SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Covid vo svete: V Maďarsku zomrelo za deň najviac pacientov od začiatku pandémie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v jednotlivých krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Koronavírus v Európe

Ak obyvatelia Česka ešte 14 dní vydržia a budú dodržiavať platné protiepidemické opatrenia, prvé uvoľnenie obmedzení v krajine by mohlo prísť v týždni po 12. apríli.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedol to v piatok český minister zdravotníctva Jan Blatný, informuje spravodajský server Novinky.cz.

"Čísla sa zlepšujú, ale stále sú to čísla nesmierne vysoké," povedal minister na tlačovej konferencii o výboji epidémie.

"Je to veľmi dobrá správa, ktorá zostane dobrou, ak vydržíme v tom, aby sme naďalej - najmenej ďalšie dva týždne - podnikali všetko pre to, aby sa čísla radikálne znížili. Potom bude termín 12. apríla reálny," zdôraznil.

Podľa Blatného by k prvým zmierňovaným opatreniam mali patriť obmedzenia pohybu medzi okresmi. Prioritou je tiež návrat detí do škôl, o ktorom by vláda mohla rozhodnúť budúci týždeň, priblížila hlavná hygienička Pavla Svrčinová.

Dodala, že chce ešte pred Veľkou nocou predstaviť upravenú podobu protiepidemického systému PES platného od novembra minulého roka, ktorý už z dôvodu nákazlivejších variantov koronavírusu nie je použiteľný, preto sa ním česká vláda už celé týždne neriadi.

SkryťVypnúť reklamu

Z piatkových údajov českého ministerstva zdravotníctva vyplýva, že v krajine vo štvrtok pribudol najnižší počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 za všedný deň od 8. februára. Potvrdených bolo 7 853 prípadov, čo je o 2798 menej ako pred týždňom.

V ČR dosiaľ podali približne 1,5 milióna dávok vakcín proti covidu, ukončené očkovanie má viac ako 418 000 ľudí. Minister Blatný očakáva, že do konca apríla dostanú aspoň jednu dávku vakcíny dva milióny ľudí, pričom v júni by to malo byť už 60-70 percent populácie.

Za posledný deň v Maďarsku zomrelo 275 ľudí s komplikáciami spôsobenými ochorením COVID-19, čo je najvyšší počet od vypuknutia koronavírusovej pandémie.

Pribudlo tiež 11 265 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím celkový počet infikovaných stúpol na 614 612, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

SkryťVypnúť reklamu

Počet obetí súvisiacich s vírusom SARS-CoV-2 stúpol na 19.499. V nemocničnom ošetrení je v súčasnosti 11 823 chorých s covidom, z nich 1480 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zaočkovaných proti koronavírusu je v Maďarsku už 1 803 533 ľudí, čo je 17,9 percenta obyvateľstva. Obe dávky očkovacej látky dostalo 594 662 osôb.

Poľsko hlási 35 143 nových prípadov nákazy koronavírusom, ide o tretí denný rekord v náraste počtu nákazy v priebehu niekoľkých dní, uviedlo v piatok ministerstvo zdravotníctva.

Ochoreniu podľahlo ďalších 443 ľudí, čím sa celkový počet obetí vyšplhal na 51 305. Na ochorenie COVID-19 sa v poľských nemocniciach lieči takmer 27 800 osôb, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 2 730 z nich.

Počet aktívnych prípadov sa blíži k 400 000, pričom v dvoch predchádzajúcich mesiacoch sa toto číslo pohybovalo okolo 200 000.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda rozhodla vo štvrtok o sprísnení protipandemických opatrení - na dvojtýždňové obdobie okolo veľkonočných sviatkov sa zavrú škôlky, obchody s nábytkom či kaderníctva a obmedzený bude i počet veriacich v kostoloch (jedna osoba na 20 metrov štvorcových). Nové pravidlá začnú platiť v sobotu a potrvajú do 9. apríla, informovala agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vláda tak rozhodla po tom, čo v krajine druhý deň za sebou zaznamenali rekordný počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Cieľom nových opatrení čo najviac obmedziť mobilitu a kontakty medzi ľuďmi.

"Poľsko sa nachádza v najťažšom okamihu pandémie za 13 mesiacov. Vývoj vírusu a britská mutácia nevedú len k vyššiemu počtu prípadov, ale spôsobujú i viac hospitalizácií," povedal minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Dodal, že situácia je vážna najmä v Sliezsku.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci prichádzajúci do Poľska cez južné hranice z Českej republiky alebo zo Slovenska budú musieť podstúpiť test na koronavírus alebo ísť do karantény.

Za posledných 24 hodín Ukrajina zaznamenala 18 132 nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie, napísal v piatok na Facebooku minister zdravotníctva Maxym Stepanov. Je medzi nimi 923 detí a 435 zdravotníkov. Informovala o tom agentúra TASS.

Podľa Stepanova bolo za posledný deň hospitalizovaných 4 826 pacientov, 7 138 osôb sa vyliečilo a 326 ochoreniu podľahlo. Najviac prípadov hlási hlavné mesto Kyjev (1 164) a Odeská (1 545), Dnepropetrovská (1 358) a Charkovská oblasť (1 204).

Celkový počet prípadov na Ukrajine dosiahol 1 614 707 osôb, z ktorých sa vyliečilo 1 290 158. Ochoreniu od začiatku pandémie podľahlo 31 461 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Núdzový stav v súvislosti s koronavírusovou pandémiou bude trvať do 30. apríla.

