SME

Covid vo svete: Denný počet úmrtí v Brazílii opäť výrazne prekročil tritisíc

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v jednotlivých krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Koronavírus v Európe

SkryťVypnúť reklamu

V Česku v sobotu laboratóriá potvrdili 3955 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je pokles o 1500 oproti minulého týždňu. Vyplýva to z nedeľňajších údajov českého ministerstva zdravotníctva, informoval spravodajský server TN.cz.

V krajine sa mierne zvýšilo reprodukčné číslo naznačujúce šírenie nákazy, ktoré je aktuálne na hodnote 0,8. Sobotňajšia hodnota 0,79 bola najnižšia od 18. januára, uviedol server Novinky.cz.

Rizikové skóre českého protiepidemického systému PES v nedeľu stúplo o tri body na 59 zo 100 možných. Zodpovedá to tretiemu z piatich stupňov pohotovosti na základe PES, ktorý chce vláda ešte pred Veľkou nocou upraviť, aby nastavené opatrenia zohľadňovali šírenie nákazlivejších variantov koronavírusu.

K nedeľňajšiemu ránu bolo v českých nemocniciach hospitalizovaných s covidom 7337 ľudí, čo je najmenej od konca februára. Vo vážnom stave bolo 1800 pacientov, čo je menej ako v predošlých dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Za sobotu tiež v Česku hlásili podľa predbežných údajov úmrtie 38 ľudí testovaných pozitívne na koronavírus SARS-CoV-2. Za piatok ukazujú aktualizované údaje 111 obetí. Celkový počet úmrtí v krajine dosiahol 25 874.

Počas soboty v ČR podali 12 005 dávok vakcín proti covidu. Jednou dávkou už zaočkovali viac ako 1,5 milióna českých občanov, dve dávky dostalo vyše 400-tisíc ľudí.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 9082 nakazených novým druhom koronavírusu, čím počet potvrdených prípadov od vypuknutia pandémie stúpol na 633 861.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za posledný deň 220 pacientov, celkový počet obetí covidu tak dosiahol už 19 972, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených v nedeľu na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne je nakazených 218 099 ľudí. Z covidového ochorenia sa zotavilo 395 790 osôb. Hospitalizovaných je 11 805 chorých, z nich 1527 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V Maďarsku priebežne pokračuje očkovanie proti vírusu SARS-CoV-2, zaočkovali už 1 903 498 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo doposiaľ 685 971 osôb.

Slovinsko, ktoré vo februári zmiernilo časť svojich obmedzení proti koronavírusu, v nedeľu oznámilo, že pre zhoršujúcu sa situáciu v niektorých susedných krajinách znovu tieto opatrenia zavádza a budú platiť do polovice apríla.

"Sú to naše preteky s časom," vyhlásil na tlačovej konferencii slovinský premiér Janez Janša.

Oznámil zatvorenie obchodov s iným ako nevyhnutným tovarom, ako aj kultúrnych a náboženských zariadení, zákaz verejných zhromaždení a obmedzenia v cestovaní. Tieto opatrenia budú platiť 1. - 12. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia majú pracovať z domu, ak im to situácia dovoľuje, a školy sa vrátia k dištančnému vzdelávaniu, informoval premiér.

"Dúfame, že po 12. apríli uvidíme pozitívny vplyv lockdownu," dodal.

Ľudia budú môcť odísť z krajiny, iba ak predložia dôkaz o zaočkovaní alebo o imunite po nákaze, oznámil Janša. "Dostatočnú zaočkovanosť, ktorá zastaví šírenie epidémie, dosiahneme až v júni," pokračoval premiér.

"Dovtedy budeme musieť zavádzať všetky nutné opatrenia na zastavenie šírenia britského variantu koronavírusu, ktorý je oveľa ľahšie prenosný," doplnil.

Zatiaľ dostalo aspoň jednu dávku vakcíny okolo 200-tisíc obyvateľov, čiže dve percentá populácie, ako vyplýva z oficiálnych údajov.

Slovinsko hlásilo od začiatku pandémie celkovo vyše 4000 úmrtí na ochorenie COVID-19, takže vzhľadom na veľkosť populácie patrí k najťažšie zasiahnutým krajinám v Európskej únii - na každých 100-tisíc obyvateľov pripadá 193 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných týždňoch stúpol počet nových denných infekcií: vo februári ich bolo 750 za 24 hodín a v týchto dňoch 950.

Epidemiologická situácia v susedných balkánskych a stredoeurópskych krajinách sa takisto prudko zhoršila.

Väčšina reštaurácií, barov a kaviarní vo Fínsku zostane zatvorená. Parlament v metropole Helsinki v nedeľu rozhodol o predĺžení zatvorenia týchto prevádzok vo väčšine regiónov Fínska o tri týždne, do 18. apríla.

Opatrenia mali pôvodne vypršať v nedeľu.

Predĺženie zatvorenia sa týka tých regiónov, kde sa koronavírus rýchlo šíri, čo je v súčasnosti prípad väčšiny oblastí v najsevernejšej krajine Európskej únie.

Reštaurácie môžu stále zákazníkom ponúkať jedlo so sebou.

Fínsko patrí naďalej ku krajinám s najnižšou mierou nových nakazených v EÚ, hoci určitý čas sa už zvyšujú lokálne počty.

