SME
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Takmer všetci noví nakazení v Maďarsku majú britský variant

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v jednotlivých krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Európe

Turecko zaznamenalo za posledných 24 hodín približne 30 000 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o najvyšší denný nárast od konca roka 2020, uviedlo v stredu turecké ministerstvo zdravotníctva.

Súvisiaci článok AstraZeneca znížila po kritike v USA účinnosť vakcíny Čítajte 

Podľa opozičných politikov má tento prudký nárast nových infekcií aspoň čiastočne na svedomí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého vládna strana Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v stredu zorganizovala zjazd v preplnenej športovej hale.

Skryť Vypnúť reklamu

Členovia AKP na zjazde potvrdili Erdogana ako predsedu strany. Na záberoch zo zjazdu je vidieť ako sa členovia AKP v hale tiesnia, navyše bez rúšok, ktoré sú v interiéroch povinné.

Predseda opozičnej Republikánska ľudová strana (CHP) a lekár Murta Emir na Twitteri uviedol, že vláda by sa mala za svoje konanie hanbiť. Ankara bola už predtým terčom kritiky za to, že počas pandémie organizovala hromadné podujatia.

Turecko začalo zmierňovať epidemiologické obmedzenia začiatkom marca, pripomína DPA. Zákaz nočného vychádzania síce naďalej platí, začali sa však postupne otvárať reštaurácie a kaviarne.

Úrady hlásili za rovnaký čas aj 146 súvisiacich úmrtí. Turecko eviduje od vypuknutia pandémie už približne tri milióny prípadov nákazy a viac ako 30 000 súvisiacich úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Denný počet úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19 v Maďarsku ďalej stúpa. Za posledný deň hlásia 272 prípadov, čo je najviac od vypuknutia koronavírusovej pandémie.

Počet aktuálne nakazených stúpol za deň o 3602 potvrdených prípadov na 196 553, čo je najvyšší údaj tretej vlny pandémie a blíži sa k vrcholu druhej vlny z vlaňajšieho decembra, keď táto hodnota bola 198 785.

Hospitalizovaných je 11 760 pacientov, pričom umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 1467 z nich.

Vakcínou proti vírusu SARS-CoV-2 bolo zaočkovaných dosiaľ 1 747 519 osôb. Z nich už aj druhú dávku očkovacej látky dostalo 524 604 ľudí.

Doterajšou bilanciou pandémie v Maďarsku je 603 347 infikovaných a 19 224 obetí na životoch.

Takmer všetky prípady ochorenia COVID-19 spôsobuje už britský variant nového druhu koronavírusu, vyhlásila vo štvrtok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa agentúry MTI dodala, že krajina sa nachádza v mimoriadne intenzívnej fáze tretej vlny koronavírusovej pandémie.

"Za posledný deň zomrelo aj napriek mimoriadnemu úsiliu zdravotníkov 272 chorých (najviac od vypuknutia koronavírusovej pandémie) a mnohých treba hospitalizovať. Príčinou je dominancia britského variantu koronavírusu," dodala šéfka zdravotnej služby.

Podľa jej slov začiatkom marca identifikovali v Maďarsku britskú mutáciu vo vyše 70 percentách prípadov nákazy, teraz však spôsobuje už takmer všetky koronavírusové infekcie.

Müllerová zdôraznila, že britské, africké a brazílske varianty sú podstatne infekčnejšie než pôvodný variant vírusu SARS-CoV-2. Navyše covidové ochorenie spôsobené mutáciami, má u pacientov radikálnejší priebeh.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľsko vo štvrtok druhý deň za sebou hlásilo rekordné počty nových prípadov nákazy koronavírusom. Podľa ministerstva zdravotníctva pribudlo vyše 34-tisíc pozitívne testovaných osôb po tom, čo v stredu potvrdili takmer 30-tisíc nových prípadov. Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 520 ľudí.

Poľské úrady hovoria o tretej vlne pandémie koronavírusu. Za väčšinu nových prípadov podľa nich zodpovedá nový vysoko infekčný variant vírusu, ktorý pôvodne identifikovali vo Veľkej Británii.

