BRATISLAVA. Do Belehradu sa v sobotu vydali tisíce ľudí z okolitých krajín, ktorí sa chcú nechať očkovať vakcínou proti Covidu-19. Srbské úrady totiž ponúkli cudzincom bezplatné očkovanie, pokiaľ sa naň tento víkend dostavia.
Uviedla to agentúra AP.
Pred hlavným očkovacím centrom v srbskej metropole vytvorili obyvatelia Bosny, Čiernej Hory a Severného Macedónska dlhé rady, veľmi často v nich čakali celé rodiny. Podľa portálu Klix sa ráno tvorili aj kolóny áut na hraničných priechodoch so Srbskom.
Na rozdiel od Srbska, ktoré hlási bohaté zásoby očkovacích látok, väčšina jeho balkánskych susedov rieši problém s nedostatkom vakcín a niektoré krajiny ešte s hromadným očkovaním ani poriadne nezačali.
Belehrad už skôr daroval menšie množstvo vakcín Severnému Macedónsku, Čiernej Hore aj Bosne.

Kritici srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi vyčítajú, že sa tak snaží rozšíriť svoj vplyv v regióne a vylepšiť si svoju niekdajšiu povesť ultranacionalistu, ktorú získal počas krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch.
Ďalší tvrdia, že dávky vakcíny od firmy AstraZeneca, ktorú zdravotníci cudzincom aplikujú, sa blíži k dátumu spotreby a je nutné ju čo najskôr využiť. Toto tvrdenie však nebolo možné overiť, podotýka AP.
Srbsko patrí medzi najrýchlejšie očkujúce krajiny v Európe. Zdravotníci podávajú ľuďom očkovacie látky od čínskej firmy Sinopharm, ruskú vakcínu Sputnik V, ale očkujú tiež látkami od konzorcia Pfizer/BioNTech a AstraZeneca.
V zhruba sedemmiliónovej krajine dostali aspoň prvú dávku vakcíny viac ako dva milióny ľudí. V poslednej dobe však v krajine silnejú hlasy odporcov očkovania, čo podľa lekárov a úradov spôsobuje menší záujem.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?