu platných pandemických reštrikcií vrátane obmedzenia pohybu ľudí až do konca apríla. Informovala o tom v noci na štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie vlády v Ríme.

Podľa nariadenia, ktoré v stredu neskoro večer schválila vláda premiéra Maria Draghiho, sa ale môže rozhodnúť o "zmiernení opatrení", ak to umožní epidemická situácia, píše agentúra AFP.

Podľa nového výnosu sa po Veľkej noci do škôl vrátia žiaci prvého až šiesteho ročníka základných škôl, a to aj v červených (najviac rizikových) oblastiach.

Cieľom je tiež postupne ukončiť dištančné vzdelávanie starších žiakov. Okrem toho vláda zavádza aj povinné očkovanie pre zdravotníckych pracovníkov.

Nové nariadenia budú platiť od 7. do 30. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Pred dvoma týždňami, 15. marca, začali platiť nové obmedzenia pre tri štvrtiny krajiny. Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza vtedy povedal, že vďaka prísnym opatreniam môže k uvoľneniu dôjsť už v druhej polovici jari.

Od 3. do 6. apríla bude Taliansko v červenej zóne s najprísnejšími opatreniami - Taliani nebudú smieť opustiť miesto svojho bydliska a cestovať do iných regiónov za svojimi príbuznými. Výnimky budú mať len cesty do práce či iné mimoriadne prípady.

V Taliansku zaznamenali od začiatku pandémie už zhruba 3,6 milióna prípadov nákazy koronavírusom a takmer 110 000 súvisiacich úmrtí. V stredu večer hlásili za 24 hodín prírastok 467 úmrtí a 23 904 nových prípadov nákazy.

Mestské úrady v Berlíne vo štvrtok sprísnili obmedzenia kontaktov medzi ľuďmi, pretože nemecké hlavné mesto zažíva tretiu vlnu pandémie koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nových pravidiel platných od piatka 2. apríla budú môcť byť ľudia vonku od 21.00 h do 05.00 h iba osamote alebo vo dvojici, uviedli predstavitelia pre tlačovú agentúru DPA.

Súčasné pravidlá pre kontakty počas dňa však zostávajú v platnosti, pričom zhromaždenia vonku a doma sú obmedzené na maximálne päť ľudí z dvoch domácností. Deti nie sú do obmedzení zahrnuté.

Predpisy pre súkromné stretnutia vo vnútorných priestoroch budú tiež sprísnené od budúceho utorka 6. apríla, keď budú môcť byť spolu iba členovia jednej domácnosti plus jedna ďalšia osoba. Od 21.00 h do 05.00 h nebudú povolené žiadne návštevy.

Koronavírus v Amerike

Čile vo štvrtok oznámilo, že na mesiac apríl zatvorí svoje hranice a pokúsi sa tak vyrovnať s nárastom počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Táto juhoamerická krajina sa zároveň snaží zrýchliť očkovanie obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenie, ktoré začne platiť na budúci pondelok 5. apríla, oznámila vláda v čase, keď Čile zaznamenalo svoj najvyšší denný počet infekcií od začiatku pandémie, a to 7 830.

Okrem zatvorenia hraníc vláda tiež oznámila, že posunie na skorší čas začiatok nočného zákazu vychádzania, z 22:00 na 21:00, a obmedzí niektoré aktivity - ktoré boli predtým pokladané za nevyhnutné.

Čile už prekročilo hranicu milión hlásených prípadov nákazy (celkovo 1.003.406). Od vlaňajšieho marca zaznamenalo 23 328 úmrtí, z čoho 193 za posledných 24 hodín.

Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) v Čile sú vyťažené na 95 percent svojej kapacity.

"Naliehavo potrebujeme ďalšie kroky, pretože sme vo veľmi kritickom okamihu pandémie," povedal hovorca vlády Jaime Bellolio.

SkryťVypnúť reklamu

Aspoň prvú dávku vakcíny proti koronavírusu dostalo zatiaľ sedem miliónov z celkového počtu približne 19 miliónov obyvateľov Čile. Dve dávky potrebné na získanie imunity dostalo 24 percent obyvateľstva.

Odborníci na verejné zdravie vravia, že pomerne úspešná očkovacia kampaň v Čile zrejme dáva ľuďom falošný pocit bezpečia. V krajine opätovne otvorili školy, telocvične, fitness centrá a kasína, čo spôsobilo, že sa ľudia vzájomne dostávajú do tesnejšej blízkosti.

Vláda si dala cieľ zaočkovať 80 percent svojich obyvateľov do konca júna, pripomína AFP.

Koronavírus v Ázii

Uzbekistan začal vo štvrtok očkovať svojich obyvateľov proti koronavírusu, pričom im ponúkol voľbu medzi britsko-švédskou vakcínou AstraZeneca a vakcínou vyvinutou čínskou spoločnosťou Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical, ktorú táto stredoázijská krajina plánuje čoskoro i vyrábať.

SkryťVypnúť reklamu

Postsovietske štáty Strednej Ázie využívajú ruské, západné aj čínske vakcíny. Kazachstan, susediaci s Uzbekistanom, produkuje a distribuuje ruskú očkovaciu látku Sputnik V a Kirgizsko - ďalšia susedná krajina Uzbekistanu - začalo minulý týždeň očkovať vakcínou od čínskej spoločnosti Sinopharm.

Podobne ako v iných častiach sveta aj v Uzbekistane vyvoláva obavy z prehĺbenia pandémie oneskorená distribúcia vakcín, ako aj ich účinnosť. Epidémia koronavírusového ochorenia COVID-19 zasiahla vlani v lete stredoázijské krajiny obzvlášť agresívnym spôsobom.

Uzbeci, ktorí sa dali vo štvrtok zaočkovať, pre tlačovú agentúru AFP uviedli, že väčšinou si zvolili vakcínu AstraZeneca.

Uzbekistan s 34 miliónmi obyvateľov v prvej vlne očkovania cieli na zdravotnícky personál a ľudí nad 65 rokov. Minister zdravotníctva Abduchakim Chaddžibajev vyhlásil, že uzbecké úrady plánujú do konca júna zaočkovať približne štyri milióny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Internetový prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnila štátna nezisková organizácia Juksališ, ukázal, že 44 percent z vyše 19.000 respondentov sa nechce dať zaočkovať. Tým istým prieskumom sa tiež zistilo, že tamojšie obyvateľstvo najviac preferuje vakcínu Sputnik V, ktorá je v Uzbekistane i zaregistrovaná.

Prezident susedného Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev vo štvrtok oznámil, že jeho krajina s 19 miliónmi obyvateľov vo vakcinačnom úsilí "zaostáva". Dosiaľ tam od odštartovania distribúcie vakcín začiatkom marca totiž plne zaočkovali proti koronavírusu iba 47.000 osôb.

Mapa cestovných obmedzení

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest proti americkému prezidentovi Trumpovi v New Yorku.

Zhromaždenia sa konajú vo všetkých amerických štátoch.


TASR 11
Elon Musk.

Americký miliardár debatoval s lídrom talianskej Ligy Matteom Salvinim.


TASR 15
Ilustračné foto

Britský premiér obvinil konzervatívcov, že nedokázali zastaviť pašerácke gangy.


TASR
Elon Musk.

Trumpov poradca a majiteľ Tesly je za zónu voľného obchodu


SITA 19
SkryťZatvoriť reklamu