AŠGABAT. Prezident stredoázijského Turkménska Gurbanguli Berdymuhamedov, inšpirovaný narodením žriebäťa v žrebčíne s miestnym plemenom koní, zložil spolu so svojím vnukom pieseň, ktorá oslavuje hlavné mesto Ašgabat, po ktorom bolo pomenované aj žriebä.
Dielo v premiére odvysielala štátna televízia. Prezidentove verše zhudobnil vnuk, s ktorým šéf štátu už zložil niekoľko piesní.
Achaltekinský kôň je považovaný za najstaršie čistokrvné plemeno na svete, známe je vraj tisíce rokov. Premiéra piesne Moje biele mesto Ašgabat sa odohrala v Štátnom kultúrnom centre.
Turkménska metropola tento rok oslavuje 140. výročie založenia na mieste niekdajšej oázy, kde miestny kmeň choval spomínané plemeno koní, dobre znášajúce drsné púštne podmienky. Prezident rozhodol, že "radostný príchod žriebätka" sa oslávi rovno spolu s výročím založenia hlavného mesta a 30. výročím nezávislosti republiky.
Pes ako symbol
Medzi národné symboly prezident povýšil aj miestne plemeno pastierskych psov, zvanej alabaj. Ich sviatok - štátny sviatok - sa oslavuje spoločne s koňmi. Alabaj sa vlani dočkal aj pomníka v hlavnom meste, kde je vystavený v pozlátené podobe.
Hudobná novinka nepredstavuje prvý počin autoritárskej hlavy štátu na hudobnom poli. Koncom roku 2015 viac ako 4000 ľudí v Turkménsku súčasne spievalo vlasteneckú pieseň z prezidentovho pera. Pieseň, ktorej názov by sa dal preložiť ako "Vpred, stále vpred, moja rodná zem, Turkmenistan!", ospevuje postsovietsku republiku a jej hrdinský ľud.
Zapísala sa nielen do pamäti 4 166 interpretov, ale aj do Guinnessovej knihy rekordov.
Plodný autor Berdymuhamedov
Turkménsky prezident je nielen textár, ale nebojí sa svojej skladby verejne interpretovať. Viac ako dva milióny zhliadnutí zaznamenalo jeho vystúpenie na počesť sviatku žien pred tromi rokmi.
Napísal tiež desiatky kníh o konských dostihoch, medicíne a turkménskom umení. K dispozícii sú vo všetkých kníhkupectvách v krajine a tiež boli preložené do niekoľkých jazykov.
Predchádzajúci prezident Saparmurat Nijazov tiež skladal básne, zasvätené vlasti, láske a rodičom. Berdymuhamedov síce niektoré rozhodnutia Nijazova, ktorý v roku 2006 zomrel, prehodnotil, však postupne v krajine nastolil vlastný kult osobnosti a žiadnu opozíciu nepripúšťa.
Minulý mesiac menoval svojho tridsaťdeväťročného syna Serdara za miestopredsedu vlády a člena Rady národnej bezpečnosti. Serdar tiež stojí na čele medzinárodnej asociácie chovateľov alabajov.