SME
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

Covid vo svete: V Maďarsku zomrelo za deň najviac pacientov od začiatku pandémie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v jednotlivých krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Koronavírus v Európe

Ak obyvatelia Česka ešte 14 dní vydržia a budú dodržiavať platné protiepidemické opatrenia, prvé uvoľnenie obmedzení v krajine by mohlo prísť v týždni po 12. apríli.

Uviedol to v piatok český minister zdravotníctva Jan Blatný, informuje spravodajský server Novinky.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čísla sa zlepšujú, ale stále sú to čísla nesmierne vysoké," povedal minister na tlačovej konferencii o výboji epidémie.

"Je to veľmi dobrá správa, ktorá zostane dobrou, ak vydržíme v tom, aby sme naďalej - najmenej ďalšie dva týždne - podnikali všetko pre to, aby sa čísla radikálne znížili. Potom bude termín 12. apríla reálny," zdôraznil.

Podľa Blatného by k prvým zmierňovaným opatreniam mali patriť obmedzenia pohybu medzi okresmi. Prioritou je tiež návrat detí do škôl, o ktorom by vláda mohla rozhodnúť budúci týždeň, priblížila hlavná hygienička Pavla Svrčinová.

Dodala, že chce ešte pred Veľkou nocou predstaviť upravenú podobu protiepidemického systému PES platného od novembra minulého roka, ktorý už z dôvodu nákazlivejších variantov koronavírusu nie je použiteľný, preto sa ním česká vláda už celé týždne neriadi.

Skryť Vypnúť reklamu

Z piatkových údajov českého ministerstva zdravotníctva vyplýva, že v krajine vo štvrtok pribudol najnižší počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 za všedný deň od 8. februára. Potvrdených bolo 7 853 prípadov, čo je o 2798 menej ako pred týždňom.

V ČR dosiaľ podali približne 1,5 milióna dávok vakcín proti covidu, ukončené očkovanie má viac ako 418 000 ľudí. Minister Blatný očakáva, že do konca apríla dostanú aspoň jednu dávku vakcíny dva milióny ľudí, pričom v júni by to malo byť už 60-70 percent populácie.

Za posledný deň v Maďarsku zomrelo 275 ľudí s komplikáciami spôsobenými ochorením COVID-19, čo je najvyšší počet od vypuknutia koronavírusovej pandémie.

Pribudlo tiež 11 265 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím celkový počet infikovaných stúpol na 614 612, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet obetí súvisiacich s vírusom SARS-CoV-2 stúpol na 19.499. V nemocničnom ošetrení je v súčasnosti 11 823 chorých s covidom, z nich 1480 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zaočkovaných proti koronavírusu je v Maďarsku už 1 803 533 ľudí, čo je 17,9 percenta obyvateľstva. Obe dávky očkovacej látky dostalo 594 662 osôb.

Poľsko hlási 35 143 nových prípadov nákazy koronavírusom, ide o tretí denný rekord v náraste počtu nákazy v priebehu niekoľkých dní, uviedlo v piatok ministerstvo zdravotníctva.

Ochoreniu podľahlo ďalších 443 ľudí, čím sa celkový počet obetí vyšplhal na 51 305. Na ochorenie COVID-19 sa v poľských nemocniciach lieči takmer 27 800 osôb, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 2 730 z nich.

Počet aktívnych prípadov sa blíži k 400 000, pričom v dvoch predchádzajúcich mesiacoch sa toto číslo pohybovalo okolo 200 000.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda rozhodla vo štvrtok o sprísnení protipandemických opatrení - na dvojtýždňové obdobie okolo veľkonočných sviatkov sa zavrú škôlky, obchody s nábytkom či kaderníctva a obmedzený bude i počet veriacich v kostoloch (jedna osoba na 20 metrov štvorcových). Nové pravidlá začnú platiť v sobotu a potrvajú do 9. apríla, informovala agentúra AP.

Vláda tak rozhodla po tom, čo v krajine druhý deň za sebou zaznamenali rekordný počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Cieľom nových opatrení čo najviac obmedziť mobilitu a kontakty medzi ľuďmi.

"Poľsko sa nachádza v najťažšom okamihu pandémie za 13 mesiacov. Vývoj vírusu a britská mutácia nevedú len k vyššiemu počtu prípadov, ale spôsobujú i viac hospitalizácií," povedal minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Dodal, že situácia je vážna najmä v Sliezsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci prichádzajúci do Poľska cez južné hranice z Českej republiky alebo zo Slovenska budú musieť podstúpiť test na koronavírus alebo ísť do karantény.

Za posledných 24 hodín Ukrajina zaznamenala 18 132 nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie, napísal v piatok na Facebooku minister zdravotníctva Maxym Stepanov. Je medzi nimi 923 detí a 435 zdravotníkov. Informovala o tom agentúra TASS.

Podľa Stepanova bolo za posledný deň hospitalizovaných 4 826 pacientov, 7 138 osôb sa vyliečilo a 326 ochoreniu podľahlo. Najviac prípadov hlási hlavné mesto Kyjev (1 164) a Odeská (1 545), Dnepropetrovská (1 358) a Charkovská oblasť (1 204).

Celkový počet prípadov na Ukrajine dosiahol 1 614 707 osôb, z ktorých sa vyliečilo 1 290 158. Ochoreniu od začiatku pandémie podľahlo 31 461 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Núdzový stav v súvislosti s koronavírusovou pandémiou bude trvať do 30. apríla.

Prvých pol milióna dávok vakcíny Covishield z Indie vyvinutých spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou do krajiny dorazilo 23. februára. Očkovanie sa začalo deň nato.