Prvých pol milióna dávok vakcíny Covishield z Indie vyvinutých spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou do krajiny dorazilo 23. februára. Očkovanie sa začalo deň nato.

Ukrajina zaregistrovala aj vakcínu spoločnosti Pfizer a čínsku vakcínu CoronaVac. Zatiaľ bolo v krajine zaočkovaných 174 325 osôb v dovedna 432 vakcinačných centrách. K dispozícii je aj 168 mobilných tímov, spresnil minister zdravotníctva.

Nórsko nebude naďalej očkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, a to do 15. apríla. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na piatkové vyjadrenie tamojších zdravotníckych úradov, ktoré potrebujú viac času na prešetrenie možnej súvislosti medzi touto očkovacou látkou a zriedkavými prípadmi krvných zrazenín.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ odboru prevencie a kontroly infekcií v nórskom Národnom ústave zdravia Geir Bukholm uviedol, že ide o ťažké, ale správne rozhodnutie. "Sme presvedčení, že v súvislosti s týmito prípadmi je potrebné vykonať ďalšie vyšetrovanie," vysvetlil predĺženie pauzy v očkovaní vakcínou od AstraZenecy do polovice apríla.

Viaceré krajiny sveta dočasne pozastavili používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín po jej podaní.

Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny medzitým obnovili očkovanie po stanovisku Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá minulý týždeň uviedla, že uvedená vakcína je účinná a bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami. Dodala však, že súvislosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zdravotnými problémami zatiaľ nemôže definitívne vylúčiť a súvisiace prípady stále prešetruje.

SkryťVypnúť reklamu

Dánsko vo štvrtok oznámilo, že nebude očkovať vakcínou proti koronavírusu od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca ďalšie tri týždne, keďže po diskusiách s miestnymi odborníkmi obavy stále pretrvávajú. Naopak Švédsko sa vo štvrtok rozhodlo obnoviť očkovanie touto vakcínou, ale aplikovať ju budú len ľuďom vo veku od 65 rokov.

Koronavírus v Amerike

Mexiko sa stalo vo štvrtok v poradí treťou krajinou sveta, v ktorej počet úmrtí spojených s novým koronavírusom prekročil 200 000. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Podľa údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva tam doteraz ochoreniu COVID-19 podľahlo 200 211 ľudí.

Po Spojených štátoch a Brazílii má tak Mexiko tretí najvyšší počet úmrtí v spojitosti s touto chorobou na svete. Tento smutný míľnik dosiahla krajina aj napriek tomu, že počet nových prípadov a úmrtí v posledných týždňoch klesal, a to aj po januárovom prudkom náraste novoinfikovaných, v dôsledku čoho sa nemocnice ocitili na hranici svojich kapacít.

SkryťVypnúť reklamu

Námestník ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell varoval pred rizikom novej vlny infekcií, keďže milióny Mexičanov sa v súčasnosti pripravujú na slávenie blížiacich sa veľkonočných sviatkov.

Vakcinačná kampaň sa v Mexiku začala 24. decembra. Podľa agentúry AFP v krajine so 126 miliónmi obyvateľov doteraz podali zhruba 6,1 milióna dávok vakcín proti koronavírusu. Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Mexiku doteraz zaznamenali viac ako 2,2 milióna potvrdených prípadov tohto ochorenia.

Koronavírus v Ázii

Libanon dostal v piatok prvú várku ruskej vakcíny, ktorú zabezpečil súkromný sektor v snahe urýchliť očkovaciu kampaň proti koronavírusu v tejto blízkovýchodnej krajine zasiahnutej bezprecedentnou hospodárskou krízou. Informovala o tom agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Dodávka približne 50 000 dávok vakcíny Sputnik V priletela okolo polnoci na bejrútske letisko. Libanon sa tým zaradil ku krajinám, v ktorých očkovaciu kampaň podporujú iniciatívy súkromného sektora.

V Libanone, ktorý má vrátane milióna sýrskych utečencov šesť miliónov obyvateľov, začali s očkovaním v polovici februára po tom, čo uzavreli dohodu na dva milióny vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva krajina za posledných šesť týždňov dostala 224.640 dávok spoločnosti Pfizer/BioNTech, z ktorých už použila takmer 100.000.

Libanonská vláda začala tento týždeň očkovať aj vakcínami od spoločnosti AstraZeneca, pričom v stredu prišlo 33.600 dávok. Vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech financuje Svetová banka, zatiaľ čo vakcíny od spoločnosti AstraZeneca zabezpečil krajine medzinárodný systém COVAX.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 468
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 432
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 756
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 866
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 333
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 394
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 817
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 699
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


5 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


4 h
Radosť slovenských hokejistov po strelení gólu na MS do 20 rokov.

Sledujte s nami online Majstrovstvá sveta v hokeji U20 2022: Slovensko - Česko.


Sportnet 9 h
Peter Schutz.

Na kalamitné situácie sa musia pripraviť aj majitelia výnimky.


3 h

Neprehliadnite tiež

Martin Venhart.

Rozhovor s Martinom Venhartom.


4 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


4 h
Vakcína Moderna.

Dávky, ktoré boli pôvodne naplánované na dodanie v lete, budú teraz dodané v septembri.


SITA 6 h
Morský ľad v Amundsenovom mori na západe Antarktídy.

Morský ľad zaberal o sedem percent menšiu plochu, než bol júlový priemer v rokoch 1991 až 2020.


TASR 7 h
SkryťZatvoriť reklamu