Poľská vláda nariadila prísnejšie pandemické opatrenia na dvojtýždňové obdobie okolo Veľkej noci. Novými pravidlami chce obmedziť spoločenské kontakty, keďže poľské zdravotnícke orgány tento týždeň evidujú rekordné prírastky pozitívne testovaných osôb.

Obmedzenia zahŕňajú zatvorenie jaslí a predškolských zariadení, veľkých obchodov s nábytkom a domácimi potrebami či kaderníckych a kozmetických salónov. Účinnosť nadobudnú v sobotu a v platnosti zostanú do 9. apríla.

Predseda vlády Mateusz Morawiecki vyzval Poliakov k „národnej solidarite“ na záchranu životov, pracovných miest a zdravotníctva, ktoré funguje na hranici možností.

„Sme krôčik od prekročenia hranice, za ktorou už nebudeme schopní našich občanov správne uzdraviť,“ uviedol Morawiecki. „Urobíme všetko pre to, aby sme sa vyhli takémuto scenáru.“

Skryť Vypnúť reklamu

Švédsko obnoví očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Aplikovať ju budú len ľuďom vo veku od 65 rokov, oznámil vo štvrtok miestny úrad verejného zdravia.

Rozhodnutie o obnovení očkovania vakcínou od AstraZenecy sa netýka mladších ročníkov, keďže krajina stále prešetruje možnú súvislosť medzi touto očkovacou látkou a zriedkavými prípadmi zrážanlivosti krvi, informuje agentúra Reuters.

"Táto vakcína je veľmi užitočná pre starších ľudí, z ktorých mnohí každý deň vážne ochorejú," uviedol šéf úradu verejného zdravia Johan Carlson v nových pokynoch pre regionálne úrady, ktoré očkovanie vo Švédsku vykonávajú.

Obnovenie očkovania vakcínou od Astrazenecy Carlson odôvodnil tým, že u staršej populácie nezaznamenali "zmienené zriedkavé a vážne vedľajšie účinky".

Skryť Vypnúť reklamu

Viaceré krajiny sveta dočasne pozastavili používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín po jej podaní.

Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny medzitým obnovili očkovanie po stanovisku Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá minulý týždeň uviedla, že uvedená vakcína je účinná a bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami.

Dodala však, že súvislosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zdravotnými problémami zatiaľ nemôže definitívne vylúčiť a súvisiace prípady stále prešetruje.

Dánsko vo štvrtok oznámilo, že nebude očkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca ďalšie tri týždne, keďže po diskusiách s miestnymi odborníkmi obavy stále pretrvávajú.

Dánsko bolo pred dvoma týždňami prvou krajinou, ktorá pozastavila používanie tejto vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

Do Bosny a Hercegoviny dorazila prvá dodávka vakcín spoločnosti Pfizer z medzinárodného programu COVAX. Malé lietadlo s 23 400 dávkami očkovacej látky pristálo vo štvrtok na letisku v hlavnom meste Sarajevo, pričom večer očakávajú aj dodávku vakcín od spoločnosti AstraZeneca.

Bosna zatiaľ dostala ruské vakcíny Sputnik V pre prevažne srbskú časť krajiny a tiež dar 10-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca od Srbska pre bosniansko-chorvátsku časť.

Bosna, ktorá má jednu z najvyšších úmrtností na ochorenie COVID-19 na Balkáne, sa snaží zastaviť nárast prípadov nákazy koronavírusom zavedením lockdownu na väčšine svojho územia.

Viaceré balkánske krajiny čelia nárastu šírenia infekcie, čo pripisujú najmä takzvanému britskému variantu vírusu..

Koronavírus v Amerike

Počet úmrtí v spojitosti s koronavírusovým ochorením Covid-19 v Brazílii prekročil v stredu 300 000, informovala agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Brazílske ministerstvo zdravotníctva v stredu hlásilo 2009 nových úmrtí, čím celkový počet obetí od začiatku pandémie dosiahol 300 685. Deň predtým zaznamenali v amazonskej krajine rekordných 3251 úmrtí.

