BRATISLAVA. Spojené štáty a Spojené kráľovstvo v sobotu slovne odsúdili zabíjanie účastníkov protestov v Barme, dnes častejšie nazývanej Mjanmarsko, ktorého sa dopustili tamojšie bezpečnostné zložky.
K situácii v tejto krajine sa vyjadrila i OSN. Informovala o tom agentúra AFP.

"Ozbrojené zložky vraždia neozbrojených civilistov vrátane detí," uviedlo veľvyslanectvo USA v Barme vo vyhlásení na Facebooku. Dodalo, že ide o tých istých ľudí, k ochrane ktorých sa tieto úrady zaviazali.
Barmské bezpečnostné sily zastrelili v sobou najmenej 90 protestujúcich, ktorí vyšli do ulíc Rangúnu, Mandalaja a ďalších 40 miest - odmietli tak varovanie prostredníctvom štátnych médií, že vojaci ich budú strieľať "do hlavy a chrbta". Barmskí generáli totiž práve v sobotu oslavovali národný Deň ozbrojených síl.
Spravodajský portál Myanmar Now v sobotu popoludní hlásil, že počet obetí dosiahol až 114, píše agentúra AP.
Nezákonnosť prevratu a vina vodcov
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) na Twitteri oznámil, že dostal správy o množstvo zabitých vrátane detí, stovkách zranených a hromadnom zatýkaní.
"Toto násilie znásobuje nezákonnosť prevratu a vinu jeho vodcov," uviedol OHCHR.
Spojené kráľovstvo barmskú armádu obvinilo z násilia nového stupňa voči demonštrantom.
"Budeme spolupracovať s našimi zahraničnými partnermi s cieľom ukončiť toto nezmyselné násilie, vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom a zabezpečiť cestu naspäť k demokracii," povedal britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.
Zareagovali aj ministerstvá obrany 12 krajín
Krviprelievanie odsúdili aj ministerstvá obrany ďalších krajín. Pod stanovisko sa okrem USA a Británie podpísali predstavitelia Japonska, Austrálie, Kanady, Dánska, Grécka, Nemecka, Talianska, Holandska, Nového Zélandu a Južnej Kórey.
"Profesionálna armáda sa riadi medzinárodnými štandardmi správania a má ochraňovať ľud, ktorému slúži, nie mu ubližovať... Vyzývame mjanmarské ozbrojené sily, aby ukončili násilie a začali pracovať na obnove rešpektu a dôveryhodnosti, ktoré stratili v očiach mjanmarského ľudu pre svoje konanie," uvádza sa v spoločnom stanovisku dvanástich krajín.
Zrejme najkrvavejší deň v Barme
Barmská armáda sa snaží potlačiť rozsiahly odpor voči prevratu z 1. februára, pripomína AFP. Sobotňajší zákrok voči protestujúcim bol dosiaľ zrejme najkrvavejší.
Desaťtisíce ľudí znova vyšli do ulíc v mnohých častiach krajiny, aby opätovne žiadali odovzdanie moci civilnej vláde de facto premiérky Aun Schan Su Ťij, ktorú armáda zosadila 1. februára, odkedy ju spolu s ďalšími predstaviteľmi zadržiava.
Spravodajský portál Myanmar Now uviedol, že počas dňa bolo zabitých viac ako 90 ľudí v 40 mestách.
Súčasný vodca junty Min Aun Hlain sa v sobotňajšom televíznom prejave priamo nezmienil o protestoch. Vo vystúpení pred tisícami vojakov na prehliadke v hlavnom meste Nepjito hovoril len o "terorizme, ktorý môže škodiť pokoju a bezpečnosti štátu".
Líder junty tiež obvinil vládu Su Ťij z toho, že nevyšetrovala nezrovnalosti pri posledných voľbách v krajine v novembri minulého roka, ktorými armáda odôvodnila prevzatie moci.
Bez časového spresnenia zopakoval, že vojenská vláda zorganizuje "slobodné a čestné voľby" a následne odovzdá moc.