SkryťVypnúť reklamu

Krajina s takmer piatimi miliónmi obyvateľov zatiaľ celkovo zaznamenala približne 75-tisíc prípadov infekcie a takmer 820 súvisiacich úmrtí.

​Koronavírus v Amerike

Epidémia Covidu-19 v Brazílii sa podľa najnovších čísel tamojšieho ministerstva zdravotníctva naďalej zhoršuje. V sobotu pribudlo 85 948 prípadov nákazy koronavírusom, čo je o niekoľko tisíc viac ako pred týždňom.

Krajina tiež zaznamenala druhý najvyšší denný počet úmrtí, keď vláda ohlásila ďalších 3438 zosnulých. Horší v tomto ohľade bol iba piatok, kedy zomrelo 3650 ľudí.

Súvisiaci článok Bolsonaro sa z vírusu vysmieval. Stovky brazílskych mutácií môžu byť hrozbou pre celý svet Čítajte 

Celková bilancia po sobote prevyšuje v Brazílii už 310-tisíc úmrtí, pričom podľa denníka The New York Times aktuálne rastie tempom okolo 2500 úmrtí denne. To je viac než dvojnásobok maxima z minulého roka.

Situácia sa pritom môže naďalej zhoršovať, pretože v Brazílii sú stále na vzostupe aj prírastky nakazených. Vo štvrtok sa denný súčet nových infikovaných prvý raz od začiatku šírenia koronavírusu dostal nad 100-tisíc, priemerný prírastok z posledného týždňa sa aktuálne pohybuje okolo 77-tisíc prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Brazílska vláda napriek tomu zatiaľ nezaviedla plošné karanténne opatrenia, reštrikcie prijímajú iba jednotlivé štáty federácie.

Televízia CNN v sobotňajšej reportáži hodnotí výsledok tak, že na všetkých úrovniach zdravotníckeho systému sú v Brazílii zjavné známky kolapsu.

"Medzi 26 brazílskymi štátmi a federálnym dištriktom hlásia v ľubovolný deň iba jeden alebo dva regióny obsadenosť jednotiek intenzívnej starostlivosti pod 80 percentami. Viac než polovica je nad 90 percentami... Systémy zdravotnej starostlivosti sú zaplavené pacientmi, o ktorých už nie sú schopné sa adekvátne starať v dôsledku kritického nedostatku miest a vybavenia," píše CNN.

Pokiaľ ide o očkovanie, aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu dostalo v Brazílii podľa najčerstvejších údajov 6,2 percenta obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Mexická vláda pripustila, že skutočný počet obetí pandémie koronavírusu v krajine je vyšší než 321-tisíc, čo je o takmer 60 percent viac než dosiaľ testami oficiálne potvrdených 201 429 úmrtí.

V Mexiku sa len málo testuje a pretože tamojšie nemocnice sú preťažené, mnohí Mexičania zomreli doma bez otestovania, píše AP. Jasnejší obraz tak podľa nej môžu poskytnúť analýza tzv. nadúmrtí a úmrtných listov.

V sobotu mexická vláda v tichosti zverejnila správu, podľa ktorej od začiatku pandémie do 14. februára došlo v krajine k 294 287 úmrtiam spojenými s ochorením Covid-19. Od 15. februára zomrelo ďalších 26 772 ľudí, u ktorých testy potvrdili nákazu.

Takýto počet úmrtí by bol na úrovni Brazílie, ktorá má v súčasnosti druhý najvyšší potvrdený počet úmrtí (vyše 310-tisíc) v spojitosti s covidom na svete po Spojených štátoch (562-tisíc). Mexiko má však výrazne menej obyvateľov ako tieto dve krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Nová správa tiež potvrdila, nakoľko smrtiaca bola druhá vlna pandémie v Mexiku. Od jej začiatku v januári zomrelo v krajine v spojitosti s covidom len za mesiac a pol približne 75-tisíc ľudí.

Koronavírus: Mapa cestovných obmedzení

Vývoj pandémie Covid-19 vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Koronavírus SARS-CoV-2

Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 119
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 792
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 923
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 223
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 057
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 048
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


39
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


22
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


2
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3

Neprehliadnite tiež

Konkrétny motív nie je známy.


TASR
Ilustračné foto.

Peniaze budú rozdelené po tom, čo sa arcidiecéza dostane z bankrotu.


TASR
Izraelská armáda na hraniciach s Pásmom Gazy.

Skupina sa podľa Izraela odklonila z vopred určenej trasy.


TASR
Ľudia čakajúci na moskovskom letisku Domodedovo. Ilustračná fotografia.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 4

Sportnet

Vizualizácia nového štadióna.

V Brezne má vzniknúť športový stánok kategórie UEFA 3.


Alexandros Kyziridis sa raduje z gólu.

V najvyššej slovenskej súťaži odohral 25 zápasov a strelil 15 gólov, čo je v histórii klubu najviac v jednej prvoligovej sezóne.


TASR
Monopost Charlesa Leclerca počas tréningu pred Veľkou cenou Monaka 2024.

Pozrite si štatistiky k Veľkej cene Monaka formuly 1.


Reuters
Klub Tomáša Suslova (na snímke) Hellas Verona ešte bojuje o záchranu.

Reprezentáciu do 21 rokov čaká vrchol roka.


SkryťZatvoriť reklamu