Súvisiaci článok AstraZeneca požiadala EMA o schválenie továrne v Holandsku Čítajte 

Na tieto údaje môžu mať vplyv zmeny, ktoré brazílska vláda zaviedla pri zaznamenávaní obetí. Nový minister zdravotníctva Marcelo Queiroga sa podľa svojich slov chystá preveriť, či boli údaje umelo znižované.

Brazília za posledných 75 dní zaznamenala 100 000 potvrdených úmrtí. Zdravotnícke úrady za tento nárast vinia nedostatok koordinácie v oblasti politiky, nové varianty vírusu - ktoré sa rýchlo šíria - a nerešpektovanie opatrení verejnosťou.

Kardiológ Queiroga však aj napriek narastajúcemu počtu úmrtí odmieta zaviesť prísne opatrenia vrátane lockdownu, píše na svojej webovej stránke denník El País.

Skryť Vypnúť reklamu

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v stredu absolvoval stretnutie s členmi vlády s cieľom zjednotiť úsilie v boji proti pandémii. Prezident však nenavrhol žiadne opatrenia.

Bolsonaro od začiatku pandémie vážnosť tejto krízy popieral a trval na tom, aby hospodárstvo krajiny zostalo funkčné s cieľom zabrániť ešte väčšiemu utrpeniu. Takisto kritizoval opatrenia, ktoré zaviedli guvernéri brazílskych štátov a mestské samosprávy.

Prezident však tento mesiac začal meniť svoj postoj v súvislosti s vakcínami, no postoj v súvislosti s opatreniami nezmenil, píše AP.

Koronavírus v Ázii

Srí Lanka sa rozhodla nakúpiť sedem miliónov dávok ruskej vakcíny Sputnik V, informovala vo štvrtok agentúra AP. Srílanská vláda oznámila, že za dodávku vakcín zaplatí 69,65 milióna dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto krajina plánuje zaočkovať 14 miliónov ľudí z celkového počtu 22 miliónov obyvateľov. Doteraz zaočkovala viac ako 850 000 ľudí vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Od tejto britsko-švédskej spoločnosti zatiaľ dostala 1,2 milióna dávok z celkového počtu najmenej desať miliónov dávok, ktoré nakúpila za 52,5 milióna dolárov. Vláda na použitie schválila aj vakcíny od čínskej spoločnosti Sinopharm.

Srí Lanka doteraz zaznamenala 91 017 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 554 úmrtí v spojitosti s ochorením Covid-19.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 443
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 9 302
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 261
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 354
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 7 978
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 577
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 293
 8. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 7 127
 9. 5 zmien, ktoré so sebou prináša menopauza. Ako sa pripraviť? 6 820
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Na očkovanie proti covidu-19 prihlásili zatiaľ 10-tisíc detí od 12 do 16 rokov.


10. jún
Someliér Rastislav Šuták nedá dopustiť na račiansku frankovku.

Odborník vyvracia mýty o víne


11. jún
Týždeň Petra Schutza

Ani ruská vakcína nezvráti smutný pochod Slovenska k zatváraniu štátu v septembri.


10. jún
Umelkyňa Katarína Janečková Walshe

Ženy v jej obrazoch sú sebavedomé.


11. jún

Neprehliadnite tiež

Predstaviteľka bieloruskej opozície a bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská.

Aj písanie listov väzňom môže Bielorusku pomôcť, hovorí Sviatlana Cichanovská.


a 2 ďalší 10m
Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Štáty sa majú zaviazať k skráteniu doby potrebnej na vývoj a schválenie použitia vakcín pod sto dní.


TASR 15m
Alžbeta II. má narodeniny 21. apríla, no oficiálna oslava sa koná vždy počas druhej júnovej soboty.

Podujatie bolo väčšie ako vlani, no stále nedosahuje rozmerov z obdobia spred pandémie.


SITA 1 h
Moslimskí veriaci krúžia okolo Kaaby, čiernej svätyne v tvare kocky počas veľkej tradičnej moslimskej púte hadždž pri príležitosti sviatku obetovania s názvom íd al-adhá v Mekke.

Na púť budú mať zakázaný vstup veriaci zo zahraničia.


TASR 1 h