Ukrajina zaregistrovala aj vakcínu spoločnosti Pfizer a čínsku vakcínu CoronaVac. Zatiaľ bolo v krajine zaočkovaných 174 325 osôb v dovedna 432 vakcinačných centrách. K dispozícii je aj 168 mobilných tímov, spresnil minister zdravotníctva.

Nórsko nebude naďalej očkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, a to do 15. apríla. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na piatkové vyjadrenie tamojších zdravotníckych úradov, ktoré potrebujú viac času na prešetrenie možnej súvislosti medzi touto očkovacou látkou a zriedkavými prípadmi krvných zrazenín.

Skryť Vypnúť reklamu

Riaditeľ odboru prevencie a kontroly infekcií v nórskom Národnom ústave zdravia Geir Bukholm uviedol, že ide o ťažké, ale správne rozhodnutie. "Sme presvedčení, že v súvislosti s týmito prípadmi je potrebné vykonať ďalšie vyšetrovanie," vysvetlil predĺženie pauzy v očkovaní vakcínou od AstraZenecy do polovice apríla.

Viaceré krajiny sveta dočasne pozastavili používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín po jej podaní.

Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny medzitým obnovili očkovanie po stanovisku Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá minulý týždeň uviedla, že uvedená vakcína je účinná a bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami. Dodala však, že súvislosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zdravotnými problémami zatiaľ nemôže definitívne vylúčiť a súvisiace prípady stále prešetruje.

Skryť Vypnúť reklamu

Dánsko vo štvrtok oznámilo, že nebude očkovať vakcínou proti koronavírusu od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca ďalšie tri týždne, keďže po diskusiách s miestnymi odborníkmi obavy stále pretrvávajú. Naopak Švédsko sa vo štvrtok rozhodlo obnoviť očkovanie touto vakcínou, ale aplikovať ju budú len ľuďom vo veku od 65 rokov.

Koronavírus v Amerike

Mexiko sa stalo vo štvrtok v poradí treťou krajinou sveta, v ktorej počet úmrtí spojených s novým koronavírusom prekročil 200 000. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Podľa údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva tam doteraz ochoreniu COVID-19 podľahlo 200 211 ľudí.

Po Spojených štátoch a Brazílii má tak Mexiko tretí najvyšší počet úmrtí v spojitosti s touto chorobou na svete. Tento smutný míľnik dosiahla krajina aj napriek tomu, že počet nových prípadov a úmrtí v posledných týždňoch klesal, a to aj po januárovom prudkom náraste novoinfikovaných, v dôsledku čoho sa nemocnice ocitili na hranici svojich kapacít.

Skryť Vypnúť reklamu

Námestník ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell varoval pred rizikom novej vlny infekcií, keďže milióny Mexičanov sa v súčasnosti pripravujú na slávenie blížiacich sa veľkonočných sviatkov.

Vakcinačná kampaň sa v Mexiku začala 24. decembra. Podľa agentúry AFP v krajine so 126 miliónmi obyvateľov doteraz podali zhruba 6,1 milióna dávok vakcín proti koronavírusu. Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Mexiku doteraz zaznamenali viac ako 2,2 milióna potvrdených prípadov tohto ochorenia.

Koronavírus v Ázii

Libanon dostal v piatok prvú várku ruskej vakcíny, ktorú zabezpečil súkromný sektor v snahe urýchliť očkovaciu kampaň proti koronavírusu v tejto blízkovýchodnej krajine zasiahnutej bezprecedentnou hospodárskou krízou. Informovala o tom agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodávka približne 50 000 dávok vakcíny Sputnik V priletela okolo polnoci na bejrútske letisko. Libanon sa tým zaradil ku krajinám, v ktorých očkovaciu kampaň podporujú iniciatívy súkromného sektora.

V Libanone, ktorý má vrátane milióna sýrskych utečencov šesť miliónov obyvateľov, začali s očkovaním v polovici februára po tom, čo uzavreli dohodu na dva milióny vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva krajina za posledných šesť týždňov dostala 224.640 dávok spoločnosti Pfizer/BioNTech, z ktorých už použila takmer 100.000.

Libanonská vláda začala tento týždeň očkovať aj vakcínami od spoločnosti AstraZeneca, pričom v stredu prišlo 33.600 dávok. Vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech financuje Svetová banka, zatiaľ čo vakcíny od spoločnosti AstraZeneca zabezpečil krajine medzinárodný systém COVAX.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 469
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 9 275
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 193
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 363
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 7 995
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 580
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 319
 8. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 7 113
 9. 5 zmien, ktoré so sebou prináša menopauza. Ako sa pripraviť? 6 819
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 752
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Na očkovanie proti covidu-19 prihlásili zatiaľ 10-tisíc detí od 12 do 16 rokov.


10. jún
Someliér Rastislav Šuták nedá dopustiť na račiansku frankovku.

Odborník vyvracia mýty o víne


11. jún
Ben Cunningham.

Pred výročím masakry na Námestí nebeského pokoja sa kultová fotografia nedala vyhľadať.


24 h
Umelkyňa Katarína Janečková Walshe

Ženy v jej obrazoch sú sebavedomé.


11. jún

Neprehliadnite tiež

Dôraz sa bude klásť aj na ochranu životného prostredia.


TASR 1m
Predstaviteľka bieloruskej opozície a bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská.

Aj písanie listov väzňom môže Bielorusku pomôcť, hovorí Sviatlana Cichanovská.


a 2 ďalší 30m
Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Štáty sa majú zaviazať k skráteniu doby potrebnej na vývoj a schválenie použitia vakcín pod sto dní.


TASR 35m
Alžbeta II. má narodeniny 21. apríla, no oficiálna oslava sa koná vždy počas druhej júnovej soboty.

Podujatie bolo väčšie ako vlani, no stále nedosahuje rozmerov z obdobia spred pandémie.


SITA 2 h