LONDÝN. Britská vláda v piatok plne podporila britských zákonodarcov a ďalšie osoby, na ktoré Čína uvalila sankcie za ich výzvy na prijatie opatrení v súvislosti s represiami voči Ujgurom v čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.
Informovala o tom agentúra AFP.
"Poslanci a ďalší britskí občania, ktorých Čína dnes sankcionovala, plnia zásadnú úlohu pri odhaľovaní hrubého porušovania ľudských práv páchaného voči ujgurskej menšine," tvítoval britský premiér Boris Johnson.
Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab vyzval Peking, aby umožnil OSN prístup do Sin-ťiangu, ak chce "dôveryhodne vyvrátiť tvrdenia o porušovaní ľudských práv".
"Odsudzujeme snahu Číny umlčať osoby, ktoré poukazujú na porušovanie ľudských práv doma i v zahraničí vrátane britských poslancov," uviedol Raab na Twitteri.
Čína v piatok ohlásila sankcie voči deviatim britským osobnostiam a štyrom inštitúciám, ktoré podľa nej zlomyseľne šírili klamstvá a dezinformácie v súvislosti s tým, ako Peking zaobchádza s Ujgurmi.
Medzi sankcionovanými osobami sú okrem iných zákonodarcov aj predseda zahraničného výboru Dolnej snemovne britského parlamentu Tom Tugendhat či bývalý líder Konzervatívnej strany Iain Duncan Smith.
Ako pripomína agentúra AFP, ide o poslednú reakciu Pekingu na pondelňajšie koordinované sankcie EÚ, Británie, Spojených štátov a Kanady voči čínskym predstaviteľom a subjektom v súvislosti s represiami voči ujgurskej menšine. Čína v reakcii na sankcie krajín Západu namierené voči štyrom čínskym predstaviteľom uvalila sankcie na desať európskych predstaviteľov a štyri subjekty.
Na protest proti sankciám Pekingu si čínskych veľvyslancov predvolali Taliansko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Dánsko či Litva.