PEKING. Čína v sobotu uvalila sankcie na predstaviteľov USA a Kanady, ktorí kritizovali politiku Pekingu voči ujgurskej menšine.

Na sankčnom zozname sa ocitli dvaja predstavitelia americkej komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu Gayle Manchinová a Tony Perkins a poslanec kanadského parlamentu Michael Chong.
Dotknuté osoby majú zákaz vstupu na územie pevninskej Číny, Hongkongu a Macaa. Rovnako nesmú vstupovať do transakcií s čínskymi finančnými inštitúciami.
Reakcia Blinkena
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zdôraznil, že tieto sankcie sú "neopodstatnené" a iba prispejú k preskúmaniu genocídy v provincii Sin-ťiang.
Práve čínska politika voči moslimským Ujgurom a iným etnickým menšinám v tomto regióne je predmetom dlhodobej kritiky zo strany Európskej únie a USA. Peking čelí obvineniam zo svojvoľného zadržiavania, zlého zaobchádzania a sexuálneho násilia v tamojších detenčných centrách.
"Pokusy Pekingu o zastrašenie a umlčanie tých, ktorí vystupujú proti porušovaniu ľudských práv a základných slobôd, iba prispievajú k narastajúcemu medzinárodnému skúmaniu genocídy a zločinov proti ľudskosti v Sin-ťiangu," uviedol Blinken.
Už uvalili sankcie voči Európanom
Najnovšie kroky Pekingu sú poslednou reakciou na pondelňajšie koordinované sankcie Európskej únie, Británie, Spojených štátov a Kanady voči čínskym predstaviteľom.
Čína v reakcii na sankcie Západu namierené voči štyrom čínskym predstaviteľom uvalila sankcie na desať európskych predstaviteľov a štyri subjekty.
Na protest proti sankciám Pekingu si čínskych veľvyslancov predvolali Taliansko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Dánsko či Litva.